Mikołajki, dzień Św. Mikołaja i dawania prezentów
Jak co roku, 6 grudnia przypada dzień Św. Mikołaja, czyli tzw. Mikołajki. Co prawda, już dziś nie jest to dzień wolny od pracy, ale, przede wszystkim dla dzieci, jest to dzień otrzymywania prezentów. Natomiast, dla rodziców okazja, kiedy mogą obdarować swoje pociechy drobnym lub większym upominkiem, a tym samym zrobić próbę generalną przed świętem Bożego Narodzenia. Skąd wzięło się to święto?
Skąd wywodzą się Mikołajki
Do narodzin tego święta doszło już w IX w. ne w Konstantynopolu. Mikołajki powstały dla świata zachodniego, jako swego rodzaju preludium do Świąt Bożego Narodzenia. Przez kolejne wieki dzień ten zyskiwał na coraz większym znaczeniu. Dzień Św. Mikołaja rozszerzano o nowe obrzędy, wystawiając go w przedstawieniach, w formie dramatów liturgicznych, w których główne role odgrywane były przez dzieci. Wystawiane dramaty przedstawiały świąteczne historie i zwyczaje, wprowadzając powoli ludzi w atmosferę nadchodzących świąt bożonarodzeniowych.
Reklama
Zwyczaj rozdawania prezentów powstał zaś w XII w., kiedy to siostry zakonne postanowiły tego dnia przekazywać dzieciom drobne upominki. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto i jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.
Mikołaj, Dziadek Mróz, czy Aniołek?
W Polsce najczęściej dzieciom przynosi prezenty Mikołaj, ale w zależności od regionu Polski, nazewnictwo jest różne. W przeważającej części województwa wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego postać przynoszącą tego dnia prezenty nazywa się Gwiazdorem, w Podkarpackiem Gwiazdką, a w Opolskiem i Śląskiem upominki przynosi Dzieciątko. Często w Polsce używa się również określeń: Aniołek, Śnieżynka lub Dziadek Mróz. Dawniej używane było także określenie Wigiliorz, ale głównie w rejonach północnej Polski. Postaci, które przynoszą prezenty różnią się między sobą wyglądem i strojem. Dziadek Mróz zwykle przedstawiany jest w niebieskim ubraniu, jako gruby, starszy pan z długą, siwą brodą. Święty Mikołaj i Gwiazdor mają czerwone wdzianka. Z kolei, Dzieciątko ma postać małego dziecka, a Śnieżynka kobiety.
Zakupowa gorączka w Św. Mikołaja
Święto, jakie znamy dzisiaj, to prawdziwa marketingowa machina biznesowa. Mikołajki są kolejną okazją do ogólnopolskich, specjalnych akcji marketingowych. W związku z tradycją przekazywania prezentów, już nawet kilka tygodni przed 06 grudnia, ludzie poszukują prezentów, aby obdarować swoje pociechy i najbliższych. Sklepy z zabawkami w tym okresie przeżywają prawdzie oblężenie, przy okazji kusząc kupujących przeróżnymi promocjami, mniej lub bardziej opłacalnymi. W hipermarketach na każdym kroku możemy dostrzec nawiązania do Św. Mikołaja i prezentów. Często, już przy samym wejściu do sklepu królują zabawki.
Reklama
Czy Polacy kupią mniej prezentów?
Sytuacja praktycznie nie zmienia się po dniu Św. Mikołaja i trwa, aż do Bożego Narodzenia, bowiem po Mikołajkach promocje świąteczne tylko nabierają tempa i oprócz sklepów z zabawkami, następuje szturm na sklepy z odzieżą, ale i wszelkimi sprzętami. Polacy pełną parą ruszają na świąteczne zakupy. Niestety, w tym roku, z racji wysokiej inflacji i szalejących cen, część rodaków będzie zmuszona ograniczyć wydatki świąteczne, szczególne na prezenty. Z drugiej zaś strony, w czasie kryzysu, którego obecnie doświadczamy, ludzie co prawda starają się oszczędzać i ograniczać zakupy, ale na święta Bożego Narodzenia wydają najwięcej w roku. Statystyczny Polak planuje w czasie nadchodzących Świąt wydać przeciętnie nominalnie 1 490 zł.
źródło: tematem.pl, wikipedia.org
autor: KZ | 05.12.2022
tagi: Aktualności, Styl życia, Biznes