Intel idzie po rynek sztucznej inteligencji i zapowiada nowe chipy i serwery

Intel idzie po rynek sztucznej inteligencji i zapowiada nowe chipy i serwery

Intel idzie po rynek sztucznej inteligencji i zapowiada nowe chipy i serwery
Foto: JiahuiH / flickr.com

Największy producent procesorów do komputerów osobistych, Intel Corporation, ogłosił nowe chipy do komputerów stacjonarnych i centrów danych w celu zwiększenia swojego udziału w rynku sztucznej inteligencji.

Reklama

Idzie nowe

Jak poinformowała firma w czwartkowym oświadczeniu, specjalna linia zawiera zaktualizowane chipy serwerowe Xeon, które zmniejszają zużycie energii i poprawiają wydajność i pamięć. Jest to już druga aktualizacja procesora w ciągu niecałego roku. Chipy Intel Ultra Core do laptopów i komputerów stacjonarnych umożliwiają również bezpośrednie sterowanie funkcjami AI z komputera.

Najbardziej sprawdzonym nowym produktem Intela jest prawdopodobnie najnowszy model, Gaudi 3, który będzie konkurencją dla flagowego H100. Chipy te, zwane akceleratorami AI, pomagają firmom w opracowywaniu chatbotów i innych szybko rozwijających się usług. Premiera Gaudi 3 planowana jest na rok 2024, a Intel twierdzi, że będzie przewyższał H100. Po ogłoszeniu akcje Intela wzrosły o 5,6 procent na nowojorskiej giełdzie, przewyższając 3,1-procentowy wzrost indeksu półprzewodników giełdy w Filadelfii.

Wyścig gigantów trwa

Dyrektor generalny Pat Gelsinger liczy, że sztuczna inteligencja ożywi rozwój Intela, który ucierpiał z powodu błędów z przeszłości i pogorszenia koniunktury na szerzej rozumianym rynku komputerowym. Jednakże nasz kraj stoi w obliczu ostrzejszej niż kiedykolwiek konkurencji. Ponadto Nvidia stała się dominującą siłą na rynku chipów do centrów danych dzięki akceleratorom AI. Produkty te doprowadziły do szybkiego wzrostu sprzedaży i zwiększyły wartość Nvidii do ponad 1,1 biliona dolarów. Analitycy przewidują, że w tym roku firma po raz pierwszy wyprzedzi Intela pod względem całkowitych przychodów. Od dziesięcioleci Intel jest największym na świecie producentem chipów.

AMD dogania Nvidię także na polu akceleratorów AI. Premiera wersji tego produktu, MI300, planowana jest na przyszły rok.

Dotychczasowe rozwiązania, a innowacje

Intel liczy na przeniesienie przetwarzania AI z centrów danych do większej liczby urządzeń. Samsung Electronics i Dell Technologies Inc. oferują około 230 modeli komputerów PC z nowymi chipami Ultra Core, które mają być w stanie doprowadzić przejście w nowy trend.

Reklama

Intel może zyskać na kolejnej zmianie. Do tej pory branża sztucznej inteligencji koncentrowała się na szkoleniu — procesie, w którym dane są wprowadzane do oprogramowania, znanego również jako szkolenie — oraz na rozwijaniu chatbotów i usług. Intel twierdzi, że w przyszłości skupi się na uruchamianiu standardowego oprogramowania, które może współpracować z procesorami Xeon w chipach komputerowych i centrach danych. Jednak uruchomienie oprogramowania AI na laptopie może szybko rozładować baterię. Aby zmniejszyć to ryzyko, nowe podstawowe komponenty działają wydajniej i zapewniają ponad 10 godzin pracy nawet w przypadku najbardziej wymagających zadań – twierdzi Intel.

Reklama

Założenia na najbliższy czas

Firma podała, że ​​rodzina procesorów Intel Xeon otrzyma nowe komponenty, które pozwolą jej radzić sobie z obciążeniami związanymi ze sztuczną inteligencją o 42 procent lepiej niż poprzednia generacja. Poprzednia wersja została wydana w styczniu 2023 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, Intel twierdzi, że ta część jest o 36 procent lepsza, mierzona wydajnością w zakresie mocy na wat. Intel twierdzi, że nowe wersje procesorów z rodziny Xeon będą gotowe w pierwszej połowie przyszłego roku w ramach wysiłków Intela mających na celu przyspieszenie produkcji.

Gelsinger planuje przemianę firmy i odzyskanie pozycji w branży półprzewodników, której sprzedaż ma osiągnąć 1 bilion dolarów w ciągu 10 lat. W czwartek zapewnił opinię publiczną, że jego plan powrotu działa.

 

źródło: Bloomberg

autor: KZ | 15.12.2023, 12:27

tagi: Aktualności, Technologie, Biznes

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama