Pierwsza pomoc – najważniejsze zasady

Pierwsza pomoc – najważniejsze zasady

Celem pierwszej pomocy jest ratowanie życia, zapobieganie pogorszeniu się urazu lub choroby lub przyspieszenie powrotu do zdrowia. Według obowiązujących w Polsce regulacji prawnych w przypadku bycia świadkiem sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu drugiej osoby istnieje obowiązek niezwłocznego podjęcia czynności ratunkowych.

pierwsza pomoc najważniejsze zasady
Foto: Manseok Kim / pixabay.com

Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy

Zasada 1: Najpierw sprawdź, czy Ty, poszkodowany i wszyscy uczestnicy zdarzenia nie jesteście w niebezpieczeństwie i, jeśli to możliwe, zadbaj o bezpieczeństwo.

Zasada 2: W razie wypadku i potrzeby zadzwoń pod numer 112. Czas jest kluczowy. Jeśli okaże się, że potrzebne jest pogotowie ratunkowe, zadzwoń natychmiast – liczy się każda sekunda.

Zasada 3: Musisz znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aby pomóc osobie poszkodowanej. Jeśli nie zostaniesz odpowiednio przeszkolony, możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Zasada 4: Nie ruszaj rannej osoby. Nie próbuj przenosić rannej osoby, chyba że grozi jej bezpośrednie niebezpieczeństwo. Niewłaściwy lub nieostrożny ruch może zwiększyć dotkliwość urazu.

Reklama

Oceń reakcję poszkodowanego – spróbuj nawiązać z nim kontakt

Gdy reaguje: oceń stan poszkodowanego i uzyskaj informacje co do jego dolegliwości oraz wezwij pomoc medyczną w razie potrzeby.

Gdy nie reaguje: udrożnij drogi oddechowe – połóż jedną rękę na czole poszkodowanego lekko odchylając ją do tyłu, drugą ręką wysuń żuchwę. Następnie nachylając się nad poszkodowanym, poszukaj prawidłowego oddechu – zwróć uwagę na ruchy klatki piersiowej i/lub ruch powietrza na swoim policzku i/lub szmery oddechowe; ocena ta powinna trwać około 10 s.

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i oddycha

Jeśli ktoś jest nieprzytomny, ale oddycha i nie ma innych obrażeń, które uniemożliwiłyby mu poruszanie się, umieść go w pozycji bezpiecznej, aż nadejdzie pomoc. Trzymaj osobę pod obserwacją, aby upewnić się, że oddycha normalnie.

Jeśli ktoś jest nieprzytomny i nie oddycha

Jeśli ktoś nie oddycha normalnie, zadzwoń pod numer 112 i natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową:

  • uklęknij obok poszkodowanego,
  • spleć dłonie i ułóż je na ⅓ wysokości mostka,
  • wyprostowane ramiona powinny znajdować się prostopadle do klatki piersiowej poszkodowanego,
  • klatka piersiowa powinna być uciskana do głębokości 6 cm, z częstością 100/min, należy wykonać serię 30 uciśnięć,
  • następnie wykonuje się 2 oddechy ratownicze, jedną ręką zaciska się poszkodowanemu skrzydełka nosa, a drugą odwodzi brodę w dół; po wzięciu normalnego wdechu obejmuje się swoimi ustami usta poszkodowanego i przez 1 s wdmuchuje powietrze, potem wraca się do uciskania klatki piersiowej w sekwencji 30:2.

Reklama

Częste wypadki w warunkach domowych

Oto niektóre z najczęstszych urazów, które mogą wymagać leczenia w nagłych wypadkach domowych:

  • złamania: leczenie złamanych kości nie jest dla amatorów. Pozostaw poszkodowanego na miejscu, dopóki lekarz nie przybędzie z odpowiednim sprzętem,
  • kontakt z przewodem elektrycznym: jeśli dana osoba zetknęła się z przewodem elektrycznym pod napięciem, odpowiednio przeszkolona osoba może spróbować uwolnić tę osobę, jeśli można to zrobić w bezpieczny sposób,
  • oparzenie lub połknięcie substancji chemicznej: w zależności od substancji chemicznej i części ciała, która miała kontakt z substancją chemiczną, wymagane będą różne kroki pierwszej pomocy,
  • drobne obrażenia, takie jak oparzenia, nacięcia, skaleczenia i zadrapania: to są najczęstsze urazy, z jakimi się spotkasz. Leczenie drobnych urazów od razu jest lepsze niż radzenie sobie z nimi po ich pogorszeniu. Jeśli w urazie nie bierze udziału substancja chemiczna, oczyść ranę wodą z mydłem przez trzy minuty i przykryj ją bandażem.

💡Ważne wskazówki

  • Początkowe czynności, jakie należy podjąć, to dokładna ocena sytuacji i wyeliminowanie zagrożeń,
  • nigdy nie zwlekaj z wezwaniem pomocy pod numerem 112 – dyspozytor jest osobą wykwalifikowaną do udzielenia Ci instrukcji dot. postępowania z poszkodowanym, tym bardziej, jeśli każda sekunda jest kluczowa w udzieleniu pierwszej pomocy,
  • osoba dzwoniąca po pomoc nigdy pierwsza nie odkłada słuchawki, to dyspozytor kończy rozmowę,
  • resuscytacja krążeniowo-oddechowa powinna być prowadzona do momentu: przybycia specjalnych służb lub powrotu prawidłowego oddechu lub odzyskania przez poszkodowanego przytomności,

autor: KZ | 06.10.2022 | aktualizacja 12.06.2023

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnie przekazanej wiedzy lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.

Sprawdź również stronę rządowąkliknij

tagi: Zdrowie, Styl Życia

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama