Kosmetolodzy radzą, jak dbać o skórę latem

Kosmetolodzy radzą, jak dbać o skórę latem

Lato jest bardzo wymagającą porą roku dla naszej skóry, która w tym okresie wymaga trochę większej uwagi niż zwykle. Podpowiadamy, jak sprawić, aby nasza skóra była zdrowa i jędrna oraz jak ważna jest pielęgnacja twarzy latem.

Kosmetolodzy radzą, jak dbać o skórę latem
Foto: @rf._.studio z pexels.com

Reklama

Wysokie temperatury i promieniowanie słoneczne, na które narażamy skórę przez wiele godzin dziennie wymagają stosowania kremów z filtrem, balsamów po opalaniu, ale też odpowiedniego oczyszczania i nawilżania skóry twarzy, a przede wszystkim dostarczania organizmowi dużej ilości wody.

Stosuj kremy z wysokim filtrem

Kosmetykiem nr 1 w sezonie letnim powinien być krem z wysokim filtrem UV. Niezależnie, czy używasz balsamu do opalania, po opalaniu czy kremu pod makijaż, warto zainwestować w dobry kosmetyk chroniący przez promieniowaniem ultrafioletowym, a konsystencja i zapach zdecydowanie powinny pozostać walorami rangi drugiego rzędu. Najniższym faktorem jest zazwyczaj SPF 6, a najwyższym SPF 50. Im wyższy faktor, tym większa gwarancja ochrony. SPF 50 oznacza, że stosując kosmetyk o takim wskaźniku ochrony do oparzenia dojdzie po 50-krotnie dłuższym czasie, niż w przypadku braku filtra. Kosmetyk o SPF 15 powinien zatrzymywać 93% UVB, SPF 30 – 97%, a SPF 50 – 99%.

Skutki promieniowania UV

Promieniowanie UV, co prawda, korzystnie wpływa na syntezę witaminy D3, poprawia nastrój i samopoczucie, ale długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieniowania ma jednak negatywne konsekwencje. Skutkiem mogą być oparzenia słoneczne, a także fotostarzenie skóry, czyli zanik kolagenu i utrata jędrności, efektem czego są powstające zmarszczki. Nadmierne eksponowanie skóry na słońcu może spowodować zmiany skórne i nowotworowe, takie jak przebarwienia czy czerniak.

Reklama

Promieniowanie UV występuje w dwóch typach UVA i UVB. UVA stanowi około 95% promieniowania słonecznego, które dociera do ziemi, a jego poziom jest stały bez względu na porę roku i zachmurzenie. Jest niebezpieczne, gdyż dociera do najgłębszych warstw skóry. UVB stanowi około 5% promieniowania słonecznego i jest najgroźniejsze w okresie wiosenno-letnim. To właśnie ten typ promieni odpowiada za opalanie, oparzenia skóry i nowotwory.

Oczyszczaj skórę

Przekonaj się, jak ważne jest oczyszczanie twarzy latem. W sezonie letnim optymalnym byłoby unikanie makijażu w ogóle. Jeśli jednak musisz wykonać makijaż, to spróbuj zrobić to w jak najbardziej delikatnej formie. Zatykanie porów ciężkimi podkładami i fluidami w gorące dni może spowodować nadmierne produkowanie sebum i występowanie wyprysków. Skóra powinna oddychać, dlatego warto zamienić podkład na krem koloryzujący BB, który jest lżejszą alternatywą dla skóry. Pamiętaj o demakijażu, który w okresie letnim jest tym bardziej ważny dla dobrej kondycji skóry, ponieważ pozwala na lepszą przyswajalność witaminy D3. Możesz stosować w tym celu dobrej jakości płyny micelarne, które powinny zawierać jak najwięcej składników naturalnych.

Oksybrazja

Należy pamiętać, że nie wszystkie zabiegi i metody można stosować w sezonie letnim, dlatego przekonaj się, jak dbać o skórę twarzy latem. Oksybrazja jest jednym z niewielu zabiegów mechanicznych, który można stosować w tym okresie. W czasie tego zabiegu naskórek złuszczany jest za pomocą soli fizjologicznej i tlenu. To właśnie tlen wpływa na przyspieszenie odbudowy włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za elastyczność i sprężystość skóry. Z kolei sól fizjologiczna doskonale nawilża skórę. Zabieg ten jest metodą małoinwazyjną, dlatego śmiało można stosować ją także latem.

Reklama

Unikaj zabiegów inwazyjnych

Nie wolno stosować latem zabiegów, które bardzo silnie złuszczają naskórek jak np. mikrodermabrazja. Dobry gabinet kosmetyczny odradzi klientkom ten zabieg, ponieważ wykonanie go latem zwykle skutkuje pojawieniem się przebarwień oraz ogromnym przesuszeniem skóry. Nie wolno też stosować żadnych silnych peelingów mechanicznych ani zabiegów z udziałem mocnych kwasów owocowych.

Nawilżaj skórę

Promieniowanie UV zmniejsza wydzielanie sebum, co dla osób z tłustą skórą może być ulgą, ale u osób ze skórą suchą i wrażliwą zwiększa uczucie dyskomfortu poprzez efekt szorstkości i ściągnięcia. Przy wyborze kremu na lato warto skupić się na produktach o lekkiej konsystencji. To idealne rozwiązanie dla uniknięcia pocenia pod warstwą cięższego kosmetyku, a co za tym idzie efektu świecenia się. Należy stosować kosmetyki przede wszystkim dobrane do indywidualnych potrzeb, które wzmocnią nawilżanie skóry latem. Podstawowym wyróżnikiem kremów jest jego przeznaczenie ze względu na wiek skóry oraz jej rodzaj. Inne składniki aktywne będą potrzebne w przypadku skóry wrażliwej i alergicznej, a inne w przypadku cery tłustej z tendencją do wyprysków.

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie określić rodzaju swojej skóry, z pomocą może przyjść dermatolog lub choćby wykwalifikowany pracownik drogerii.

Reklama

Nawadniaj organizm

Picie odpowiedniej ilości wody jest szczególnie ważne w okresie letnim. Średnio przyjmuje się, że powinniśmy spożywać ok. 2,5 l wody dziennie, ale tak naprawdę ilość zależy od wielu czynników – wieku, masy ciała, aktywności fizycznej, czy temperatury otoczenia. W czasie silnych upałów powinniśmy pić około 1 litra wody więcej niż normalnie. Nie oznacza to jednak, że latem każdy z nas powinien wypijać 3,5 litra wody, ponieważ mogłoby to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zazwyczaj organizm sam wysyła nam sygnały, kiedy tej wody potrzebuje. Wodę należy pić w małych ilościach, ale systematycznie, nawet wtedy, gdy jeszcze nie chce nam się pić.

Jeśli poczujemy pragnienie, to jest to informacja, że już jesteśmy lekko odwodnieni. Takie odwodnienie nie jest jeszcze niebezpieczne dla naszego zdrowia i wystarczy, że napijesz się czegoś, a sytuacja szybko wróci do normy. Pamiętajmy, że woda nie jest jedynym sposobem na nawodnienie organizmu. W 100 g truskawek lub arbuza jest ok. 91 g wody, a tyle samo wiśni czy jogurtu naturalnego dostarcza 86 g wody. A trzeba jeszcze pamiętać o innych płynach: sokach, herbacie, kawie czy choćby zupach. Jeśli więc jesz w ciągu dnia dużo surowych owoców, warzyw i napojów nabiałowych możesz wypijać połowę zalecanej dziennej porcji wody.

💡Ważne wskazówki

Jeśli podejrzewasz u siebie przedłużające się odwodnienie, udar słoneczny lub poparzenia wywołane promieniowaniem słonecznym niezwłocznie zadzwoń pod numer 112.

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.

źródło: tematem.pl

autor: KZ | 08.06.2023, 8:33

tagi: Aktualności, Zdrowie, Styl życia

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama