Google podpisuje największą umowę na dostawę energii z holenderskimi projektami wiatrowymi

Google podpisuje największą umowę na dostawę energii z holenderskimi projektami wiatrowymi

Google podpisuje największą umowę na dostawę energii z holenderskimi projektami wiatrowymi
Foto: Harry Cunningham @harry.digital / Pexels

Światowy gigant technologiczny Google podpisał największą w historii umowę zakupu energii z projektami morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Holandii.

Reklama

Długoterminowa umowa PPA

W ramach wysiłków na rzecz ekologizacji swoich dostaw energii i osiągnięcia celów klimatycznych, Google podpisuje mowę z holenderskimi projektami wiatrowymi.

Deweloperzy projektów związanych z energią odnawialną w coraz większym stopniu wiążą swoją produkcję energii elektrycznej z długoterminowymi umowami PPA (Power Purchase Agreement), aby zapewnić bezpieczeństwo przychodów.

Współpraca z Shell i Eneco

W ramach największej jak dotąd umowy PPA dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej Google zgodził się pobrać 478 megawatów (MW) energii z dwóch nowych farm wiatrowych opracowanych przez Crosswind & Ecowende Consortia. Jest to wspólne przedsięwzięcie przedsiębiorstwa Shell i holenderskiego przedsiębiorstwa energetycznego Eneco.

Reklama

Dodatkowe źródła energii w Europie

Google ogłosiło także mniejsze umowy PPA dotyczące odnawialnych źródeł energii we Włoszech, Polsce i Belgii, ale nie ujawniła żadnych szczegółów finansowych transakcji.

„Nasza ambicja, aby do 2030 r. działać w oparciu o energię bezemisyjną przez całą dobę, wymaga rozwiązań w zakresie czystej energii w każdej sieci, w której działamy” – powiedział Matt Brittin, prezes Google w regionie EMEA.

Reklama

Rzeczywiste zużycie energii przez firmy

Wiele firm o podobnych celach pracuje obecnie w trybie rocznym, dopasowując umowy PPA lub zakupy certyfikatów energii odnawialnej do ich rocznego zużycia energii elektrycznej.

Google stara się jednak dopasować każdą godzinę zużycia energii elektrycznej do godziny produkcji czystej energii, co zdaniem zwolenników tej metody lepiej odzwierciedla rzeczywiste zużycie energii przez firmy.

źródło: Reuters

autor: KZ | 01.02.2024, 11:19

tagi: Aktualności, Biznes, Technologie

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama