Czym jest syndrom FOMO. Dowiedz się więcej na temat choroby, która dotyka coraz większą liczbę osób
FOMO z ang. Fear of missing out, czyli strach przed przegapieniem, wypadnięciem z obiegu, pozbawieniem dostępu do informacji. W tym artykule dowiesz się więcej na temat tej powszechnej obecnie przypadłości.
Reklama
Kogo dotyka problem FOMO
FOMO jest to strach przed przegapieniem satysfakcjonujących doświadczeń, związanych z byciem online. Centralnym elementem FOMO jest potrzeba ciągłego pozostawania w kontakcie z siecią społecznościową, co skutkuje częstym korzystaniem z serwisów społecznościowych i komunikatorów. Problem ten dotyczy znacznej liczby polskich internautów. Już 14% z nich charakteryzuje się wysokim poziomem FOMO, a kolejne 67% doświadcza syndromu w średnim nasileniu. W grupie młodych ludzi, w wieku 15-19 lat, wysoki i średni poziom FOMO dotyka aż 94%.
Definicja i geneza syndromu
Wyrażenie FOMO zostało po raz pierwszy rozpowszechnione w mediach na początku 2010 roku wraz z rosnącą obecnością smartfonów. Od samego początku FOMO było charakteryzowane jako bodziec wywołujący niepokój i zostało zdefiniowane w literaturze naukowej, jako obejmujące dwa podstawowe odczucia: obawę, że inni mają satysfakcjonujące doświadczenia, z których jestem wykluczony, oraz uporczywe pragnienie pozostawania w kontakcie z ludźmi w sieci społecznościowej. Pierwszy komponent odwzorowuje poznawczy aspekt lęku, podczas gdy ten drugi obejmuje strategię behawioralną mającą na celu złagodzenie takiego lęku. Obecnie ten behawioralny składnik FOMO najczęściej polega na częstym sprawdzaniu serwisów społecznościowych i komunikatorów w celu utrzymania kontaktów społecznych i uniknięcia utraty satysfakcjonujących doświadczeń.
Badania NASK „Nastolatki 3.0”
Badania NASK „Nastolatki 3.0” realizowane w 2020 r. wskazują, że internet wciąga młodych ludzi coraz mocniej. Obecnie nastolatki spędzają w sieci w czasie wolnym średnio 4 godz. i 50 min. dziennie. W dni wolne od zajęć szkolnych czas ten wydłuża się już do 6 godz. i 10 min. Niemal co dziesiąty (11,5%) nastolatek w wolnym czasie jest aktywny w sieci ponad 8 godz. dziennie, a co piąty (21,3%) spędza tyle czasu przed monitorem w dni wolne od szkoły. Co szósty nastolatek (16,9%) intensywnie korzysta z internetu w godzinach nocnych, czyli po godz. 22.
Reklama
Ciągła obecność online
To, że często zaglądamy do powiadomień na komórce czy w komputerze nie musi od razu oznaczać kłopotów. Jak zatem rozpoznać FOMO i dostrzec symptomy uzależnienia od internetu i mediów społecznościowych? Ciągłe bycie online związane z FOMO jest nie tylko aktywne, tj. gdy ludzie mają czas na przeglądanie swoich urządzeń z dostępem do Internetu, ale często jest również bierne, w postaci powiadomień na urządzeniu otrzymywanych w ciągu dnia. Z jednej strony powiadomienia te są pozytywnie oceniane, ponieważ zaspokajają i łagodzą FOMO. Z drugiej strony wiadomo, że powiadomienia ze smartfona i komputera oraz związane z nimi sprawdzanie urządzeń mają negatywne skutki tj. mogą powodować rozproszenie i mniejsze skoncentrowane na czynnościach, jak praca, czy nauka, co utrudnia utrzymanie produktywności w codziennym życiu.
Przetestuj się
Na początek zadaj sobie pytania:
- Czy obawiasz się, że inni ludzie (znajomi) mają więcej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu?
- Czy czujesz niepokój w sytuacji, kiedy znajomi bawią się bez ciebie, kiedy nie wiesz, jakie mają plany, obawiasz się, ze przeoczysz zaplanowane lub spontaniczne spotkanie?
- Ciągle sprawdzasz, co robią znajomi, chcesz być na bieżąco z ich życiem?
- Czujesz potrzebę, a czasem przymus relacjonowania swojego życia w internecie?
- Musisz mieć telefon zawsze w zasięgu ręki tak, aby nic ci nie umknęło?
Jeśli na większość odpowiedziałeś pozytywnie, to warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób korzystasz z mediów społecznościowych i internetu.
Reklama
Pamiętaj, że młodsi czerpią wzorce z dorosłych. Jeśli nie możesz odłożyć telefonu nawet na chwilę, to tak samo może postępować twoje dziecko.
Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.
źródło: gov.pl
autor: KZ | aktualizacja 19.02.2024, 13:01
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.
tagi: Aktualności, Zdrowie