NASA. Największa agencja kosmiczna świata

NASA. Największa agencja kosmiczna świata

NASA. Największa agencja kosmiczna świata
Foto: NASA-Imagery z pixabay.com

NASA (The National Aeronautics and Space Administration) to amerykański, cywilny program kosmiczny i światowy lider w eksploracji kosmosu, ustanowiony 29 lipca 1958 roku na mocy National Aeronautics and Space Act.

Reklama

Agencja zatrudnia obecnie prawie 18 tyś. urzędników służby cywilnej, a jej budżet w 2021 r. wyniósł 23,2 miliarda dolarów. Na temat NASA, jego historii, badań i osiągnięć oraz kolejnych misji i projektów, można by pisać godzinami, dlatego tym razem przedstawimy tylko niektóre aspekty dzisiejszej pracy agencji.

Najważniejsze zadania

NASA bada Ziemię i Układ Słoneczny w swoich 20 ośrodkach w całych Stanach Zjednoczonych, a także Narodowym Laboratorium w kosmosie. Agencja prowadzi również badania pod kątem rozwoju aeronautyki, w tym napędu elektrycznego i lot naddźwiękowego. NASA, poprzez współpracę z przemysłem amerykańskim, partnerami międzynarodowymi i środowiskiem akademickim, opracowuje i finansuje technologie kosmiczne, które przyniosą korzyści życiu na Ziemi. Jednym z obecnych priorytetów jest opracowanie nowych technologii w celu wysyłania ludzi do eksploracji Księżyca na misjach Artemis, które to pomogą przygotować nas do docelowej eksploracji Czerwonej Planety. Oprócz tych głównych misji, agencja dzieli się również informacjami, które mogą polepszyć życie ludzi na całym świecie. Na przykład firmy wykorzystują odkrycia i technologie NASA do tworzenia nowych produktów dla społeczeństwa.

Międzynarodowa stacja kosmiczna

Pierwsza ekspedycja na Międzynarodową Stację Kosmiczną (International Space Station) miała miejsce w okresie 2 listopada 2000 – 19 marca 2001, a załogę tworzyli Amerykanin i Rosjanie. Obecnie trwa Ekspedycja 67, która rozpoczęła się w marcu 2022 roku i zakończy się we wrześniu 2022 roku. Czas pobytu na ISS jednej stałej załogi wynosi około pół roku, ale począwszy od trzynastej ekspedycji kosmonauci dowożeni są na stację za pomocą niezależnych statków, co spowodowało, iż czas pobytu dla danej ekspedycji jest różny i przeważnie kosmonauci podczas jednego lotu są członkami dwóch ekspedycji.

Reklama

Ekspedycja 67 obejmuje badania naukowe skoncentrowane na biologii, nauce o ziemi, badaniu człowieka, naukach fizycznych i rozwoju technologii, zapewniając podstawy do kontynuowania ludzkich lotów kosmicznych poza niską orbitę okołoziemską na Księżyc i Marsa. W skład Ekspedycji 67 wchodzą należący do NASA astronauci SpaceX Crew-4: Kjell N. Lindgren, Jessica Watkins, Bob Hines; astronautka Europejskiej Agencji Kosmicznej – Samantha Cristoforetti, oraz trzyosobowa reprezentacja rosyjskiego Roscosmosa, astronauci Soyuz MS-21 Oleg Artemyev, Denis Matveev i Sergey Korsakov.

Podczas Ekspedycji 67 członkowie załogi przeprowadzą eksperymenty, które zbadają starzenie się komórek odpornościowych i możliwość odwrócenia tych efektów podczas regeneracji po locie. Przetestowana zostanie komercyjna technologia, która mogłaby pomóc w diagnozowaniu stanów chorobowych podczas misji eksploracji głębokiego kosmosu. Naukowcy zbadają jak goją się rany po zszyciu w mikrograwitacji, a w laboratorium orbitalnym zostanie zainstalowane nowe urządzenie zewnętrzne do mapowania regionów produkujących pył na Ziemi. Eksperyment sprawdzający, jak nowa alternatywa betonu zachowuje się w mikrograwitacji, może pomóc w opracowaniu materiałów budowlanych na Księżycu i Marsie.

Odkrycia największego teleskopu kosmicznego

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba to międzynarodowy program prowadzony przez NASA wraz z partnerami: ESA (Europejską Agencją Kosmiczną) i CSA (Kanadyjską Agencją Kosmiczną). Obecnie jest najważniejszym na świecie obserwatorium kosmicznym, a teleskop rozwiązuje zagadki nie tylko naszego Układu Słonecznego, ale też spogląda poza odległe światy wokół innych gwiazd, badając pochodzenie naszego wszechświata.

Teleskop Jamesa Webba ostatnio ujawnił wyłaniające się gwiezdne żłobki i pojedyncze gwiazdy w Mgławicy Carina, które dotychczas były zasłonięte. Zdjęcia kosmicznych pejzaży pokazują możliwości kamer Webba do zaglądania przez kosmiczny pył i rzucają nowe światło na powstawanie gwiazd. Obiekty w najwcześniejszych, szybkich fazach formowania się gwiazd są trudne do uchwycenia, ale maksymalna czułość Webba, jego rozdzielczość przestrzenna i możliwości obrazowania poradziła sobie z tym ekstremalnym zadaniem. Znajdująca się około 7600 lat świetlnych od nas NGC 3324 została sfotografowana za pomocą kamery bliskiej podczerwieni oraz instrumentu średniej podczerwieni. 

Reklama

Kamera NIRCam z doskonałą rozdzielczością i niezrównaną czułością odsłania setki wcześniej ukrytych gwiazd, a nawet liczne galaktyki tła. Teleskop zajmie się teraz kilkoma wielkimi, otwartymi pytaniami współczesnej astrofizyki, a mianowicie co decyduje o liczbie gwiazd, które tworzą się w określonym regionie oraz dlaczego gwiazdy tworzą się z określoną masą.

Program eksploracji Marsa

Właśnie minęło 10 lat od rozpoczęcia eksploracji Czerwonej Planety przez łazik NASA – Mars Curiosity. 10 lat i ponad 17 mil jazdy nauczyło nas, że na czwartej planecie od słońca jest więcej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. W 2020 r. NASA wysłała na Marsa łazik Perseverance, aby poszukiwał oznak życia na Marsie. 

Innym aspektem misji łazika jest zbieranie starannie udokumentowanych próbek skał i gleby, które mają wrócić na Ziemię w celach badawczych. Już dziś wiemy, że przed dwoma miliardami lat na powierzchni czwartej planety od słońca znajdowała się płynna woda oraz warunki odpowiednie do powstania i rozwoju pierwotnego życia. Obecnie, utrata pola magnetycznego i atmosfery doprowadziła do wysuszenia zbiorników wodnych oraz obniżenia temperatury. Mars nie jest miejscem z warunkami przyjaznymi dla człowieka. Sucha, zimna i skalista Czerwona Planeta oferuje niewiele gościnności.

Na Marsie znajdują się choćby najgłębszy kanion i największy wulkan w Układzie Słonecznym oraz panują szalone warunki pogodowe i temperaturowe. Obecnie, po powierzchni planety poruszają się dwa łaziki: Curiosity i Perseverance. Mars Exploration Program bada Marsa, aby zrozumieć powstawanie planety, historię jej procesów geologicznych oraz sprawdzić możliwość przyszłego eksplorowanie go przez ludzi, ponieważ NASA planuje również wysłać ludzi na Marsa. Trwają przygotowania, głównie poprzez roboty eksploracyjne. Obydwa łaziki pomogą zrozumieć obecną pogodę, wiatry, promieniowanie i środowisko pyłowe – wszystko z myślą o poszukiwaniu alternatywnych miejsc do życia człowieka w przyszłości.

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.

 

źródło: nasa.gov, mars.nasa.gov

autor: KZ | aktualizacja 07.03.2025, 20:53

tagi: Technologie, Nauka

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama