Największe złoże ropy i gazu w Polsce odkryte na Bałtyku! Historyczny przełom u wybrzeży Świnoujścia

Największe złoże ropy i gazu w Polsce odkryte na Bałtyku! Historyczny przełom u wybrzeży Świnoujścia

Największe złoże ropy i gazu w Polsce odkryte na Bałtyku! Historyczny przełom u wybrzeży Świnoujścia
Foto: Jan-Rune Smenes Reite / Pexels

Central European Petroleum (CEP), firma poszukiwawcza z Kanady z norweskim kapitałem, ogłosiła przełomowe odkrycie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego u wybrzeży Polski. Odwiert Wolin East 1 (WE1), wykonany na Morzu Bałtyckim około 6 km od Świnoujścia, potwierdził obecność znaczących ilości surowców energetycznych. To największe jak dotąd konwencjonalne złoże węglowodorów zidentyfikowane w Polsce – i jedno z największych w Europie ostatnich lat.

Reklama

Co kryje złoże Wolin East? Imponujące szacunki zasobów

Według danych przedstawionych przez CEP, złoże Wolin East zawiera około 22 milionów ton wydobywalnych węglowodorów (ropa i kondensat) oraz 5 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego o jakości handlowej. Całkowite zasoby koncesji Wolin szacuje się na ponad 33 miliony ton ropy i 27 miliardów metrów sześciennych gazu.

Wydobycie surowców ma być możliwe z formacji geologicznej dolomitu głównego oraz z głębiej położonego czerwonego spągowca – dwóch struktur, które nadal mają potencjał eksploracyjny.

Jak przebiegało wiercenie – techniczne szczegóły odkrycia

Odwiert WE1 został wykonany z wykorzystaniem platformy typu jack-up na wodach o głębokości 9,5 metra. Wiercenie osiągnęło pionową głębokość 2715 metrów, a testy potwierdziły obecność 62-metrowej kolumny węglowodorów. Geolodzy oceniają, że złoże ma bardzo dobre parametry do eksploatacji, co oznacza duży potencjał zarówno technologiczny, jak i ekonomiczny.

Reklama

Co to oznacza dla Polski? Eksperci mówią o „przełomie”

Główny Geolog Kraju, Krzysztof Galos, podkreśla, że jeśli szacunki się potwierdzą, Wolin East może stać się największym złożem ropy i gazu w historii Polski. Jego eksploatacja mogłaby znacząco zmniejszyć zależność kraju od importu węglowodorów i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.

– To potencjalnie jeden z najważniejszych momentów w historii krajowych poszukiwań ropy i gazu – ocenił Galos. – Szczególnie istotne jest to, że odkrycie miało miejsce w dotąd słabo zbadanej polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.

Co dalej z Wolin East? Strategiczne plany i formalności

Choć wyniki są obiecujące, CEP musi jeszcze przedłożyć pełną dokumentację geologiczną złoża i uzyskać wymagane zgody administracyjne. Firma deklaruje, że projekt będzie realizowany w ścisłej współpracy z polskimi władzami, a jego rozwój będzie zgodny z interesem narodowym.

– Wolin East to nie tylko złoże, to szansa na nową jakość w krajowej energetyce – powiedział Rolf G. Skaar, dyrektor generalny CEP.

Reklama

Kanadyjsko-norweski inwestor w polskiej strefie

Central European Petroleum Ltd to spółka z siedzibą w Calgary, której większościowym udziałowcem są norwescy inwestorzy. Jej polska spółka zależna posiada koncesję o powierzchni 593 km² w północno-zachodniej części Polski. CEP planuje dalsze prace badawcze, które mogą jeszcze zwiększyć szacowaną wielkość złoża.

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.

źródło: PAP Biznes, X

autor: KZ | 21.07.2025, 18:15

tagi: Aktualności, Biznes

NIE PRZEGAP