Pełnomocnik rządu zaleca nieużywanie oprogramowania Kaspersky
Zapewne do wielu z Państwa dotarła informacja, że nie zaleca się używania oprogramowania antywirusowego rosyjskiego producenta Kaspersky. Sprawa stała się na tyle poważna, że rekomendacje w tej sprawie wygłosił oficjalnie przedstawiciel polskiego rządu.
Rekomendacje pełnomocnika rządu
Jak wynika z najnowszych badań Krajowego Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT), użytkowanie jednego z produktów, oprogramowania antywirusowego dostarczanego przez Kaspersky Lab, stwarza znaczne ryzyko dla bezpieczeństwa informacji.
Pełnomocnik rządu przekazał 30 maja br. oficjalne stanowisko powołując się na tę opinię. Zarekomendowano podmiotom Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa niestosowanie w systemach informacyjnych oprogramowania, którego producentem jest Kaspersky Lab z siedzibą w Moskwie (Federacja Rosyjska), na które składa się w szczególności oprogramowanie: Kaspersky Internet Security, Kaspersky Anti-Virus, Kaspersky TOTAL Security oraz Kaspersky Safe Kids, ze względu na stwierdzony negatywny wpływ tego oprogramowania na bezpieczeństwo publiczne.
Reklama
Znaczne ryzyko dla bezpieczeństwa informacji
Wszystkie wymienione wyżej wersje oprogramowania zostały negatywnie ocenione ze względu na wynik badania, w którym zidentyfikowano „znaczne ryzyko dla bezpieczeństwa informacji”, które jest powodowane przez użytkowanie jednego z produktów oprogramowania antywirusowego dostarczanego przez Kaspersky Lab.
Badanie przeprowadzone przez CSIRT stwierdza także, że ryzyko utraty bezpieczeństwa jest duże, a to oznacza zagrożenie dla informacji w systemach informacyjnych należących do podmiotów Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, a tym samym negatywny wpływ oprogramowania rosyjskiej firmy na bezpieczeństwo publiczne.
Nie po raz pierwszy
Informacje przekazane przez pełnomocnika rządu na temat rosyjskiego oprogramowania na bazie art. 33 ust. 4 ustawy dnia 5 lipca 2018 r. nie były pierwszymi w tym roku. Należy przypomnieć, że w kwietniu 2022 MSWIA nałożyło sankcję na Kaspersky Lab mające swoją siedzibę w stolicy rosji.
Wyłączenie z postępowań publicznych w Polsce
Urząd zaleca wyłączeniu wyżej wymienianego antywirusa wraz z wszystkimi dodatkami z postępowań publicznych. Instytucje państwowe mają zatem jasne wytyczne, które zapewne będą im towarzyszyć, aż do odwołania.
Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika
Co zrobić kiedy rząd rekomenduje konkretne zachowania względem użytkowania oprogramowania antywirusowego? Najlepiej zastosować się do tych rekomendacji jak najszybciej. Specjaliści CSIRT, którzy przeprowadzili badania względem bezpieczeństwa oprogramowania Kaspersky są zespołem najwyższej klasy specjalistów, którzy przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań mają za zadanie badanie stosowanych przez jednostki państwowe rozwiązań z dziedziny cyberbezpieczeństwa.
Nie tylko Polska
Polska nie jest jedynym krajem który zrezygnował ze wykorzystywania oprogramowania Kaspersky Lab. Stany Zjednoczone już w 2021 roku wrzuciły tę korporację na swoją czarną listę. Stwierdzono „niedopuszczalne ryzyka dla bezpieczeństwa narodowego USA lub bezpieczeństw i ochrony obywateli Stanów Zjednoczonych.” Co ciekawe informacja dotyczyła również zwykłych obywateli amerykańskich, a nie wyłącznie instytucji państwowych.
Natomiast, w Europie, po rozpoczęciu przez Rosję wojny, kolejne kraje wyrażają obawę co do korzystania z rosyjskiego oprogramowania. Niemcy, a dokładniej tamtejszy federalny urząd ds. cyberbezpieczeństwa wyraził również obawy o bezpieczeństwo w kontekście używania produktów Kaspersky Lab.
Reklama
Na co zwracać uwagę przy wyborze oprogramowania antywirusowego
Najważniejszy przy wyborze oprogramowania antywirusowego jest czynnik detekcji. Od niego zależy jak dużo wirusów i jak szybko może odnaleźć je program. Pamiętajmy też, że złośliwe oprogramowania wciąż się rozwijają i nie wystarcza już ochrona sprzętu w czasie rzeczywistym. Zawsze powinniśmy wybierać najwyższy poziom ochrony i warto, aby nasze oprogramowanie miało dodatkowe warstwy ochronne. Nieodzownym elementem ochrony jest zapora sieciowa, czyli firewall. Komponent ochrony sieci może na przykład blokować połączenia z podejrzanymi stronami internetowymi.
Programy antywirusowe mają chronić nasz komputer, a konkretnie nasze dane i informacje, będące przedmiotem prawa autorskiego i własności intelektualnej, która stanowią nie tylko wartość sentymentalną, ale przede wszystkim finansową. Pamiętajmy jednak, że dane z naszego komputera mogą trafić do dostawcy, który może sprawdzać np. jak działa produkt w celu wprowadzania ulepszeń. Zanim kupimy więc oprogramowanie antywirusowe, sprawdźmy politykę prywatności dostawcy. Przekonajmy się, że producent będzie chronił nasze pliki w sposób bezpieczny.
źródło: www.gov.pl
autor: MC | 20.06.2022
tagi: Technologie, Biznes