Tłusty czwartek to smaczna tradycja zwiastująca koniec karnawału
Polacy dosłownie uwielbiają tłusty czwartek. W tym dniu w naszym kraju zjada się nawet 100 milionów pączków! Co prawda, obecnie tłusty czwartek nie jest tak hucznie obchodzony, jak kiedyś, jednak nadal uważa się, że niezjedzenie w ten dzień pączka grozi niepowodzeniem w życiu.
Reklama
Kiedy koniec karnawału
Początek karnawału w Polsce wypada w święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia, zaś za koniec karnawału uznaje się wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post. W tym roku ostatki, czyli koniec karnawału wypadają 21 lutego. Następnego dnia jest Środa Popielcowa, która jest pierwszym dniem Wielkiego Postu, czyli 40-dniowego przygotowania do najważniejszej chrześcijańskiej uroczystości – Wielkanocy. Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, to znaczy, że co roku wypada w różnych dniach na przełomie lutego i marca.
Ostatki, czyli zapusty
Ostatki inaczej zwane są zapustami. W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy oraz bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości, który potrwa aż do Wielkanocy . Największym balem karnawałowym jest karnawał w Rio de Janeiro rozpoczynający się w ostatni piątek przed Środą Popielcową. W tym roku karnawał w Rio odbywa się w dniach 17 – 25 lutego.
W tłusty czwartek jemy pączki i chrusty
Tłusty czwartek w tym roku przypada 16 lutego i jest ostatnim czwartkiem przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Tego dnia będziemy jeść pączki, faworki, oponki, donaty. Wszystkie te smakołyki smażone są w głębokim tłuszczu i niestety bardzo kaloryczne. Statystyczny Polak zjada w tłusty czwartek średnio 2,5 pączki. Pączki mogą być z marmoladą, z lukrem, z cukrem pudrem, z serem. Wariacji jest mnóstwo. Choć najłatwiej jest zaopatrzyć się w te słodkie ciastka w ulubionej cukierni, to są gospodynie, które tego dnia chętnie same przyrządzają pączki. Jeśli chcesz spróbować samodzielnie przyrządzić pączki, to zachęcamy do skorzystania z proponowanego przez nas przepisu, który zachwyci wszystkie podniebienia.
Reklama
Sprawdź przepis na pyszne i puszyste pączki
Składniki
- 500 g mąki pszennej tortowej,
- 4 żółtka,
- 1 całe jajko,
- 250 ml mleka,
- 100 g masła,
- 50 g drożdży,
- 3 łyżki cukru,
- 1 łyżka cukru wanilinowego,
- 2 łyżki spirytusu,
- szczypta soli,
- 1 litr oleju (lub smalec) do smażenia,
- ulubiona marmolada lub konfitura,
- cukier puder.
Przygotowanie
- Podgrzej mleko, aby było ciepłe, następnie wlej je do dużej miski i dodawaj kolejno: drożdże, 1 łyżkę mąki i 1 łyżkę cukru. Całość wymieszaj i odstaw na ok. 20 minut w bardzo ciepłe miejsce lub do większego naczynia z gorącą wodą. W międzyczasie przesiej pozostałą mąkę do dużej miski i dodaj suche składniki: sól i cukier wanilinowy.
- Żółtka i jajko ucieraj z pozostałym cukrem na białą i puszystą pianę.
- Do miski z przesianą mąką dodaj masę z drożdżami i wymieszać drewnianą łyżką. Następnie dodaj utarte jajka i całość wymieszaj.
- Powstałe ciasto dokładnie wyrabiaj (najlepiej) rękami przez około 20 minut. Może również użyć miksera i przez około 15 minut wyrabiaj ciasto odpowiednią końcówką na najmniejszych obrotach. W razie problemów z wyrabianiem ciasta, możesz w międzyczasie dodać dodatkowe kilka łyżek ciepłego mleka.
- Do wyrobionego ciasta dodaj roztopione i ostudzone masło oraz spirytus, następnie zagniataj do całkowitego połączenia się składników.
- Powstałe ciasto odstaw w dużej misce do wyrośnięcia w ciepłym miejscu (np. koło kaloryfera) na około 1 godzinę. Ciasto znacznie musi zwiększyć swoją objętość.
Reklama
7. Ciasto wyłóż na oprószony mąką blat i delikatnie ugniataj przez kilka minut, aż pozbędziesz się pęcherzy powietrza.
8. Podziel ciasto na części i rozwałkuj je na niezbyt duży placek o grubości około 2-3 cm. Następnie wycinaj w cieście kółka szklanką, a to co zostanie znowu należy zagnieść i powtórzyć czynność.
9. Wycięte krążki rozłóż równomiernie na stolnicy i przykryj ściereczką, a następnie ponownie odstaw w ciepłe miejsce na około 30 minut, aż do wyrośnięcia.
10. Surowy pączek delikatnie rozpłaszcz na dłoni, a w środku umieść małą łyżeczkę marmolady. Następnie zlep brzegi i uformuj kulkę.
11. Rozgrzej olej w szerokim garnku do temperatury ok. 180 stopni i przygotuj tace wyłożone ręcznikami papierowymi.
12. Wyrośnięte pączki wkładaj po kilka sztuk do rozgrzanego oleju lub smalcu i smaż przez około 2 minuty z każdej strony. Musisz kontrolować, aby pączki za szybko się nie zrumieniły.
13. Paczki wyjmuj łyżką cedzakową i odkładaj na przygotowane tace i powtarzaj czynność do ostatniego pączka.
14. Pączki ostudź, a następnie posyp cukrem pudrem. Smacznego!
autor: KZ | 10.02.2023