Polskie powieści kryminalne, które warto przeczytać

Polskie powieści kryminalne, które warto przeczytać

Jesienna aura zdecydowanie sprzyja czytaniu kryminałów, dlatego przedstawiamy polskie powieści kryminalne, które są klasykami gatunku i warto po nie sięgnąć. Jest to subiektywny przegląd bestsellerowych cykli kryminalnych najpopularniejszych, a zarazem uznanych przez czytelników i krytyków powieściopisarzy, których twórczość elektryzuje i wciąga nas w świat zbrodni i zawiłych zagadek. Zapraszamy do lektury.

Polskie powieści kryminalne, które warto przeczytać

Cykl o komisarzu Jakubie Mortce – Wojciech Chmielarz

Jeśli lubisz kryminały policyjne, to koniecznie zapoznaj się z bardzo popularnym cyklem Wojciecha Chmielarza o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce. To wciągająca lektura osadzona we współczesnych czasach, która pobudza wyobraźnię i podsyca ciekawość, aż do ostatnich stron powieści. W trakcie swojej twórczości, Chmielarz nawiązał współpracę z detektywami i oficerami służb specjalnych, dzięki czemu poznał tajniki ich pracy, a tym samym mógł tworzyć bardzo wiarygodnych bohaterów. Autor słynie z bardzo realistycznych opisów oraz doskonale zbudowanych postaci. Seria o policjancie Jakubie Mortce składa się z sześciu tomów: „Podpalacz”, „Farma lalek”, „Przejęcie”, „Osiedle marzeń”, „Cienie” i „Długa Noc”. Za „Przejęcie” Chmielarz otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2015 roku.

Trylogia o prokuratorze Szackim – Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski jest wielokrotnie nagradzanym autorem. Na trylogię Miłoszewskiego, której głównym bohaterem jest Szacki składają się następujące powieści „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy” oraz „Gniew”. W każdym tomie poruszany jest inny, niezwykle istotny z punktu widzenia polskiego społeczeństwa wątek. W „Uwikłaniu” jest to utajnione działanie funkcjonariuszy dawnych służb PRL, „Ziarno prawdy” porusza problematykę antysemityzmu, natomiast „Gniew” traktuje o przemocy domowej, gwałtach i wykorzystywaniu seksualnym. Trylogia o prokuratorze Teodorze Szackim, to klasyka polskiego kryminału, którą charakteryzuje świetnie poprowadzona akcja i misternie skonstruowane zagadki. Szacki to mężczyzna po trzydziestce i bardzo dbający o elegancki wygląd, który pracuje w warszawskiej prokuraturze. Pan prokurator ma bardzo stresującą pracę. Jest błyskotliwym śledczym i prawdziwym zawodowcem na sali sądowej. Zajmuje się wyjątkowo trudnymi sprawami, przy których inni śledczy rozkładają ręce. Przygody Szackiego to nie tylko kryminalne zagadki, ale i tajniki prokuratorskiej pracy.

Seria książek o Hubercie Meyerze – Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda to urodzona w 1977 roku dziennikarka i pisarka, która została okrzyknięta polską królową kryminałów. Bohaterem bestsellerowej serii książek Katarzyny Bondy jest Hubert Meyer, pierwszy w polskiej literaturze kryminalnej policyjny profiler. Meyer wykonuje portrety psychologiczne poszukiwanych sprawców zabójstw, a postać wzorowana jest na autentycznym polskim profilerze, Bogdanie Lachu. Serię książek tworzy siedem fascynujących tomów. Powieść „Sprawa Niny Frank” była pierwszą książką autorki, za którą została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Seria książek napisana jest barwnym, przystępnym językiem. Serię tomów z profilerem w roli głównej tworzą: „Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”, „Nikt nie musi wiedzieć”, „Klatka dla niewinnych”, „Balwierz” i „Zimna sprawa”. Kolejnym, dopiero zapowiadanym tomem jest „Kobieta w walizce”.

Reklama

Cykl o Eberhardzie Mocku – Marek Krajewski

Marek Krajewski, autor cyklu o Eberhardzie Mocku, to polski pisarz, który jest m.in. laureatem Paszportu Polityki. Krajewski pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, ale w 2007 roku zajął się zawodowo literaturą. Autor tworzy przede wszystkim kryminały, jednak najbardziej znana jest jego cykl o Eberhardzie Mocku, pracowniku Prezydium Policji. Cykl o starym Mocku składa się z aż dziewięciu tytułów: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau”, „Mock”, “Mock. Ludzkie zoo”, “Mock. Pojedynek” oraz “Mock. Golem”. Jest to jedna z najbardziej poczytnych serii powieści kryminalnych. Główny bohater rozwiązuje zagadki i walczy z osobistymi problemami w otoczeniu mrocznych zaułków Wrocławia początku XX wieku, dlatego jest to świetna pozycja dla amatorów powieści retro.

Saga kryminalna o Lipowie – Katarzyna Puzyńska

Katarzyna Puzyńska, z wykształcenia psycholog, zanim zajęła się pisaniem, przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Autorka serii kryminałów o fikcyjnej wsi Lipowo, jest przedstawicielką nurtu młodego pokolenia. Saga kryminalna o Lipowie łączy w sobie elementy klasycznego kryminału i powieści obyczajowej z rozbudowanym wątkiem psychologicznym. Tomy serii porównywane są do książek Agathy Christie i powieści szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Saga składa się z aż czternastu książek: „Motylek”, „Więcej czerwieni”, „Trzydziesta pierwsza”, „Z jednym wyjątkiem”, „Utopce”, „Łaskun”, „Dom czwarty”, „Czarne narcyzy”, „Nora”, „Rodzanice”, „Pokrzyk”, „Śreżoga”, „Martwiec”, „Żadanica”. Pierwsza powieść tego cyklu, „Motylek”, ukazała się w 2014 roku i była to zarazem debiutancka książka autorki. Dzięki tym niesamowitym powieściom poznajemy rutynę policyjnej pracy w małym, fikcyjnym zakątku Polski oddalonym od wielkomiejskiego gwaru. Prawa do publikacji cyklu sprzedane zostały do ponad dwudziestu krajów.

autor: KZ | 15.10.2022

źródło: katarzynapuzynska.pl, katarzynabonda.pl, lubimyczytac.pl

tagi: Kultura, Książki

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama