W oczekiwaniu na wyrok. Ile lat dla Sama Bankmana-Frieda

W oczekiwaniu na wyrok. Ile lat dla Sama Bankmana-Frieda

W oczekiwaniu na wyrok. Ile lat dla Sama Bankmana-Frieda
screen: youtube

Były „król krypto” Sam Bankman-Fried, który został skazany w zeszłym roku za oszustwa i pranie pieniędzy, znów staje przed sądem w Nowym Jorku, aby usłyszeć wyrok w kolejnej sprawie. Pewne jest, że 32-letni Bankman-Fried trafi do więzienia, jednakże, ile lat spędzi za kratami, pozostaje kwestią otwartą.

Reklama

Jaki wyrok dostanie

Debata wokół wymiaru kary dla niego jest intensywna. Jego zespół prawny domaga się złagodzenia kary, jednak prokuratorzy żądają od 40 do 50 lat więzienia. Mówią, że taki wyrok jest uzasadniony dla kogoś, kto oszukiwał inwestorów i banki oraz ukradł miliardy z depozytów klientom swojej upadłej giełdy kryptowalut FTX. Obrona Bankmana-Frieda proponuje karę od pięciu do 6,5 lat więzienia, zarzucając rządowi przyjęcie „średniowiecznego poglądu na karę” poprzez naleganie na długi wyrok za kratkami dla byłego „Króla Krypto”, który pierwszy raz dopuścił się przestępstwa. Ta kwestia wywołała setki stron listów od byłych klientów FTX, które napłynęły do sędziego Lewisa Kaplana, który zadecyduje o jego losie.

Co z pieniędzmi klientów

Upadek FTX w 2022 r. był oszałamiającym upadkiem dla Bankmana-Frieda, który stał się miliarderem i gwiazdą biznesu promującą firmę, platformę, za pomocą której ludzie mogliby deponować i handlować kryptowalutami. Przyciągnął miliony klientów, zanim pogłoski o kłopotach finansowych wywołały ucieczkę depozytów. W listopadzie 2023 r. amerykańskie jury stwierdziło, że Bankman-Fried ukradł z giełdy miliardy pieniędzy klientów przed upadkiem, aby kupować nieruchomości, przekazywać darowizny na cele polityczne i wykorzystywać je do innych inwestycji. Obecnie wydaje się, że wielu z tych klientów być może będzie w stanie odzyskać znaczne sumy w ramach planu opracowywanego w odrębnej sprawie upadłościowej. Zgodnie z tą propozycją byli klienci mogliby otrzymywać pieniądze w oparciu o wartość ich udziałów w momencie upadku giełdy.

Reklama

Plan upadłości, a wyrok

Obrona Bankmana-Frieda, który ma złożyć apelację od wyroku, argumentowała, że ewentualne odzyskanie pieniędzy przez klientów uzasadnia łagodniejszą karę. Jednak plan spłaty wywołał oburzenie wielu byłych klientów, ponieważ przegapią odbicie kryptowalut, które miało miejsce od tego czasu.

Reklama

Byli klienci FTX, z którymi rozmawiała BBC, powiedzieli, że poczuli się urażeni beztroskim lekceważeniem ich problemów i nalegali, aby sędzia odrzucił wezwania do złagodzenia kary. „Ludzie, którzy to mówią, nie są w takiej sytuacji jak ja, w której wszystko straciłeś” – powiedział Arush Sehgal, 38-letni przedsiębiorca z branży technologicznej mieszkający w Barcelonie, który wraz z żoną jest jednym z największych indywidualnych wierzycieli giełdy, posiadający około 4 mln dolarów oszczędności w dolarach i bitcoinach w FTX w chwili jej upadku. Jest jednym z klientów pozywających w związku z obecnym planem upadłości, który jego zdaniem stanowi „drugie przestępstwo” przeciwko klientom Bankmana-Frieda.

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.

 

źródło: BBC

autor: KZ | 28.03.2024, 12:16

tagi: Aktualności, Biznes, Technologie

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama