Jak pozyskać witaminę D w naturalny sposób

Jak pozyskać witaminę D w naturalny sposób

Jak pozyskać witaminę D w naturalny sposób
Foto: Robert Owen-Wahl / pixabay.com

Witamina D, nazywana także witaminą życia, ma ogromne znaczenie dla ochrony naszego układu immunologicznego, a tym samym pomaga w dbaniu o odpowiednią profilaktykę zdrowia. Jak zatem zadbać o jej odpowiedni poziom i gdzie możemy ją znaleźć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Reklama

Unikaj chorób

Zbawienny wpływ witaminy D na nasz organizm znany jest od dawna, a ostatnie badania tylko potwierdziły jej pozytywne działanie. Niedobór witaminy D3 przyczynia się do rozwoju takich chorób jak: cukrzyca, depresja, choroby układu krążenia, a według najnowszych badań, także nowotworów piersi, prostaty i jelita grubego. Witamina jest także stosowana w połączeniu z wapniem, w celu leczenia chorób kości takich jak osteoporoza.

Wyjdź na słońce

Słońce jest najlepszym dostarczycielem witaminy D, a już 15-20 minut dziennie spędzonych na przyjmowaniu promieni słonecznych przez np. dłonie, twarz, ramiona i nogi, może być zbawienne dla naszego organizmu. Osoby starsze, a także posiadacze ciemniejszej karnacji skóry, bez względu na wiek, wymagają dłuższej obecności na słońcu. Warto jednak wspomnieć o tym, aby zachować umiar w słonecznych kąpielach. Może być to kluczowe w odniesieniu do pory roku, a także innych czynników, takich jak szkodliwe promienie słoneczne UV, o czym wspominaliśmy szerzej w artykule poświęconym ochronie skóry w okresie letnim. Podsumowując, już ok. 15 min słońca w godzinach od 10 do 15 w bezchmurne dni, 3 dni w tygodniu, bez udziału filtrów UV, jest w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie.

Witamina D w pożywieniu

Co zrobić kiedy słońca za oknem coraz mniej? Kluczowa w takiej sytuacji staje się dieta i produkty bogate w witaminę D. Należą do nich przede wszystkim ryby takie jak np. świeży węgorz, śledź, łosoś, czy coraz bardziej popularny miecznik. Ryby te nie dość, że posiadają wysoki wskaźnik pożądanej „witaminy życia”, to jeszcze w ich skład wchodzą zdrowe tłuszcze omega, które umożliwiają jej wysoką przyswajalność przez organizm. Należy bowiem pamiętać, że są witaminy, które rozpuszczają się w wodzie (C oraz te z grupy B), a także takie, które rozpuszczają się lepiej w tłuszczach, takie jak A, E, K oraz omawiana witamina D. Poza rybami możemy ją także znaleźć np. w grzybach, takich jak maitake, shitake i smardzach, a także w nabiale, jak np. ser żółty, czy świeże mleko.

Reklama

Produkty posiadające najwięcej witaminy D

Skupmy się teraz na liczbach, które najlepiej pomogą nam ułożyć naszą dietę i pozbyć się ewentualnych braków. Poniżej produkty spożywcze, które zawierają najwięcej witaminy D3:

Ryby:

  1. tran z dorsza do 10000 j.m./100 g,
  2. węgorz świeży do 1200 j.m./100 g,
  3. łosoś świeży do 1000 j.m. / 100 g,
  4. śledź w oleju do 800 j.m./100 g,
  5. śledź marynowany do 480 j.m./100 g,
  6. ryby z puszki (sardynki, tuńczyk) do 200 j.m./100 g,
  7. makrela (pieczona, gotowana) do 150 j.m./100 g.

Grzyby:

  1. maitake (żagwica listkowata) do 1100 j.m./100 g,
  2. smardze do 200 j.m./100 g,
  3. shiitake (twardnik japoński) do 100 j.m./100 g,
  4. pieczarki do 8 j.m./100 g.

Inne produkty:

  1. żółtko jajka do 54 j.m./100 g,
  2. ser żółty do 28 j.m./100 g,
  3. mleko krowie do 1,2 j.m./100 ml

Dzienna dawka witaminy D

Pamiętajmy, że niedobór tej witaminy może być tak samo groźny, jak jej nadmiar, dlatego powinniśmy uważać, jakie ilości pokryją nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę D. Wspominaliśmy powyżej, że osoby starsze, a także te z ciemniejszą karnacją mają inne potrzeby, jeśli chodzi o pokrycie ewentualnych niedoborów, podobnie jak osoby chore.

Reklama

Kluczowa w tym względzie będzie zawsze konsultacja z lekarzem. Jednak dzienna dawka przyjęta dla zdrowej osoby w wieku od 20 do 50 lat wynosi od 2000-4000 IU. Przy czym, przelicznik wynosi 10 µg = 400 IU = 400 j.m. Nie bez przyczyny wspominamy o osobach w pełni zdrowych, bowiem nawet osoby otyłe charakteryzują się już innymi potrzebami w tej materii, a dzienna dawka dla nich musi być czasem nawet dwukrotnie większa, dlatego tak ważna jest asysta i konsultacja lekarza.

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.

 

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.

 

źródło: lookatdish.com

autor: KZ | aktualizacja 24.02.2024, 13:07

tagi: Zdrowie, Styl życia, Kulinaria

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama