Kiedy koniec wsparcia dla systemu Windows 10
Microsoft będzie pobierał opłaty
Koniec wsparcia dla systemu Windows 10 przez Microsoft oraz wprowadzenie płatnego modelu aktualizacji stanowi istotny moment dla użytkowników i firm korzystających z tego systemu operacyjnego.
Przeczytaj, kiedy ma nastąpić koniec wsparcia dla systemu Windows 10 oraz jakie Microsoft przygotował opłaty dla tych, którzy dalej będą chcieli korzystać z tej wersji.
Reklama
Kiedy wygaśnie wsparcie dla Windows 10
Microsoft ogłosił, że po 14 października 2025 roku wsparcie dla Windows 10 zostanie zakończone, a korzystanie z aktualizacji będzie wymagało opłacenia abonamentu. Ta decyzja ma wpływ na szerokie grono użytkowników, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych, którzy muszą podjąć decyzję dotyczącą dalszego korzystania z Windows 10 oraz wyboru sposobu opłacenia usług wsparcia.
Korzystanie z aktualizacji będzie wymagało opłaty
Cena za kontynuowanie wsparcia dla Windows 10 po wygaśnięciu bezpłatnej aktualizacji została ustalona przez Microsoft. W pierwszym roku użytkownicy będą musieli zapłacić około 61 dolarów za jedno urządzenie, co odpowiada około 240 złotym. W kolejnych latach stawka wzrośnie dwukrotnie, osiągając 122 dolarów i 244 dolary za jedno urządzenie. Ta cena obejmuje usługę rozszerzonych aktualizacji bezpieczeństwa (ESU), która będzie dostępna maksymalnie przez trzy lata.
Microsoft przewidział rabaty
Firmy, które zdecydują się skorzystać z ESU, mogą uzyskać pewne rabaty, szczególnie, jeśli korzystają z rozwiązań Microsoftu do zarządzania aktualizacjami w chmurze, takich jak Intune lub Windows Autopatch. Rabaty te mogą wynosić około 25 procent. Jednak koszty wsparcia dla Windows 10 mogą się różnić w zależności od rodzaju użytkownika. Na przykład, podmioty edukacyjne mogą skorzystać z ESU, płacąc jedynie 1 dolar w pierwszym roku, a w kolejnych latach kwota wzrasta do 2 dolarów i 4 dolarów.
Warto również zauważyć, że użytkownicy, którzy przesiądą się na nowszy system Windows 11, mogą korzystać z aktualizacji zabezpieczeń bez dodatkowych opłat, jeśli dostęp do komputerów w chmurze uzyskają poprzez Windows 365. Jest to z pewnością element zachęty dla użytkowników do migracji na nowszy system operacyjny.
Reklama
Want to keep using Windows 10 securely beyond October 2025? That will cost you $61, then $122, then $244...
— Windows Central (@WindowsCentral) April 3, 2024
DETAILS: https://t.co/D3ORhJyMAm#Windows10
Windows 10 wciąż najpopularniejszy
Obecnie w Polsce system Windows 10 pozostaje popularny, z ponad 70 procentowym udziałem na rynku komputerów z systemem operacyjnym Microsoftu. Trend ten wskazuje na kontynuację korzystania z Windows 10 przez użytkowników, nawet pomimo wprowadzenia modelu płatnych aktualizacji. Jest to również zgodne z globalnymi trendami, gdzie Windows 10 nadal utrzymuje się jako dominujący system operacyjny.
Windows 10 jest jednym z wielu systemów operacyjnych z rodziny Windows, które zostały wydane przez Microsoft. Jego poprzednicy to m.in. Windows 8, Windows 7, Windows Vista oraz Windows XP. Każda z tych wersji miała swoje unikalne cechy i innowacje, ale również spotykała się z różnymi opiniami użytkowników.
Reklama
Windows 11
Następcą Windows 10 jest obecnie oferowany Windows 11, który został oficjalnie zaprezentowany przez Microsoft w październiku 2021 roku. Windows 11 wprowadził wiele nowych funkcji i ulepszeń w porównaniu do poprzednika, w tym nowy wygląd interfejsu użytkownika, lepsze wsparcie dla aplikacji Android, poprawioną wydajność i zabezpieczenia. Jest to kolejny krok w ewolucji systemu Windows, który ma na celu zapewnienie użytkownikom nowoczesnego i zintegrowanego doświadczenia z korzystania z komputerów.
Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.
źródło: Microsoft
autor: KZ | 09.04.2024, 08:00
tagi: Styl życia, Aktualności, Technologie