Tymczasowe kontrole na granicach. Kryzys migracyjny i Polska odpowiedź na działania Niemiec

Od 7 lipca Polska przywraca tymczasowe kontrole na granicy z Niemcami i Litwą – zapowiedział premier Donald Tusk. Powodem jest rosnąca presja migracyjna oraz zmiana podejścia Berlina, który – jak mówi szef rządu – „przestał przyjmować migrantów kierowanych z Polski”, wbrew dotychczasowej praktyce.
„Czas, kiedy Polska nie reagowała adekwatnie do działań sąsiadów, definitywnie się skończył” – podkreślił premier.
Reklama
Polskie służby mają tydzień na przygotowanie operacji, która obejmie zarówno przejścia graniczne, jak i tzw. zieloną granicę, szczególnie w rejonach przygranicznych z Litwą. W akcję zostaną zaangażowani także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Reakcja na działania Niemiec. „Symetria” jako klucz do Schengen?
Jesienią 2023 roku Niemcy wprowadziły kontrole na granicy z Polską, a według premiera Tuska – niedawno je przedłużyły, „trochę wbrew istocie Kodeksu Schengen i prawa europejskiego”. Polska odpowiedziała decyzją o wprowadzeniu „symetrycznych działań”.
Tusk podkreślił, że Polska pozostaje orędownikiem wolności w ramach strefy Schengen, ale zaznaczył, że „ta wolność musi być wspólna i obustronna”.
Niemcy regularnie przerzucają nielegalnych migrantów na naszą stronę. Państwo abdykowało, a chaos i bezkarność rosną z dnia na dzień.
— Jarosław Kaczyński (@OficjalnyJK) June 30, 2025
Funkcjonariusze nie mają narzędzi, by działać. Zostali zostawieni sami sobie. Państwo z dykty zawiodło po raz kolejny. To zwykli ludzie –…
Opozycja punktuje chaos: „Obywatele muszą brać sprawy w swoje ręce”
W ostatnich dniach napięcia wokół granicy eskalowały. Posłowie opozycji publikują w mediach społecznościowych materiały sugerujące, że niemieckie służby nielegalnie „odwożą” migrantów na terytorium Polski.
„Państwo abdykowało, a chaos i bezkarność rosną z dnia na dzień” – napisał Jarosław Kaczyński na platformie X. Lider PiS zaapelował o „natychmiastowy zakaz wjazdu dla osób z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej” oraz o systematyczne kontrole na granicy z Niemcami.
Niektórzy politycy prawicy wsparli „obywatelskie patrole” kontrolujące samochody na pograniczu. Tusk skrytykował te działania ostro, mówiąc o „haniebnym dystansowaniu się od służb państwowych” i „dezorganizowaniu pracy Straży Granicznej”.
Reklama
„Most” i liczby: tysiące kontroli, setki zatrzymań
Od kwietnia na granicy z Niemcami prowadzona jest operacja „Most” – koordynowana przez Straż Graniczną przy wsparciu policji. Jak dotąd skontrolowano 4,5 tys. cudzoziemców, a 250 zatrzymano za nielegalny pobyt. W 2024 roku zatrzymano już ponad 2 tys. osób.
W tle tych działań pojawiają się oskarżenia o brak skuteczności i zbyt powolną reakcję władz. Rząd zapowiada jednak, że działania służb będą wzmacniane, a sama decyzja o kontrolach to efekt „realnej potrzeby ochrony granic”.
Litwa i Łotwa zaniepokojone. Regionalna współpraca czy rozpad Schengen?
Warszawa przekazała informację o wzmożonych kontrolach stronie litewskiej. Litwa przyjęła ją ze zrozumieniem, choć z ostrożnością. Szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis zapowiedział, że kontrole nie mogą naruszać zasady swobodnego przepływu.
Litwa już wysłała funkcjonariuszy na Łotwę, gdzie – jak podkreślił rzecznik tamtejszej straży granicznej – „migranci szukają łatwiejszych dróg przekroczenia granicy”. Trwają rozmowy o zsynchronizowaniu działań regionalnych, tak by wzmocnić zewnętrzną granicę UE i NATO.
Reklama
Migracja jako broń. „To gra Putina i Łukaszenki”
Premier Tusk zaznaczył, że presja migracyjna to nie tylko problem humanitarny, ale także element wojny hybrydowej, inspirowanej przez reżimy w Mińsku i Moskwie.
„Jesteśmy gotowi do bardzo twardych kroków, jeśli proceder ten będzie kontynuowany” – zapowiedział premier.
Zarówno Polska, jak i państwa bałtyckie chcą zwiększenia presji na Białoruś oraz linii lotnicze zaangażowane w przemyt migrantów.
🚨Polska stawia mur - nie fizyczny, ale graniczny.
— tematem.pl (@tematemPL) July 1, 2025
Tymczasowe kontrole z Niemcami i Litwą wracają od 7 lipca!
🇵🇱 Kryzys migracyjny i Polska odpowiedź na działania Niemiec - czy Schengen pęka w szwach?
👇kliknij#granica #Tusk #Niemcy #Schengen #migranci https://t.co/Qt4JfYxz5u
Kryzys, który podzielił Polaków. Polityka migracyjna testem jedności
Kryzys migracyjny na pograniczu ujawnia głębokie podziały – nie tylko wśród państw członkowskich UE, ale także wewnątrz polskiej sceny politycznej. Z jednej strony rząd apeluje o rozsądek i współpracę, z drugiej – opozycja żąda radykalnych działań i oskarża władze o bezczynność.
Niezależnie od politycznych deklaracji, strefa Schengen stoi dziś przed jednym z największych wyzwań w swojej historii.
Reklama
Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.
źródło: X, Kancelaria Premiera, PAP
autor: KZ | 01.07.2025, 20:49