Montana wprowadzi zakaz TikToka
Stało się. Jak donosi Associated Press, w środę została podpisana ustawa zakazująca działania TikToka na terenie jednego z amerykańskich stanów. Montana, bo o niej mowa, aby chronić obywateli przed rzekomym gromadzeniem danych wywiadowczych w Chinach, jako pierwsza zakazała użytkowania znanej chińskiej aplikacji.
Reklama
Ewentualne spory
TikTok nie będzie już dostępny w sklepach z aplikacjami Google i Apple w Montanie, ale użytkownicy nie będą za to karani. Zakaz ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku i przewiduje się, że prawie na pewno pojawią się wyzwania prawne.
Wcześniej TikTok wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że nowe prawo „narusza prawa mieszkańców Montany wynikające z Pierwszej Poprawki poprzez bezprawne zakazanie TikToka” i że będzie „nadal działać na rzecz obrony praw użytkowników w Montanie i poza nią”. Ze względu na obawy dotyczące potencjalnego wpływu chińskiego rządu na platformę, TikTok, który ma ponad 150 milionów użytkowników w USA, znalazł się pod rosnącą presją ze strony amerykańskich prawodawców i urzędników państwowych, aby został zdelegalizowany w całym kraju.
Statystyki i pytania
Nastolatki korzystają teraz z aplikacji w niewiarygodnie dużej liczbie. 16 procent wszystkich nastolatków twierdzi, że korzysta z TikToka prawie stale, a Pew Research Center szacuje, że aż 67 procent amerykańskich nastolatków w wieku od 13 do 17 lat korzysta z aplikacji. Według TikToka, jego użytkownicy to przede wszystkim osoby powyżej 18 roku życia.
Dyrektor generalny TikTok, Shou Zi Chew, został w marcu przesłuchany przez komisję kongresową w sprawie tego, czy chiński rząd może uzyskać dostęp do danych użytkowników lub wpłynąć na to, co Amerykanie widzą w aplikacji. Jednak wezwania do zdelegalizowania TikToka w całym kraju lub przyznania administracji Bidena nowych uprawnień do nakładania ograniczeń lub delegalizacji TikTok nie poczyniły postępów w Kongresie.
Reklama
Montana governor signs TikTok ban into law — our story here on this big moment in a very intense time for the app and its future in the United States https://t.co/5xGPTq4EfV
— Sapna Maheshwari (@sapna) May 17, 2023
Zakaz, a prawo
TikTok wielokrotnie zapewniał, że nigdy nie udostępniał danych chińskiemu rządowi i że nie zrobiłby tego, gdyby został o to poproszony. Według Montany, która ma nieco ponad milion mieszkańców, TikTok może zostać ukarany grzywną w wysokości do 10 000 USD dziennie, jeśli nadal będzie naruszał zakaz.
Reklama
Ustawa została skrytykowana przez American Civil Liberties Union jako „niekonstytucyjna” i zauważono, że jeśli sądy nie będą interweniować, wejdzie w życie 1 stycznia. Kilku demokratycznych członków Kongresu, w tym przedstawicielka Alexandria Ocasio-Cortez, oraz organizacje zajmujące się pierwszą poprawką, takie jak American Civil Liberties Union, są zwolennikami prawa TikTok do wolności słowa.
Alternatywa
W chwili obecnej mówi się również o alternatywie jaką miałby być Projekt Texas. Rozwiązanie, nad którym pracuje właściciel TikTok, aby stworzyć oddzielny podmiot do przechowywania danych użytkowników z USA na serwerach prowadzonych przez amerykańską firmę technologiczną Oracle. Firma ta miałaby stworzyć warunki dla działania aplikacji, które pozbawiłyby wątpliwości amerykańskich prawodawców.
źródło: Associated Press
autor: KZ | 18.05.2023, 10:48
tagi: Aktualności, Technologie