Darmowe badania profilaktyczne i diagnostyczne na NFZ

Sprawdź darmowe badania profilaktyczne i diagnostyczne na NFZ

darmowe badania profilaktyczne i diagnostyczne na NFZ
Foto: Fernando Zhiminaicela / pixabay.com

Darmowe badania na NFZ

Profilaktyka jest pierwszym i najważniejszym etapem dbania o zdrowie. Powiedzenie: zamiast leczyć, zapobiegaj – jest jak najbardziej sensowne, dowodem czego jest funkcjonowanie służby zdrowia w krajach rozwiniętych.

Oczywiście, im bogatszy kraj, tym większe możliwości dla obywateli w tym względzie, dlatego też np. w krajach skandynawskich wyleczalność raka jest wielokrotnie większa niż w Polsce, ze względu na wysoko rozwiniętą samoświadomość obywateli w kwestii przeprowadzania badań okresowych, ale przede wszystkim dostęp do tego typu badań. Na pewno stoją za tym również mądrze przeprowadzane kampanie społeczno-informacyjne, mające na celu edukację ludzi w temacie znaczenia badań profilaktycznych i ich nieocenionego wpływu na wczesne wykrywanie większości chorób, nawet tych teoretycznie śmiertelnych. Teoretycznie, ponieważ na przykład wczesne wykrycie wielu rodzajów raka uprawdopodabnia jego wyleczenie nawet w ponad 99%.

Reklama

Badania na NFZ

Publiczna służba zdrowia w Polsce jak najbardziej również oferuje ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia obywatelom wiele programów diagnostycznych i profilaktycznych, których istnienia często nie jesteśmy świadomi, dlatego podpowiadamy co i gdzie możemy przebadać, aby zminimalizować przyszłe troski i, w razie potrzeby, rozpocząć specjalistyczne leczenie w jak najwcześniejszym stadium choroby.

Profilaktyka dla osób 40+

1 lipca 2021 r. ruszyły darmowe badania w ramach NFZ dla osób 40+. Każdy Polak, który ukończył 40 lat, posiada dostęp do pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych. Decyduje rok kalendarzowy, nie data urodzenia. Program obejmuje jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań, a skorzystanie z niego jest dobrowolne. Badania można wykonać w placówkach – zarówno państwowych, jak i prywatnych, które realizują program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do punktu z dowodem osobistym i e-skierowaniem. W ramach „Profilaktyka 40 PLUS” przewidziano pakiety badań oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakiet wspólny. Aby skorzystać z programu należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta lub skorzystać z infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Pakiet badań obejmuje m.in. morfologię krwi obwodowej, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP), kreatyninę, badanie ogólne moczu, krew utajoną w kale. Pakiet dla mężczyzn zawiera dodatkowo PSA, czyli badanie w kierunku raka prostaty. Ponadto zostanie przeprowadzony pomiar ciśnienia tętniczego, ocena miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Reklama

Profilaktyka raka szyjki macicy – cytologia

Program skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:

  • które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat,
  • obciążonych czynnikami wysokiego ryzyka tj. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka; które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Cytologia za darmo

Pacjentki leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie mogą zostać objęte badaniami cytologicznymi. Program realizuje każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ oraz wybrane poradnie POZ, które podpisały umowę na świadczenia położnej POZ w Programie profilaktyki raka szyjki macicy. Aby wziąć udział w programie nie musisz mieć skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do ginekologa lub położnej. Aby sprawdzić, gdzie wykonać badanie, wejdź na stronę https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy

Profilaktyka raka piersi – mammografia

Program skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat,
  • otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka), mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Darmowa mammografia

Badanie mammograficzne możesz wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski. Do udziału w programie nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do poradni, która wykonuje takie badania. Na wizytę weź ze sobą dokument tożsamości i zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile były wykonywane. Aby sprawdzić, gdzie stacjonarnie wykonać mammografię lub kiedy mammobus przyjedzie do twojej miejscowości, wejdź na stronę https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi

Program profilaktyki gruźlicy

Program adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia, które nie miały dotychczas rozpoznanej gruźlicy, a w szczególności:

  • miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą,
  • mają trudne warunki życiowe, mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby (osoby niepełnosprawne, obciążone długotrwałą chorobą, obciążone problemem alkoholowym i narkomanią, bezdomne, długotrwale bezrobotne).

Program profilaktyki gruźlicy realizowany jest przez wszystkie pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Programem objęte są osoby, które dokonały wyboru pielęgniarki POZ i samodzielnie zgłoszą się do gabinetu pielęgniarki. Żeby wziąć udział w programie, zgłoś się do pielęgniarki POZ, do której złożyłeś deklarację wyboru. Na wizytę wystarczy przynieść dokument tożsamości. Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na stronę https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-profilaktyki-gruzlicy

Reklama

Program badań prenatalnych

Program adresowany jest do kobiet w ciąży spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • wiek powyżej 35 lat,
  • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka,
  • stwierdzenie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka,
  • znacznie zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
  • stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Będziesz potrzebować skierowania od lekarza prowadzącego ciążę, zawierającego informacje o wskazaniach do objęcia programem oraz opis nieprawidłowości. Pamiętaj, by dołączyć wyniki badań, które potwierdzają zasadność skierowania do programu. Aby sprawdzić, które poradnie ginekologiczno-położnicze realizują program, wejdź na stronę https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych

Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK)

Program adresowany jest do osób które:

  • mają od 35 do 65 lat,
  • złożyły deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
  • u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia,
  • w okresie ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, obciążonych m.in. następującymi czynnikami ryzyka: nadciśnienie tętnicze krwi, podwyższone stężenie we krwi cholesterolu, palenie tytoniu, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, nadmierny stres, płeć męska, obciążenia genetyczne.

Program jest realizowany przez lekarza lub pielęgniarkę POZ. Wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek realizacji programu. Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Aby dowiedzieć się więcej o programie, wejdź na stronę https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-chuk

Reklama

Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP)

Program skierowany jest do osób:

  • powyżej 18. roku życia, palących papierosy lub inne wyroby tytoniowe,
  • zwłaszcza pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, które nie miały wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich trzech lat,
  • u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.

Etap specjalistyczny adresowany jest do osób uzależnionych od palenia tytoniu, skierowanych z etapu podstawowego programu realizowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub z oddziału szpitalnego oraz zgłaszających się bez skierowania. Aby skorzystać z programu nie potrzebujesz skierowania, wystarczy, że się zgłosisz do odpowiedniej placówki realizującej umowę z NFZ w tym zakresie. Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP) realizują wybrane placówki POZ, których listę znajdziesz na stronie: https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-profilaktyki-chorob-odtytoniowych

 

źródło: nfz.gov.pl; pacjent.gov.pl

autor: KZ | aktualizacja 20.04.2024

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.

tagi: Zdrowie, Styl życia

NIE PRZEGAP

Reklama