Huawei wymienił tysiące komponentów zakazanych w USA
Ren Zhengfei, założyciel chińskiego giganta technologicznego, zgodnie z opublikowanym oświadczeniem powiedział, że firma wymieniła ponad 13 000 części w swoich produktach, które zostały dotknięte amerykańskimi sankcjami handlowymi.
Reklama
According to Huawei's founder Ren Zhengfei , the company has had to replace 13,000 parts used in its products due to U.S. trade sanctions. https://t.co/q8GVjSqUjS
— PhoneArena (@PhoneArena) March 19, 2023
Efekt sankcji na produkty chińskiego producenta
Zgodnie z lutowym przemówieniem opublikowanym przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, Ren Zhengfei, założyciel Huawei Technologies Co Ltd oświadczył, że przedsiębiorstwo w ciągu ostatnich trzech lat wymieniło 13 000 komponentów na chińskie zamienniki i przeprojektowało 4000 płytek drukowanych. Jest to efekt starań Huawei mających na celu wyjście naprzeciw amerykańskim ograniczeniom handlowym. Od 2019 roku gigant technologiczny, który jest główny dostawcą sprzętu wykorzystywanego w sieciach telekomunikacyjnych 5G, jest celem kolejnych amerykańskich kontroli eksportowych.
Amerykańskie sankcje odcięły Chińczykom zarówno dostawy chipów od firm amerykańskich, jak i dostęp do amerykańskich narzędzi technologicznych do projektowania własnych chipów i zlecania ich produkcji partnerom. Zakazano też sprzedaży nowego sprzętu Huawei w Stanach Zjednoczonych.
Reklama
Lutowe wystąpienie założyciela Huawei
Jak podał chiński uniwersytet, w lutym br. Zhengfei wygłosił swoje uwagi w rozmowie z chińskimi ekspertami technologicznymi, a w ostatni piątek uczelnia opublikowała relację na swojej stronie internetowej. Założyciel Huawei powiedział, że przedsiębiorstwo zainwestowało 23,8 miliarda dolarów w badania i rozwój w 2022 roku, a „wraz ze wzrostem rentowności będą nadal zwiększać wydatki na badania i rozwój”. Oświadczył również, że firma zbudowała własny system planowania zasobów przedsiębiorstwa o nazwie MetaERP, uruchomiony w kwietniu 2022, który pomoże w prowadzeniu podstawowych funkcji biznesowych, m.in. w łańcuchu dostaw i operacjach produkcyjnych. Co ciekawe, Ren Zhengfei powiedział, że Huawei nie planuje wypuścić konkurencyjnego rozwiązania dla ChatGPT, ale że Huawei koncentruje się na byciu „podstawową platformą mocy obliczeniowej” sztucznej inteligencji.
źródło: Reuters
autor: KZ | 19.03.2023, 08:19
tagi: Technologie, Biznes, Aktualności