Microsoft grozi wysoka kara od KE

Microsoft grozi wysoka kara od KE. Firma z zarzutem antymonopolowym dotyczącym Teams

Microsoft grozi wysoka kara od KE. Firma z zarzutem antymonopolowym dotyczącym Teams
Foto: efes / pixabay.com

 We wtorek Komisja Europejska oskarżyła Microsoft o nieuczciwą przewagę nad rywalami takimi jak Slack, zarzucając firmie nielegalne powiązanie aplikacji Teams do czatowania i wideokonferencji z pakietem Office. To najnowsze działanie unijnego organu nadzoru konkurencji, które może skutkować nałożeniem na Microsoft wysokiej kary za naruszenie prawa antymonopolowego.

Reklama

Tło sprawy i skarga firmy

Problemy Microsoftu zaczęły się w 2020 roku, kiedy konkurencyjna aplikacja do przesyłania wiadomości w obszarze roboczym, Slack, złożyła skargę do Komisji Europejskiej. Slack, będący własnością Salesforce, oskarżył Microsoft o nieuczciwe praktyki biznesowe związane z integracją Teams z pakietem Office. W kwietniu 2024 roku Reuters dowiedział się, że Unia Europejska przygotowuje zarzuty wobec Microsoftu, co teraz zostało oficjalnie potwierdzone.

Stanowisko Komisji Europejskiej

Komisja Europejska, organ kontrolujący konkurencję w Unii Europejskiej, stwierdziła, że aplikacja Teams uzyskała przewagę dystrybucyjną dzięki powiązaniu z pakietem Office, co utrudniało rywalom konkurowanie na równych warunkach. Unijna komisarz ds. konkurencji, Margrethe Vestager, wyraziła swoje stanowisko w tej sprawie, mówiąc: „Utrzymanie konkurencji w zakresie narzędzi zdalnej komunikacji i współpracy jest niezbędne, ponieważ sprzyja również innowacjom na tych rynkach”.

Wcześniejsze kłopoty i podjęte kroki

To nie pierwszy raz, gdy Microsoft znalazł się na celowniku unijnych organów regulacyjnych. Dwadzieścia lat temu amerykański gigant technologiczny musiał zapłacić 2,2 miliarda euro (2,4 miliarda dolarów) kar za naruszenia prawa antymonopolowego, w tym za wiązanie i łączenie produktów. Jeśli obecne zarzuty zostaną potwierdzone, Microsoftowi grozi kara w wysokości aż dziesięciu procent jego globalnego rocznego obrotu. Prezes Microsoftu, Brad Smith, w odpowiedzi na zarzuty powtórzył wcześniejsze zapewnienia o chęci rozwiązania problemu. „Po rozdzieleniu usługi Teams i podjęciu wstępnych kroków w zakresie interoperacyjności doceniamy zapewnioną dzisiaj dodatkową jasność i będziemy pracować nad znalezieniem rozwiązań, które rozwieją pozostałe wątpliwości Komisji” – powiedział Smith. Mimo tych działań Komisja Europejska stwierdziła, że Microsoft nie rozwiał wszystkich obaw, co wskazuje na konieczność dalszych zmian.

Reklama

Szerszy kontekst

Konkurenci Microsoftu, w tym Slack i niemiecki rywal Alfaview, z zadowoleniem przyjęli zarzuty Komisji. Sabastian Niles, prezes i dyrektor ds. prawnych Salesforce, żądał, aby Komisja podjęła działania prawne, które przywrócą wolny i sprawiedliwy wybór. Konkurenci chcą jaśniejszych warunków interoperacyjności i większych zachęt dla użytkowników do przejścia na te standardy.

Aplikacja Teams zastąpiła Skype dla firm w 2017 roku i została dodana bezpłatnie do usługi Office 365. Podczas pandemii Teams stał się bardziej popularny, głównie dzięki wideokonferencjom, co zdaniem konkurentów dało Microsoftowi niesprawiedliwą przewagę.

Reklama

W kwietniu 2024 roku Microsoft oddzielił Teams od biur na całym świecie, próbując rozwiązać problemy z prawem antymonopolowym UE, ale źródła twierdzą, że te działania nie uspokoiły organów regulacyjnych.

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.

 

źródło: Reuters

autor: KZ | 25.06.2024, 16:36

tagi: Aktualności, Technologie, Biznes

NIE PRZEGAP

Reklama