Czy grozi nam powtórka kryzysu z 2008 roku. Kolejne banki na ustach ekspertów

Czy grozi nam powtórka kryzysu z 2008 roku. Kolejne banki na ustach ekspertów

Czy grozi nam powtórka kryzysu z 2008 roku. Kolejne banki na ustach ekspertów
Foto: Joshua Woroniecki / unsplash.com

Pomimo twierdzeń ze strony organów nadzoru finansowego i bankierów, takich jak Jamie Dimon, że najgorszy okres poprzedniego kryzysu minął, a stan systemu bankowego pozostaje dobry, niepewność nadal nęka sektor bankowy.

Reklama

Kto następny

W tym tygodniu na Wall Street ceny akcji banków spadły w wyniku przejęcia przez rząd i późniejszej sprzedaży First Republic Bank na rzecz JPMorgan. Była to druga co do wielkości upadłość banku w Stanach Zjednoczonych w ostatnich kilkunastu latach i trzecia upadłość średniej wielkości pożyczkodawcy w ciągu dwóch miesięcy. Podczas gdy wielu miało nadzieję, że sprzedaż First Republic położy kres spekulacjom na temat „kto następny?”, analitycy UBS zauważyli, że inwestorzy „wyraźnie nadal skupiają się na pozostałych graczach, których uważa się za najsłabszych”.

W obawie przed „zarazą”

Możliwość, że upadki banków mogą wywołać sceptycyzm wobec innych, dobrze funkcjonujących banków, wywołując finansową zarazę, która może zaszkodzić całej gospodarce, jest bardziej niepokojąca. Po kryzysie finansowym 15 lat temu, Stany Zjednoczone zaostrzyły przepisy dotyczące dużych banków w odpowiedzi na odwrócenie tego scenariusza. Chociaż nie ma powodu do niepokoju, jeśli twoje pieniądze są w banku ubezpieczonym przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów i masz w nich mniej niż 250 000 USD, powinieneś czuć się bezpiecznie.

Jednak, regulatorzy i bankierzy nie zdołali uspokoić inwestorów, że najgorsze minęło. Prezes JPMorgan, Jamie Dimon, stwierdził w tym tygodniu, że „ta część” kryzysu bankowego minęła. Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej, zapewnił w ostatnią środę o dobrej kondycji systemu finansowego.

Reklama

Kolejne banki

Dwa mniejsze banki regionalne, Western Alliance Bancorp i PacWest Bancorp, których akcje znajdują się pod presją od czasu upadku Silicon Valley Bank w połowie marca i początku obecnego kryzysu, znalazły się w centrum czwartkowej wyprzedaży. Po ujawnieniu trendu, PacWest odnotował 51-procentowy spadek. Powodem, dla którego PacWest został wybrany jako cel, była koncentracja dużych, nieubezpieczonych depozytów otrzymywanych od klientów capital venture i technologicznych, tych samych klientów, którzy wywołali panikę bankową w Dolinie Krzemowej i First Republic.

Reklama

Według analityków UBS, wspomniane sektory odpowiadają za około 23% depozytów PacWest. Nawet małe firmy jak Comerica i KeyCorp, odnotowały w tym tygodniu ponad 20-procentowy spadek. Może to wskazywać na rosnące obawy o masowe kredytowanie nieruchomości, szczególnie na dotkniętym pandemią rynku nieruchomości biurowych.

Dalsza sprzedaż

Po sprzedaży First Republic w oświadczeniu PacWest i Western Alliance, oba z biurami w Los Angeles i Phoenix, stwierdzono, że nie zauważyli żadnych nietypowych wypłat depozytów. Po upadku Silicon Valley Bank obaj doświadczyli znacznych wypłat, ale banki twierdzą, że od 31 marca wzrosły depozyty.

Raport w The Financial Times, że bank rozważa sprzedaż, został odrzucony przez Western Alliance w osobnym oświadczeniu opublikowanym wcześnie w czwartek. Jej udziały spadły o 38%.

Czy następny bank skończy jak First Republic

Inwestorzy mogą się martwić, że PacWest skończy jak First Republic, który spędził tygodnie próbując się wyprzedać, zanim upadł. Wielkość dużych kredytów banku, które były udzielane, gdy stopy procentowe były znacznie niższe, również spadła w wyniku gwałtownego wzrostu stóp procentowych w ubiegłym roku.

„Ich mieszanka aktywów i depozytów jest niezrównoważona, co jest fundamentalną kwestią, zwłaszcza w przypadku tych banków. Depozyty wciąż wymykają się bankom lub zmuszają je do płacenia za nie wygórowanych cen, według Chrisa Caulfielda, konsultanta bankowego z West Monroe, który współpracował z wieloma borykającymi się z problemami bankami regionalnymi.

Reklama

Ostatni poważny kryzys bankowy

Coraz częściej pojawiają się pytania o możliwą powtórkę kryzysu bankowego, który miał miejsce w latach 2007-2008 i jego tragiczny wpływ na ówczesną światową gospodarkę. Kryzys wywołany był przez zbyt luźną politykę kredytową, która doprowadziła do powstania bańki spekulacyjnej w sektorze nieruchomości w USA. Kiedy poziom niespłacanych kredytów hipotecznych zaczął gwałtownie rosnąć, banki zaczęły tracić zaufanie do siebie i przestały udzielać sobie kredytów. To z kolei doprowadziło do upadku wielu instytucji finansowych, w tym banków inwestycyjnych Lehman Brothers i Bear Stearns. Reakcją rządów na kryzys była iniekcja setek miliardów dolarów w sektor finansowy oraz wprowadzenie nowych regulacji, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Jednakże, skutki kryzysu wciąż odczuwalne są do dziś, a jego wpływ na światową gospodarkę był i jest ogromny.

źródło: Associated Press

autor: KZ | 05.05.2023, 10:20

tagi: Aktualności, Biznes

 

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama