Przemysł w USA pod presją. Słaby popyt i spadek produkcji

Przemysł w USA pod presją. Słaby popyt i spadek produkcji

Przemysł w USA pod presją. Słaby popyt i spadek produkcji
Foto: Rob Knight / unsplash.com

W czerwcu produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych zanotowała trzeci miesiąc z rzędu spadek, co jest wynikiem słabego popytu na towary. To zjawisko, w połączeniu ze spadkiem cen płaconych przez fabryki za środki produkcji do najniższego poziomu od sześciu miesięcy, może sugerować możliwość dalszego wyhamowania inflacji.

Reklama

Kolejny słaby miesiąc w USA

Amerykański Instytut Zarządzania Podażami (ISM) poinformował, że wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w czerwcu do 48,5 z 48,7 w maju. Wzrost sektora produkcyjnego, który stanowi 10,3% gospodarki, jest wskazywany przez liczbę PMI powyżej 50. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów ankietowanych przez Reuters, spodziewano się wzrostu PMI do 49,1, jednak przemysł pozostaje pod presją wzrostu stóp procentowych oraz spadku popytu na produkty.

W innych miesiącach

Produkcja przemysłowa skurczyła się w tempie 4,3% w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale, głównie w przypadku towarów przemysłowych o długim okresie trwałości, co wynika z danych rządowych z zeszłego tygodnia. Od lipca ubiegłego roku, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) utrzymuje referencyjną stopę procentową jednodniową w obecnym przedziale od 5,25 do 5,50%. Choć decydenci ostatnio byli bardziej zdecydowani, rynki finansowe przewidują, że we wrześniu amerykański bank centralny rozpocznie cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Od 2022 roku System Rezerwy Federalnej (Fed) podniosła główną stopę procentową o 525 punktów bazowych w celu zmniejszenia inflacji.

Spadek nowych zamówień i produkcji fabrycznej

W badaniu ISM, subindeks nowych zamówień, który wskazuje na przyszłość, wzrósł do wciąż słabego odczytu 49,3 z 45,4 w maju. Pomimo tego wzrostu, wskaźnik ten nadal wskazuje na spadek, gdyż wartości poniżej 50 sugerują kontrakcję. Po raz pierwszy od lutego produkcja fabryczna również spadła, a subindeks produkcji spadł z 50,2 w maju do 48,5 w czerwcu.

Inflacja kosztów produkcji była znacznie niższa w poprzednim miesiącu z powodu słabych zamówień. W porównaniu z 57,0 w maju, badana miara cen płaconych przez producentów spadła do 52,1, co jest najniższym odczytem od grudnia 2023. Spadki cen towarów były głównie spowodowane niezmienionym odczytem miesięcznej inflacji w maju. Obniżenie cen środków produkcji w poprzednim miesiącu dobrze wróży kontynuacji trendu dezinflacyjnego w całej gospodarce.

Reklama

Oczekiwania na przyszłość

Miara dostaw dostawców wzrosła z 48,9 w maju do 49,8 w czerwcu, co sugeruje, że dostawy były szybsze niż wcześniej, ale nadal poniżej poziomu 50, co wskazuje na równowagę. Po niewielkim wzroście w maju, zatrudnienie w fabrykach również spadło. Firmy zmniejszają liczbę swoich pracowników poprzez redukcje etatów oraz zamrożenie zatrudnienia.

Rynek pracy ogólnie stopniowo się ochładza. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez Reuters wśród ekonomistów, rząd prawdopodobnie poinformuje w piątek, że zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło o 195 000 miejsc pracy w czerwcu, po wzroście o 272 000 w maju. Prognoza bezrobocia pozostaje na niezmienionym poziomie 4,0%. Jeśli te prognozy się potwierdzą, może to sugerować dalsze osłabienie rynku pracy, co może wywrzeć dodatkową presję na obniżenie inflacji.

Reklama

Nowe wyzwania kluczowej gospodarki świata

Spadki w produkcji przemysłowej oraz niższe koszty produkcji mogą sugerować możliwość dalszego wyhamowania inflacji w Stanach Zjednoczonych. Choć wzrost nowych zamówień i wskaźnika dostaw daje pewne nadzieje na poprawę, to jednak ciągły spadek produkcji i zatrudnienia w sektorze przemysłowym wskazuje na wyzwania, przed którymi stoi amerykańska gospodarka. Decyzje Fed dotyczące polityki pieniężnej będą kluczowe w nadchodzących miesiącach, aby ustabilizować sytuację gospodarczą i zapanować nad inflacją.

źródło: Agencja Reuters

autor: KZ | 01.07.2024, 18:39

tagi: Aktualności, Biznes

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama