Wszechświat jest zalany falami grawitacyjnymi

Wszechświat jest zalany falami grawitacyjnymi

W środę naukowcy ujawnili dowody na to, że fale grawitacyjne, zmarszczki w tkaninie czasoprzestrzeni przewidziane przez Alberta Einsteina ponad sto lat temu, przenikają wszechświat na niskich częstotliwościach.

Wszechświat jest zalany falami grawitacyjnymi
Foto: Stephanie Felix / Pixabay

Reklama

Nowe odkrycie naukowców

Nowe odkrycia pokazują, że przestrzeń jest zalana tymi falami grawitacyjnymi, które wydają się pochodzić głównie z par supermasywnych czarnych dziur poruszających się spiralnie razem przed zderzeniem.

„Fale grawitacyjne są tworzone przez astronomicznie gęste obiekty w naszym wszechświecie, zwykle krążące wokół siebie. Fale grawitacyjne w rzeczywistości rozciągają i ściskają samą czasoprzestrzeń podczas podróży przez wszechświat” – powiedział Jeff Hazboun, astrofizyk z Oregon State University, członek współpraca naukowa, która prowadziła badania i główny autor jednego z artykułów opisujących odkrycia w Astrophysical Journal Letters.

Teoria Einsteina

Albert Einstein w 1916 roku stwierdził istnienie fal grawitacyjnych jako następstwo swojej przełomowej ogólnej teorii względności, która przedstawiała grawitację jako zniekształcenie przestrzeni i czasu przez materię. Aż do ich wykrycia w 2016 roku, począwszy od lat 70. XX wieku, naukowcy znajdowali jedynie pośrednie dowody na ich istnienie.

Reklama

Pulsary kluczowe w nowych badaniach

Obiekty zwane pulsarami były kluczowe w nowych badaniach. Do zebrania dowodów użyto sześćdziesięciu ośmiu pulsarów. „Widzimy przejście fal grawitacyjnych jako zmiany w czasie nadejścia impulsów z szeregu pulsarów w naszej galaktyce” – powiedział Hazboun.

Naukowcy opisali tło fali grawitacyjnej Wszechświata jako odpowiednik słyszenia szumu dużej grupy ludzi rozmawiających na przyjęciu, bez możliwości rozróżnienia pojedynczego głosu.

„Mamy solidne dowody na buczenie fal grawitacyjnych w nowym paśmie widma fal grawitacyjnych. Częstotliwości te są o 10-12 rzędów wielkości mniejsze niż te wykryte przez LIGO i mają długość lat świetlnych” – powiedział Hazboun.

Reklama

Fale grawitacyjne dokładniejsze od światła

Astronomowie od dawna polegają na badaniu światła, aby dowiedzieć się więcej o kosmosie, ale to podejście ma ograniczenia, ponieważ nie zapewnia wglądu w wiele aspektów. Fale grawitacyjne pozwalają na dokładniejsze badanie wszechświata, podobnie jak widmowe cząstki subatomowe zwane neutrinami.

źródło: Reuters

autor: KZ | 29.06.2023 | 18:25

tagi: Technologie, Aktualności, Nauka

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama