Depresja: cichy wspólnik pandemii

Depresja: cichy wspólnik pandemii

Pandemia COVID-19 i wynikająca z niej recesja gospodarcza negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne wielu ludzi i stworzyły nowe bariery dla osób już cierpiących na choroby natury psychicznej m.in. depresję.

Depresja cichy wspólnik pandemii
Foto: Engin Akyurt / pixabay.com

Wskaźniki depresji potroiły się podczas pandemii

Pandemia spowodowała spustoszenie w zdrowiu psychicznym ludzi — a nowe badania sugerują, że skutki są powszechne i trwają dłużej niż oczekiwano. Według badań przeprowadzonych w Boston University opublikowanych w czasopiśmie medycznym The Lancet Regional Health, wskaźniki depresji potroiły się w ciągu pierwszego roku pandemii . Przed pandemią około 8% dorosłych Amerykanów doświadczyło depresji. Jednak w ankiecie przeprowadzonej na 1161 osobach między marcem a kwietniem 2020 r. statystyki te podskoczyły do 28%. A kiedy rok później badacze przeprowadzili ankietę z tymi samymi osobami, zauważyli skok do 32%.

Reklama

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego depresja charakteryzuje się zazwyczaj kombinacją:

  • braku zainteresowania i przyjemności w codziennych czynnościach,
  • problemów ze snem,
  • niskiego poziomu energii,
  • niezdolności do koncentracji,
  • poczucia bezwartościowości,
  • nawracających myśli o śmierci lub samobójstwie.

W badaniu zidentyfikowano najczęstsze stresory powodujące depresję pandemiczną, takie jak utrata pracy, śmierć bliskiej osoby z powodu Covid, poczucie samotności wskutek izolacji społecznej i niepokój o jutro. Zauważono również, że depresja pandemiczna nieproporcjonalnie wpływa na populacje o niższych dochodach.

Jak pomóc sobie i innym

Objawy depresji często powstrzymują Cię przed realizacją strategii radzenia sobie z chorobą. Na przykład, gdy czujesz się szczególnie przygnębiony, możesz czuć się całkowicie pozbawiony motywacji do ćwiczeń, rozmowy z przyjacielem lub wyjścia na zewnątrz, ale to właśnie te czynności mogą zapewnić poczucie przyjemności i stymulacji, które pomogą w przypadku depresji. Zaleca się również inne proste nawyki pomocne w leczeniu depresji jak dobry sen, który pomoże ci lepiej funkcjonować w ciągu dnia, oraz dobre odżywianie i zminimalizowanie używek takich jak alkohol. Chociaż alkohol pozornie może pomóc ci zrelaksować się po długim dniu, to jego wpływ na twój mózg i ciało na dłuższą metę nie jest pomocny.

Ograniczenie stresu powinno być priorytetem. Staraj się podchodzić do trudności z większym dystansem i umiejętnie je interpretuj, jako coś normalnego, z czym można dać sobie radę. Powinieneś sprawiać i sobie, i swoim bliskim małe przyjemności. Zrób listę rzeczy, które dają wam radość i po kolei je realizuj. Może być wspólny spacer, słuchanie ulubionej muzyki albo kawa w miłym miejscu. Postaw także na dobrą relację z samym sobą. Lepsze poznanie własnych uczuć i potrzeb sprzyja dobremu samopoczuciu. Do poznawania siebie możesz wykorzystać relaksację czy medytację. Aktywność fizyczna powinna być uprawiana systematycznie, kilka razy w tygodniu, zgodnie z zaleceniami WHO – przez ok. 45 minut. Ćwiczenia podnoszą poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia, oraz serotoniny, a także obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, łagodzą napięcie mięśniowe oraz redukują stres.

 

Reklama

Jak leczyć depresję

Jeśli cierpisz na depresję lub myślisz, że tak jest, rozważ skorzystanie z pomocy specjalisty. Leczeniem depresji zajmuje się psychiatra, a jeśli łatwo można zidentyfikować objawy, leczenie może poprowadzić lekarz pierwszego kontaktu (lekarz POZ). Do psychiatry nie potrzebujesz skierowania. W najcięższych przypadkach depresja wymaga hospitalizacji i leczenia w ośrodkach specjalizujących się w pomocy osobom dotkniętym problemem depresji oraz ich rodzinie i bliskim. Pomoc znajdziesz w:

  • poradniach zdrowia psychicznego,
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych,
  • szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych,
  • ośrodkach interwencji kryzysowej.

Leczenie depresji jest procesem długotrwałym. Stosuje się w nim leki, które poprawiają nastrój, oraz psychoterapię. Polega ona m.in. na znalezieniu przyczyn zaburzeń, przyjrzeniu się sobie, przyswojeniu korzystnych zachowań, zmianie myślenia na pozytywne. Do psychologa i na psychoterapię potrzebujesz skierowanie. Otrzymasz je od lekarza POZ lub od psychiatry.

Gdzie szukać pomocy

 116 111:  bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu,

 116 123:  bezpłatny telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00,

800 121 212:  bezpłatny telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka dla dzieci i młodzieży , czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu,

 800 108 108:  bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00,

22 635 09 54:  telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek w godz. 17.00–20.00, środę w godz. 14.00-16.00 oraz 17.00–20.00, czwartek w godz. 17.00–20.00.

Reklama

💡Ważne wskazówki

  • Nie ignoruj pierwszych oznak depresji – im szybciej podejmiesz leczenie, tym szybciej przywrócisz sobie radość z życia,
  • w razie potrzeby korzystaj z infolinii, gdzie zawsze znajdziesz doraźne, profesjonalne wsparcie,
  • w momentach przygnębienia w miarę możliwości poszukaj wsparcia wśród najbliższych, uprawiaj aktywność fizyczną, zgłąb zasady medytacji – praktykuj najbardziej optymalne dla siebie metody,
  • nie szukaj ukojenia w używkach.

autor: KZ | aktualizacja 23.02.2023, 10:02

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.

źródło: media, gov.pl

tagi: Zdrowie, Styl życia

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama