Śmierć pacjenta po przeszczepie nerki od świni

Śmierć pacjenta po przeszczepie nerki od świni

Śmierć pacjenta po przeszczepie nerki od świni
Richard „Rick” Slayman, 62-letni pacjent, przeszedł operację przeszczepu nerki w Massachusetts General Hospital

Śmierć Richarda „Ricka” Suleimana, który otrzymał ksenoprzeszczep nerki świni i zmarł po dwóch miesiącach, budzi kontrowersje i pytania dotyczące przyczyny jego śmierci. Zespół transplantacyjny z Massachusetts twierdzi, że nie ma dowodów na to, że przeszczep był bezpośrednią przyczyną zgonu pacjenta.

Reklama

Zmarł po 2 miesiącach

W marcu tego roku Richard „Rick” Slayman, 62-letni pacjent, przeszedł operację przeszczepu nerki w Massachusetts General Hospital. Lekarze wyrazili pewność co do sukcesu procedury, przewidując, że świnka nerkowa przetrwa co najmniej dwa lata. Niestety, po około dwóch miesiącach pacjent zmarł, co wywołało ogromny żal i smutek w jego rodzinie oraz w szpitalu przeprowadzającym operację. Pomimo tego, zespół transplantacyjny konsekwentnie podkreśla, że nie ma dowodów na to, że przyczyną zgonu było nieudane przeszczepienie nerki ze świń.

Rick Slayman był pierwszym żywym pacjentem, który poddał się takiemu eksperymentowi. Poprzednie próby polegały na tymczasowych przeszczepach nerki od świń zmarłych mózgowo. Rick Slayman wcześniej przeszedł przeszczep nerki w 2018 roku, ale jego narząd zaczął ulegać niewydolności, co spowodowało konieczność powrotu do dializy w ubiegłym roku. Gdy pojawiły się powikłania związane z dializą, lekarze sugerowali przeszczepienie nerki ze świń.

Reklama

Miał dać nadzieję tysiącom pacjentów

Rodzina Slaymana wyraziła wdzięczność wobec lekarzy za ich starania i wysiłek w związku z ksenoprzeszczepem. Podkreślili również, że pacjent poddał się tej operacji, aby dać nadzieję tysiącom ludzi oczekujących na przeszczep. Mimo tragicznego zakończenia, nadzieja i optymizm pacjenta pozostaną zawsze w pamięci jego bliskich i osób, które go znają.

Ksenotransplantacja nerki, czyli przeszczep narządów lub tkanek pochodzenia zwierzęcego, pozostaje kontrowersyjnym obszarem medycyny. Próby takie spotykały się z niepowodzeniem, ze względu na natychmiastową reakcję układu odpornościowego na obce tkanki. Ostatnie badania koncentrują się na modyfikacji organów świń, aby bardziej przypominały ludzkie, co może stanowić potencjalną nadzieję dla pacjentów oczekujących na przeszczepienie.

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.

źródło: Associated Press

autor: KZ | 12.05.2024, 14:05

tagi: Aktualności, Zdrowie

NIE PRZEGAP

Reklama