Podpowiadamy jak spędzić lato w mieście

Podpowiadamy jak spędzić lato w mieście

Jak wynika z sondażu CBOS, na początku roku 2023 55% dorosłych Polaków zadeklarowała, iż w bieżącym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni. Jednak, brak planów wyjazdowych deklaruje 28%, a blisko co piąty pytany jeszcze nie wie, czy w tym roku gdzieś wyjedzie na co najmniej dwa dni.

Podpowiadamy jak spędzić lato w mieście
Foto: Leah Kelley | Pexels

Reklama

Co zrobić żeby się nie nudzić

W tegoroczne wakacje 1 procent więcej Polaków niż przed rokiem pozostanie w domach. Część z nas w ogóle nie skorzysta w tym okresie z urlopu, część planuje weekendowe lub jednodniowe wypady rekreacyjne, jednak większość, która nigdzie nie wyjedzie w czasie urlopu, będzie poszukiwała rozrywek w obrębie swojego miejsca zamieszkania. Podpowiadamy, jak najlepiej odpocząć i spędzić wakacyjny okres w otoczeniu miejskiego zgiełku, ponieważ lato w mieście wcale nie musi być nudne i jednowymiarowe. Wystarczy rozejrzeć się za ofertą ośrodków miejskich czy gminnych, zabrać ze sobą odrobinę dobrych chęci i bez większych nakładów finansowych możemy wyruszać po miejską, wakacyjną przygodę.

Propozycje MOSiR-ów

Z roku na rok oferta Miejskich Ośrodków Sportu i Rekreacji jest coraz bogatsza i przyciąga coraz więcej osób.

W obrębie większości polskich miast i miasteczek funkcjonują MOSiR-y, które rok rocznie w okresie letnim oferują mieszkańcom szereg atrakcji zarówno dla dzieci i dorosłych. MOSiR-y dysponują m.in. parkami, odkrytymi pływalniami, skateparkami, boiskami do piłki plażowej, które stwarzają olbrzymie możliwości do zapewnienia szerokiej gamy atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku. Od czerwca do września organizowane i udostępniane są pikniki rodzinne, parki linowe, ścianki wspinaczkowe, kursy nauki pływania, zajęcia fitness i treningi, turnieje sportowe, kina plenerowe – a to tylko część atrakcji, w których będziesz mógł wziąć udział w tegoroczne wakacje. Większość z propozycji Ośrodków Sportu jest bezpłatna, dlatego wystarczy odrobina dobrych chęci, aby miło spędzić letni czas.

Reklama

Plażówki i kina plenerowe

Coraz częściej na mapach polskich miast pojawiają się tzw. plażówki, czyli miejsca które są odpowiednikiem prawdziwej plaży. Różnica polega na tym, że, wbrew nazwie, nie są to miejsca występujące nad akwenem wodnym, a sztucznie usypane plaże, które mają stwarzać klimat wakacyjnego kurortu w wersji mini. Nie musisz przemierzać dziesiątek czy setek kilometrów, aby poczuć miękki piasek pod stopami, zagrać w piłkę plażową, zjeść letnie frykasy czy wreszcie opalać się na leżaku z chłodzącym napojem w ręku. Plażówki mają zazwyczaj wydzielone strefy dla najmłodszych, dlatego jest to świetne miejsce również dla rodzin z dziećmi. Polacy pokochali plażówki, które cieszą się obecnie ogromną popularnością i wcale nas to nie dziwi.

Wycieczki rowerowe

W Polsce wciąż przybywa nowych tras rowerowych i wprost proporcjonalne rowerzystów. Jeździmy coraz częściej i coraz liczniej. Przesiadamy się na rowery nie tylko ze względów zdrowotnych, ale przede wszystkim ekologicznych. Niektórzy Polacy tak pokochali pedałowanie, że zabierają rowery również na wakacje, ale w dobie oszczędzania, można wystartować na rowerze również z domu i spenetrować zarówno miejskie jak i podmiejskie zakątki, na które w trakcie roku nie zawsze można znaleźć czas. Trasy rowerowe można znaleźć nawet w najmniejszych miastach, ale oczywiście, im większe miasta, tym więcej tras, choć nie jest to regułą. Nie sposób wymienić wszystkie trasy rowerowe w Polsce, ale warto wspomnieć o tych najpopularniejszych.

Reklama

Najpopularniejsze szlaki rowerowe

Wśród nich można znaleźć liczącą 27 km warszawską trasę wzdłuż Wisły, którą można dowolnie modyfikować w zależności od możliwości czasowych i kondycyjnych, a czas jej przejazdu to ok. 2,5 godziny. Równie popularna jest ścieżka Bulwarów Wiślanych w Krakowie licząca ok. 40 km długości, gdzie szacowany czas przejazdu wynosi 4 godziny. Zaś mieszkańcy Wielkopolski mogą przemierzać bicyklami liczący ok. 25 km szlak poznańskich jezior. Gdańsk ma swoją liczącą 30 km trójmiejską trasę nadmorską, z kolei Kielce liczący 10 kilometrów czerwony szlak rowerowy. Licząca 20 km trasa z Lublina do Kozłowieckiego Parku Narodowego zajmie nam ok. 1 godzinę, a wokół północnego Wrocławia możemy przemierzyć szlak o długości 27 kilometrów.

Parki i skwery

Nieocenioną formą spędzania wakacyjnego czasu w mieście są parki i skwery, które w lecie pełnią funkcje przede wszystkim rekreacyjne. Parki są zielonymi płucami miast, a dzięki temu idealnym miejscem na odpoczynek w cieniu drzew, podczas, gdy betonowe dżungle nie dają wytchnienia w upalne dni. Miejskie parki i skwery stanowią także strefy imprez plenerowych, spotkań towarzyskich, ale również są idealnym miejscem do uprawiania wszelkiego rodzaju aktywności fizycznych, czy piknikowania w gronie najbliższych.

Reklama

Wakacyjny odpoczynek ważny dla zdrowia

Nie ważne jaką formę spędzania wolnego czasu w trakcie urlopu wybierzesz, istotne jest, aby była ona zgodna z upodobaniami Twojej rodziny i przyniosła wszystkim frajdę i odprężenie. Odpoczynek pozwala nam nie tylko zrelaksować się, ale także usunąć zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ponadto pozwala nam na utrzymanie dużej wydajności, kreatywne działanie oraz budowanie relacji z bliskimi.

 

źródło: CBOS, tematem.pl

autor: KZ | aktualizacja 08.08.2023, 13:39

tagi: Aktualności, Styl życia

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama