W Egipcie odkryto grobowce sprzed 4 tysięcy lat

W Egipcie odkryto grobowce sprzed 4 tysięcy lat

Archeolodzy znaleźli w Egipcie cztery grobowce władców starożytnego Egiptu – faraonów, w tym mumię pokrytą złotem. To niesamowite, liczące ponad 4 tyś. lat znalezisko znajduje się w pobliżu słynnej piramidy faraona Dżesera, jednego z najstarszych pomników ludzkości.

W Egipcie odkryto grobowce sprzed 4 tysięcy lat
Foto: DEZALB / pixabay.com

Reklama

Ważne znalezisko sprzed ponad 4 tyś. lat

Władze Egiptu ogłosiły w ostatnich miesiącach kilka ważnych znalezisk archeologicznych, głównie w Sakkarze, ale także w Luksorze, na południu kraju. Egipskie Ministerstwo Starożytności poinformowało we wtorek o odkryciu pozostałości „całego rzymskiego miasta” pochodzącego z pierwszych wieków ery chrześcijańskiej. Kolejnym, sensacyjnym znaleziskiem z tego tygodnia są cztery mumie sprzed ponad 4 tyś. lat, wśród których znajduje się prawdopodobnie najstarsza z dotąd znalezionych, a do tego zachowana w doskonałym stanie. Podczas wykopalisk nieopodal Kairu, na głębokości 15 metrów archeolodzy znaleźli wapienny sarkofag sprzed ponad 4300 lat.

 

Co wiemy o najnowszym odkryciu w Egipcie

W sumie znaleziono cztery grobowce należące do faraonów, w tym mumię w całości pokrytą złotem, która, według badaczy, może okazać się najstarszą z dotąd odkrytych, a w dodatku tak dobrze zachowaną. Prace odbywały się w pobliżu jednej z najstarszych znanych ludzkości budowli – piramidy Dżesera w nekropolii Sakkara. Cztery grobowce archeolodzy datują na okres V i VI dynastii, czyli między 2500 a 2100 rokiem p.n.e. Prace nadzoruje Zahi Hawass, znany archeolog, który może pochwalić się wieloma sukcesami na przestrzeni wielu lat. Hawass powiedział, że w tych ozdobnych jamach pochowano m.in. Khnumdjedefa, czyli arcykapłana kapłana faraona Unasa, którego piramida znajduje się w tym samym rejonie.

 

Gdzie prowadzono wykopaliska

Sakkara to jedna z najstarszych egipskich nekropolii o powierzchni ok. 10 kilometrów kwadratowych. Położona jest ok. 15 kilometrów na południe od słynnych piramid w Gizie. Sakkara wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce pochówku egipskich władców i urzędników Starego Państwa. To miejsce, w którym archeolodzy znajdują po dziś dzień wiele starożytnych grobowców, a mnóstwo z nich wciąż jest ukryte w piaskach pustyni i dopiero czeka na odkrycie. Szacuje się, że cmentarz w Sakkarze został założony około 3100 roku pne. Ludzi chowano na tym terenie aż do czasów rzymskich, co wskazuje, że miejsce to pełniło funkcję cmentarza aż przez trzy tysiące lat.

Reklama

Gdzie leży Sakkara

Sakkara znajduje się ok. 30 km na południe od Kairu i ok. 15 km od piramid w Gizie. Położona jest na zachodnim brzegu Nilu, w miejscu gdzie zielona dolina rzeki zmienia się w piaszczystą pustynię. Położenie Sakkary nie jest przypadkowe. Na przeciwległym brzegu leżała bowiem stolica starożytnego Egiptu, miasto Memphis. Jej dokładne granice trudno wyznaczyć, ponieważ przez setki lat miejsce to stopniowo pokrywane było piaskiem nawiewanym znad Sahary.

źródło: media

autor: KZ | 27.01.2023, 21:36

tagi: Aktualności, Kultura

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama

W tematem.pl

Reklama