Utrudnienia w Warszawie 25 maja: Zamknięte ulice, objazdy, zmiany w komunikacji

Utrudnienia w Warszawie 25 maja: Zamknięte ulice, objazdy, zmiany w komunikacji. Sprawdź szczegóły marszów w stolicy

Utrudnienia w Warszawie 25 maja: Zamknięte ulice, objazdy, zmiany w komunikacji. Sprawdź szczegóły marszów w stolicy
Foto: Adrian Grycuk / Wikimedia Commons (zdjęcie główne) | z lewej: OpenClipart-Vectors / pixabay.com

W niedzielę, 25 maja 2025 roku, Warszawa stanie się miejscem dwóch dużych zgromadzeń: „Wielkiego Marszu Patriotów” oraz „Marszu za Polską”. Oba wydarzenia rozpoczną się w samo południe i mogą przyciągnąć dziesiątki tysięcy uczestników, co spowoduje znaczne utrudnienia w ruchu drogowym w centrum stolicy.

Reklama

Wielki Marsz Patriotów – trasa, utrudnienia i zalecenia

Marsz rozpocznie się o godzinie 12:00 na placu Bankowym. Uczestnicy przejdą ulicą Marszałkowską, przez rondo Dmowskiego, aż do placu Konstytucji, gdzie planowane są przemówienia liderów politycznych.

Utrudnienia w ruchu drogowym w Warszawie

W związku z marszem, kierowcy muszą liczyć się z następującymi utrudnieniami:

Zamknięcie placu Bankowego: Przed rozpoczęciem marszu, plac Bankowy zostanie całkowicie wyłączony z ruchu drogowego.

Zamknięcie ulicy Marszałkowskiej: Na czas przemarszu uczestników, ulica Marszałkowska zostanie zamknięta na odcinku od placu Bankowego do placu Konstytucji.

Zamknięcie ulicy Waryńskiego: Na końcu trasy, jezdnia ulicy Waryńskiego od ronda Jazdy Polskiej w kierunku placu Konstytucji będzie nieprzejezdna.

Zakaz zatrzymywania się: Wzdłuż trasy przemarszu obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się, z możliwością odholowania pojazdów na koszt właściciela.

Reklama

Zmiany w parkowaniu

W związku z przygotowaniami do wydarzenia, od czwartku rano do niedzieli, 25 maja, obowiązywać będą następujące zmiany w parkowaniu:

Plac Konstytucji: Lewy pas ulicy Waryńskiego przed placem Konstytucji oraz fragment lewego pasa przy wjeździe na parking między jezdniami placu Konstytucji zostaną wygrodzone.

Ulica Świętojerska: Przez całą niedzielę, ulica Świętojerska będzie zamknięta od Bonifraterskiej do Andersa.

Ulica Bonifraterska: Pomiędzy Muranowską a Świętojerską zostanie wygrodzony prawy pas ruchu na jezdni w stronę placu Krasińskich, gdzie zaparkują autokary uczestników.

Zalecenia dla mieszkańców i kierowców

Unikanie centrum miasta: W miarę możliwości, mieszkańcy powinni unikać podróży do centrum Warszawy w godzinach trwania marszu.

Korzystanie z komunikacji miejskiej: Zaleca się korzystanie z metra oraz innych środków komunikacji miejskiej, które mogą być mniej narażone na utrudnienia.

Śledzenie komunikatów: Aktualne informacje o zmianach w organizacji ruchu dostępne są na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz wtp.waw.pl.

Zgłaszanie zagrożeń: W przypadku zaobserwowania niepokojących sytuacji, należy niezwłocznie poinformować najbliższego funkcjonariusza policji.

W kolejnej części artykułu przedstawimy szczegółowe informacje dotyczące „Marszu za Polską”, który również odbędzie się 25 maja w centrum Warszawy.

Reklama

Marsz za Polską – druga fala utrudnień w Warszawie

W niedzielę tego w samo południe z ronda de Gaulle’a wyruszy kolejny duży pochód – „Marsz za Polską”. Organizatorzy spodziewają się dziesiątek tysięcy uczestników, co oznacza dalsze komplikacje dla kierowców i mieszkańców Warszawy. Całe zgromadzenie zostało zaplanowane na godziny 10:00–17:00, jednak największe utrudnienia w ruchu przewidywane są w czasie przemarszu uczestników oraz ich zbiórki i rozchodzenia się po zakończeniu wydarzenia.

Trasa „Marszu za Polską” prowadzi przez jedne z najbardziej reprezentacyjnych i obciążonych ruchem ulic w Warszawie – Nowy Świat oraz Krakowskie Przedmieście – i kończy się na placu Zamkowym. Z uwagi na charakter tego odcinka, nie tylko kierowcy, ale również turyści i piesi muszą liczyć się z ograniczeniami w poruszaniu się. Policja będzie mogła podjąć decyzję o zamknięciu ruchu na alejach Jerozolimskich już w trakcie zbiórki, a później o czasowym wyłączeniu z ruchu również alei „Solidarności” oraz mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

To oznacza potencjalnie znaczne ograniczenia w dojeździe z prawego brzegu Wisły do centrum stolicy, co może spowodować opóźnienia także w komunikacji miejskiej – w tym autobusowej i tramwajowej. Dla wielu osób próbujących przedostać się na drugą stronę Wisły może to oznaczać konieczność znacznego nadłożenia drogi lub korzystania z metra.

Środki ostrożności – kontrole i monitoring

Z racji na obowiązujące w całym kraju podwyższone stopnie alarmowe – BRAVO i BRAVO CRP – organizacja obu zgromadzeń odbywa się pod szczególnym nadzorem służb bezpieczeństwa. Na trasie obu marszów rozmieszczone zostaną zapory antyterrorystyczne, a cały przebieg wydarzeń będzie monitorowany zarówno przez umundurowanych, jak i nieumundurowanych funkcjonariuszy policji.

Reklama

Policja będzie utrzymywać ścisły kontakt z Służbą Ochrony Państwa oraz Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa, aby skutecznie reagować na każdy sygnał o możliwym zagrożeniu. Równocześnie, policyjni ratownicy medyczni będą gotowi do interwencji w razie zasłabnięć, urazów czy innych nagłych sytuacji zdrowotnych.

Służby apelują do uczestników marszów oraz wszystkich osób znajdujących się w ich pobliżu o czujność i zgłaszanie wszelkich niepokojących zachowań czy porzuconych przedmiotów. Ma to na celu nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale i sprawne przeprowadzenie wydarzenia bez konieczności nieplanowanego przerywania marszu.

Rekomendacje dla mieszkańców i przyjezdnych

Mieszkańcy stolicy oraz osoby planujące wizytę w centrum Warszawy powinny wziąć pod uwagę:

  • Znaczące zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów, szczególnie tych przecinających Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Marszałkowską i Krakowskie Przedmieście.
  • Potencjalne opóźnienia w dojazdach z i na Pragę, zwłaszcza przy zamknięciu mostu Śląsko-Dąbrowskiego.
  • Zamknięcie przestrzeni publicznych: niektóre place i ulice będą zamknięte nie tylko dla ruchu kołowego, ale i pieszego.
  • Zachęta do korzystania z metra, które może pozostać najsprawniejszym środkiem transportu tego dnia.

Reklama

Warszawa utrudnienia w ruchu 25 maja. Gdzie znaleźć więcej informacji

Na stronie wtp.waw.pl, w aplikacji 19115 oraz na infoulice.um.warszawa.pl można znaleźć na bieżąco aktualizowane informacje o trasach objazdowych i zmianach w komunikacji miejskiej. Dla osób chcących otrzymywać automatyczne powiadomienia dostępna jest także bezpłatna usługa informacyjna.

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.

źródło: KSP

autor: KZ | 23.05.2025, 19:31

tagi: Aktualności, Warszawa

NIE PRZEGAP