Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych
Pojawił się komunikat prasowy Narodowego Banku Polskiego z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w dniach 3-4 stycznia 2023 r. Sprawdź najnowsze informacje dotyczące poziomu stóp procentowych NBP i co to oznacza dla Polaków.
Reklama
Decyzja o pozostawieniu stopy referencyjnej na tym samym poziomie
Rada w środę zakończyła swoje dwudniowe posiedzenie i zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 6,75%;
- stopa lombardowa 7,25%;
- stopa depozytowa 6,25%;
- stopa redyskontowa weksli 6,80%;
- stopa dyskontowa weksli 6,85%.
Decyzja RPP jest zgodna z przewidywaniami ekspertów. Główna stopa referencyjna od ostatniej podwyżki, jaka miała miejsce we wrześniu, wynosi nadal 6,75 proc. Stopy procentowe NBP pozostaną na niezmienionym poziomie przynajmniej przez kolejny miesiąc, choć ekonomiści przewidują , że potrwa to znacznie dłużej.
Komunikat prasowy z posiedzenia RPP w dniach 3-4 stycznia 2023 r. ⬇️https://t.co/uQOVQFaKHf
— Narodowy Bank Polski (@nbppl) January 4, 2023
Reklama
Co to oznacza dla Polaków
Choć ekonomiści, których przepytał NBP, nie mają złudzeń, że w 2023 i 2024 r. ceny będą nadal rosły znacznie szybciej, niż powinny, to jest dobra informacja dla kredytobiorców, ponieważ ich raty powinny na razie pozostać na tym samym poziomie.
Co mówi komunikat prasowy NBP z posiedzenia RPP
W komunikacie podano m.in.:
„Napływające informacje wskazują, że dynamika aktywności w gospodarce światowej w IV kw. 2022 r. obniżała się. Na aktywność w gospodarce światowej oraz jej perspektywy nadal negatywnie oddziałują konsekwencje agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, wysokie ceny energii, a także zacieśnianie polityki pieniężnej na świecie. Utrzymuje się przy tym niepewność dotycząca dalszego wpływu tych szoków na koniunkturę, w tym w szczególności w gospodarce europejskiej. W strefie euro – po obniżeniu się dynamiki PKB w III kw. ub.r. – wskaźniki koniunktury sygnalizują dalsze osłabienie aktywności gospodarczej w IV kw. Czynnikiem niepewności są także gospodarcze skutki sytuacji epidemicznej w Chinach”.
„Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę. NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego”.
źródło: PAP, NBP, Forbes
autor: KZ | 04.01.2023
tagi: Aktualności, Biznes