Intel zainwestuje miliardy w Polsce. Firma buduje fabrykę półprzewodników
Amerykański gigant technologiczny otworzy pod Wrocławiem Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, w którym znajdzie zatrudnienie kilka tysięcy pracowników.
Reklama
Ogromna inwestycja pod Wrocławiem
Intel wybuduje pod Wrocławiem nowoczesną fabrykę półprzewodników. Intel zainwestuje w nią 4,6 mld dolarów, czyli około 19 mld zł. Zakład ma powstać do 2027 roku, a pracę w nim znajdzie kilka tysięcy osób.
Nowy zakład w Polsce jest odpowiedzią na globalne problemy z łańcuchami dostaw i ma sprostać przyszłemu wzrostowi zapotrzebowania na półprzewodnikowe układy scalone. Wpisuje się też w plany Unii Europejskiej budowy przemysłu chipowego.
„Wybór Polski jako miejsca inwestycji i jednocześnie budowy kluczowego elementu europejskiej branży półprzewodników nie jest przypadkowy. To dowód nie tylko wyjątkowej atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju, jego bezpieczeństwa, ale też doskonale działającego systemu wsparcia inwestorów” – powiedział prezes PAIH Paweł Kurtasz
Zabezpieczenie łańcucha dostaw półprzewodników
Inwestycja Intela ma zwiększyć odporność łańcuchów dostaw produktów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, włączy polską gospodarkę do globalnego łańcucha dostaw w najbardziej dynamicznej branży technologicznej.
„Zaczynamy niemal od podstaw budowę nowej gałęzi gospodarki. Współpracujemy z wiarygodnym i rozpoznawalnym partnerem, jakim jest Intel. (…) Branża półprzewodników jest kluczowa dla rozwoju wszystkich innych dziedzin gospodarki. Stabilne łańcuchy dostaw półprzewodników zapewniają stabilne warunki rozwoju dla całej gospodarki” – powiedział Paweł Kurtasz.
Reklama
US chipmaker Intel to build $4.6bn plant in Poland https://t.co/C01tNX4MMY
— Financial Times (@FT) June 16, 2023
Gdzie powstanie fabryka Intela
Zakład amerykańskiej firmy powstanie w położonej na Dolnym Śląsku gminie Miękinia. Będzie zajmował niemal 300 ha i ma być dźwignią rozwojową dla Dolnego Śląska i całej Polski. Intel wybrał właśnie tę lokalizację na inwestycję ze względu na zaplecze infrastrukturalne oraz bliskość ośrodka akademickiego z uczelnią techniczną.
„To pierwsza tego typu inwestycja w Europie, więc walka o nią była trudna i długa. Intel obecny jest w naszym kraju od 30 lat. Odnosi sukcesy dzięki doskonałej kadrze specjalistów i inżynierów, z której słynie Polska. Jednak inwestycję tak wielkiego kalibru poprzedzają zawsze bardzo szczegółowe analizy konkurencyjnych ofert z różnych krajów” – powiedział Marcin Fabianowicz, który jest dyrektorem w Departamencie Inwestycji Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Reklama
Intel w czołówce producentów półprzewodników
Intel należy do czołówki światowych producentów w branży półprzewodnikowej. Procesory, które powstają z wykorzystaniem tej technologii są niezbędne w produkcji dla wszystkich sektorów elektroniki – od podstawowego AGD, poprzez samochody, aż po najbardziej zaawansowane komputery.
Przez długie lata królem produkcji chipów był Tajwan i stamtąd trafiały one do odbiorców na całym świecie. Sam koncern TSMC – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited miał 53 proc. udziału w globalnym rynku produkcji półprzewodników. Jednak pandemia zmieniła wszystko, dlatego produkcją chipów mocno zainteresowali się Amerykanie. Uznali oni, że cała gospodarka amerykańska jest zależna od tajwańskiego TSMC i koreańskiego Samsunga, które jako jedyne są w stanie wytwarzać nowoczesne układy w litografii 5 nm.
źródło: media
autor: KZ | 16.06.2023, 13:15
tagi: Aktualności, Biznes, Technologie