In vitro w Polsce. Co należy wiedzieć

In Vitro w Polsce. Co należy wiedzieć

In vitro w Polsce. Co należy wiedzieć
Foto: Jessica Rockowitz / Unsplash

Zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat i jest uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną. Bazując na danych WHO szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych niepłodność dotyka 10-15 proc. populacji.

Niepłodność chorobą cywilizacyjną

W Polsce, pomimo braku dokładnych badań populacyjnych, odsetek ten jest podobny, a zgodnie z informacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, problem dotyczy nawet 1,5 mln par.

Co to jest in vitro

W kontekście nauki i medycyny, termin in vitro odnosi się do eksperymentów lub badań przeprowadzanych poza organizmem żywym, zazwyczaj w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Metoda ta znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w biologii komórkowej, medycynie, farmakologii, i biotechnologii. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności. Stosuje się ją jednak dopiero wtedy, gdy inne metody, czyli przede wszystkim inseminacja domaciczna, nie dadzą oczekiwanych rezultatów w postaci zajścia w ciążę.

Zastosowania metody in vitro

In vitro jest szeroko stosowane w badaniach nad komórkami. Komórki hodowane poza organizmem umożliwiają naukowcom kontrolowane badania nad ich funkcjami, proliferacją, i różnicowaniem się. To kluczowe dla zrozumienia podstawowych procesów biologicznych i patologicznych.

Reklama

Próby in vitro są często wykorzystywane w fazie badań nad lekami. Badania te pozwalają na ocenę toksyczności i skuteczności substancji chemicznych przed przeprowadzeniem badań klinicznych na ludziach. Dzięki temu przyspiesza się proces opracowywania nowych leków.

W biotechnologii in vitro jest używane do produkcji białek, leków, i innych związków chemicznych. Hodowla komórek i organizmów w kontrolowanych warunkach umożliwia efektywną produkcję różnych substancji.

Zapłodnienie pozaustrojowe i medycyna rozrodcza

Techniki in vitro są szeroko stosowane w leczeniu niepłodności. In vitro fertilization (IVF), czyli zapłodnienie in vitro, to proces, w którym komórka jajowa łączy się z plemnikiem poza organizmem kobiety. Gdy zapłodniona w taki sposób komórka jajowa zaczyna się dzielić, zarodek jest przenoszony do ciała matki – jest implantowany w macicy. Dalej ciąża przebiega już w sposób naturalny. Próby zapłodnienia In vitro, w razie niepowodzenia, można oczywiście powtarzać.

In vitro w liczbach

W ciągu czterdziestu dwóch lat dzięki in vitro na świat przyszło ponad osiem milionów dzieci, a liczba par, które spełniły swoje marzenie o powiększeniu rodziny stale rośnie. Skuteczność metody In Vitro ocenia się bardzo wysoko. Według danych przy pierwszej próbie sztucznego zapłodnienia w ciąże zachodzi nawet 35 proc. kobiet.

Pierwsze dziecko urodzone w Polsce z zapłodnienia in vitro przyszło na świat w listopadzie 1987 roku. W wyniku zapłodnień pozaustrojowych przeprowadzonych w polskich klinikach w latach 1999–2018 urodziło się przynajmniej 62 259 dzieci.

 

Reklama

Dofinansowanie zapłodnienia in vitro w Polsce

W Polsce leczenie in vitro nie jest dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak miasta i samorządy lokalnie wspierają pary starające się o dziecko. W zależności od samorządów, wysokość dofinansowania może wynosić od 50% do nawet 80% kosztów leczenia metodą in vitro.

Warszawski program wspierania osób dotkniętych niepłodnością

Program jest realizowany od 2017 roku i finansowany ze środków m.st. Warszawy. Aktualnie realizowany program składa się z trzech elementów:

  1. dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego,
  2. dofinansowania procedury ochrony płodności dla kobiet przed leczeniem nowotworów,
  3. wykładów dla uczniów liceów i techników dotyczących zapobiegania i leczenia niepłodności.

Z dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego jedna para ma prawo skorzystania z maksymalnie trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego.

Warunki uczestnictwa w programie:

  1. W dniu kwalifikacji do programu kobieta powinna mieć:
  • ukończone 25 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury zapłodnienia pozaustrojowego),
  • ukończone 18 lat i nie więcej niż 40 lat (w przypadku procedury ochrony płodności).
  1. Para pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim.
  2. Para poddała się wcześniejszemu leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.
  3. Para zamieszkuje na terenie Warszawy od co najmniej dwóch lat.

Reklama

Warszawskie małżeństwa i pary mogą starać się o dofinansowanie procedury in vitro w wysokości do 6 tys. zł oraz do 3,6 tys. zł w przypadku procedury kriokonserwacji komórek jajowych. Maksymalna liczba zabiegów, do których przysługuje dofinansowanie to 3 zabiegi, jeśli wskutek pierwszego lub drugiego zabiegu nie doszło do urodzenia dziecka.

autor: KZ | aktualizacja 02.02.2024, 14:11

źródło: wikipedia.org, zdrowie.um.warszawa.pl

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.

tagi: Aktualności, Zdrowie, Styl życia

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama