Jak urządzić przytulne i modne mieszkanie. Aktualne trendy

Jak urządzić przytulne i modne mieszkanie. Aktualne trendy

Chcesz odświeżyć swoje domowe wnętrze, w którym chciałbyś czuć się dobrze i zastanawiasz się, co jest obecnie modne? Sprawdź proste wskazówki, które z łatwością możesz przenieść do swoich czterech ścian.

Jak urządzić przytulne i modne mieszkanie. Aktualne trendy
Foto: Barry D / pixabay.com

Mieszkanie z duszą

Zazwyczaj wnętrze naszego domu odzwierciedla to, co cenimy i gdzie byliśmy. Chcemy pięknych miejsc do pracy, przytulnych salonów, w których można się wygodnie rozłożyć po długim dniu, a także jadalni i kuchni, które ułatwiają nam życie i pozwalają na eleganckie przyjęcie gości. Co zatem sprawia, że w jednym czujesz się komfortowo, bezpiecznie i chcesz do niego wracać, a w innym nie chcesz spędzić ani minuty dłużej. Zapachy, światło, kolory, rośliny, detale – to wszystko może sprawić, że twoje mieszkanie odrodzi się na nowo.

Aromaterapia wnętrz

Większość z nas najwięcej czas spędza w domu, dlatego tak ważne jest, aby otaczające nas zapachy były odpowiednio dobrane do naszego nastroju, schorzenia lub nadania wnętrzu odpowiedniego charakteru. Inne olejki powinniśmy stosować w kuchni, inne w pokoju dziennym, a inne w sypialni. Przede wszystkim musimy zakupić olejki dobrej jakości, a nie symulatory, które niestety zawierają dużo związków chemicznych, paradoksalnie negatywnie oddziałowujących na nasze zdrowie. Olejek powinien zawierać tylko roślinę, która jest nazwana na pudełku i nic więcej. To, czy używasz świecy, czy dyfuzora zależy tylko od ciebie. Migotliwe światło świec zapachowych dodaje więcej ciepłego nastroju do ciemnych pomieszczeń, szczególnie w chłodne wieczory. Jeśli świece przyprawiają cię o ból głowy lub stanowią potencjalne zagrożenie dla dzieci lub zwierząt, dyfuzor trzcinowy jest dobrą, ekologiczną alternatywą. W przeciwieństwie do dyfuzorów olejowych, nie używają energii elektrycznej, więc są bardziej przyjazne dla środowiska.

Nie ignoruj oświetlenia

Światło w naszym domu ma fundamentalne znaczenie dla samopoczucia, trybu dnia, snu i odpoczynku, dlatego podczas projektowania wnętrz, powinniśmy zaczynać od punktów oświetleniowych. Oświetlenie pomieszczenia powinno różnić się w zależności od jego przeznaczenia. Zatem urządzanie gabinetu, jadalni czy pokoju dziennego powinno odbywać się według różnych wytycznych, ponieważ ani ta sama lampa, ani ta sama barwa światła nie będzie nam służyć do każdego miejsca. Na przykład, dodanie punktu świetlnego w strategicznym miejscu może wizualnie powiększyć nasze pomieszczenie, a zastosowanie odpowiedniego koloru oświetlenia może zmniejszać stres. Kolory i jasność notorycznie wpływają na nasz nastrój, choć wielokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Udowodniono, że smutek i depresja występuje bardziej w miejscach o mniejszej ilości światła. Ciepłe światło, które widzimy w kolorach żółci i pomarańczy, jest doskonałe dla odpoczynku i regeneracji naszego ciała, dlatego powinniśmy stosować je w pokoju dziennym, sypialni, a nawet kuchni. Z kolei w przypadku łazienki, do głównego światła zaleca się żarówki o neutralnej barwie, a w okolicach luster nawet o barwie lekko zimnej. Dzięki takiej barwie, podczas robienia makijażu czy golenia, będziemy widzieć siebie w bardziej naturalnym świetle.

Wykończenie naturalnymi detalami w kolorach ziemi

Kolory, które są zakorzenione w naturze są kojącymi, stonowanymi odcieniami, które mają tendencję do bycia dość uniwersalnymi. Czekoladowe brązy, błękity nieba, beże bambusowe – wszystkie zaliczają się do kategorii kolorów ziemi. Te kolory czerpią inspirację z zewnątrz i nigdy nie zawodzą, aby nadać wnętrzu harmonijnego wykończenia, a co najważniejsze, są ponadczasowe, zgodne z trendami i mogą być stosowane we wszystkim pomieszczeniach. Kolory te możemy uzyskać stosując przedmioty wykonane z naturalnych materiałów jak rattan, drewno czy kamień. Dla zachowania spójnego stylu, niezastąpione są tkaniny eco-friendly tzn. takie, które są naturalne w swoim pochodzeniu, ale również naturalnie barwione. Takie materiały można wykorzystywać np. do obicia kanap wypoczynkowych, uszycia zasłon, serwet, poszewek, a nawet abażurów lamp. Zastosowanie naturalnych tkanin w naszym domu może być ograniczone tylko wyobraźnią projektanta, a sprawia, że wnętrze naszego domu staje się oazą spokoju i równowagi duchowej.

Nadajemy nowe życie starym rzeczom

Jeśli w twojej piwnicy zalegają klubowe fotele z lat 60 i meblościanka z PRL, to jest najlepszy moment, aby poddać je renowacji i wyciągnąć na światło dzienne. Przy odrobinie własnej fantazji i niewielkich nakładów finansowych, możesz wnieść nowe życie w przedmioty, które dzieliła chwila od trafienia na śmietnik. Odrestaurowany fotel, lampa, czy zegar, to nie tylko oszczędność, ale przede wszystkim frajda dla wykonawcy. Czyż nie ma większej satysfakcji, niż ta z wykonanej przez siebie rzeczy? Co więcej, meble z PRL są po prostu modne i unikalne, dlatego obecne oferty odrestaurowanych przedmiotów dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych, dlatego najwyższy czas aby przeszukać stare zakamarki.

Rośliny ożywią każde wnętrze

Kwiaty wnoszą do naszych wnętrz ożywienie, radość, kolor, a przede wszystkim, te odpowiednio dobrane, mogą wpływać prozdrowotnie na nasz organizm. Wielu z nas nie ma czasu na pielęgnowanie domowych roślin, dlatego warto postawić na takie kwiaty, z którymi będzie łatwiej nam koegzystować, a przede wszystkim, którym odpowiada nasz tryb życia. Ważne jest, aby roślinność była dobrana również pod kątem oświetlenia naszego mieszkania. Wybierajmy takie kwiaty, które w sposób pozytywny wpłyną na samopoczucie mieszkańców.

To zdecydowanie kwestia osobistej opinii, ale jedną z najbardziej trudnych do zabicia roślin pokojowych jest palma z gatunku Kentia. Ta elegancka palma jest w stanie poradzić sobie z większością warunków oświetleniowych, rośnie do 3 m wysokości, ma smukłe liście, rzucające piękne cienie i po prostu emanuje klasą. Umieść ją w donicy z dala od bezpośredniego światła, najlepiej w półcieniu, a będzie najszczęśliwsza. Złotą zasadą jest, aby nie zostawiać tej rośliny w wodzie. Lubią one wilgotną glebę, ale nie lubią, gdy ich korzenie są przesiąknięte wodą, dlatego najlepiej jest podlewać ją nie częściej jak raz w tygodniu.

autor: KZ | 15.08.2022

 

tagi: Moda, Styl życia