Od 1 lipca platformy e-commerce będą raportować o sprzedawcach

Od 1 lipca platformy e-commerce będą raportować o sprzedawcach

Od 1 lipca platformy e-commerce będą raportować o sprzedawcach
Foto: PhotoMIX Company / Pexels

Krajowa Administracja Skarbowa będzie monitorować handel w internecie. Przepisy wchodzą w życie 1 lipca i nakładają nowe obowiązki na operatorów platform internetowych, ale także na użytkowników.

Reklama

Platformy internetowe będą raportować do KAS

Platformy internetowe będą raportować do KAS dane osób, które przekroczą limit 30 transakcji lub 2 tys. euro rocznie. W ten sposób fiskus dowie się, kto nie płaci należnych podatków. Chodzi o przepisy wdrażające dyrektywę DAC7, która reguluje kwestię raportowania handlu w internecie. Zgodnie z ustawą, operatorzy platform internetowych będą informować szefa KAS, ile zarobili za ich pośrednictwem sprzedający. Pierwsze raporty przekażą do końca stycznia 2025 r. za 2023 r. i za 2024 r. Dane będą raportowane wstecz, ponieważ Polska spóźnia się z wdrożeniem unijnej dyrektywy.

Dane o transakcjach e-sprzedawców

Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie długo zapowiadane przepisy, które nakazują platformom e-commerce raportowanie fiskusowi o sprzedawcach. Z kolei sprzedający muszą podać platformie wymagane przez nią dane, by nie narazić się na blokadę pieniędzy. Ustawa ma fiskusowi ustalenie osób, które nie płacą należnych podatków. Informacje za lata 2023 i 2024 r. zostaną przekazane fiskusowi do 31 stycznia 2025 r. Potem raporty będą szły do skarbówki co roku.

Kto złoży raport skarbówce

Obowiązek gromadzenia, przekazywania i weryfikacji informacji o sprzedawcach i dostawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem platform, dotyczy takich podmiotów jak:

  • internetowe platformy e-handlu,
  • platformy rezerwacji noclegów,
  • platformy najmu środków transportu,
  • platformy służące zamawianiu przejazdów samochodem.

Reklama

Kto trafi pod lupę KAS

Raporty będą dotyczyć firm i osób fizycznych, które w ciągu roku na danej platformie zrealizowały co namniej 30 transakcji na łączną sumę o wartości minimum 2 tysięcy euro. Czyli drobni i okazjonalni sprzedawcy, których transakcje będą poniżej ustalonych pułapów, nie będą prześwietlani.

Jakie dane dostanie skarbówka

Krajowa Administracja Skarbowa oprócz danych identyfikujących sprzedawcę lub dostawcę usług, jak imię i nazwisko, PESEL, nr VAT – o ile występuje, otrzyma od operatora wartość sprzedaży i liczbę transakcji. Jeżeli sprzedawca nie poda powyższych danych wymaganych przez serwis e-commerce, a potrzebnych fiskusowi, platforma będzie miała obowiązek zablokować przekazywanie mu pieniędzy ze sprzedaży. Sprzedawcy nie będą musieli składać dodatkowych deklaracji.

Reklama

Wymiana informacji w całej Unii Europejskiej

Nowe przepisy zakładają automatyczną wymianę informacji między organami podatkowymi państw UE. Tym samym polski sprzedawca, handlujący na zagranicznym serwisie e-commerce, w innym kraju UE, nie uniknie tego, że KAS dowie się, ile razy i za ile coś sprzedał.

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.

źródło: gov.pl, media, X

autor: KZ | aktualizacja: 18.06.2024, 08:19

tagi: Aktualności, Biznes

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama