Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna i skuteczna?
Dieta keto jest reklamowana jako cud odchudzania, ale ten plan żywieniowy jest w rzeczywistości dietą medyczną, która wiąże się z poważnym ryzykiem. Standardowa dieta ketogeniczna wydaje się być najbardziej przebadana, szczególnie pod względem jej zdolności do pomagania ludziom w utracie wagi i kontroli cukru we krwi. Zazwyczaj składa się ona z 70-75% tłuszczu, 20% białka i 5-10% węglowodanów.
Reklama
Zanim rozpoczniesz dietę ketogeniczną
Jeśli jesteś zainteresowany stosowaniem tego rodzaju diety, powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem, aby potwierdzić, że jest dla ciebie odpowiednia i bezpieczna. Przed rozpoczęciem planu odchudzania skup się na pokarmach wspierających wątrobę jak np. cebula i czosnek. Postaraj się także ograniczyć spożycie kofeiny, alkoholu i cukru.
Jak działa dieta keto
Dieta keto jest przede wszystkim stosowana, aby pomóc zmniejszyć częstotliwość napadów padaczkowych u dzieci, a pobocznie została również wypróbowana do utraty wagi. Dieta ta skupia się na tłuszczu, który dostarcza aż 90% dziennych kalorii.
Celem diet ketogenicznych jest wprawianie organizmu w stan ketozy poprzez zastosowanie bardzo ścisłej diety nieskowęglowodanowej. Ten termin parasolowy może obejmować diety takie jak dieta Dukana czy Atkinsa, chociaż proporcje tłuszczu, białka i węglowodanów oraz fazy diety mogą się różnić.
Reklama
Czym jest ketoza
W normalnych warunkach nasz organizm wykorzystuje do pozyskiwania energii glukozę z pokarmów węglowodanowych. Dieta keto ma na celu zmuszenie organizmu do korzystania z innego rodzaju paliwa. W przypadku braku glukozy dochodzi do procesu zwanego ketozą. Dieta ta polega na ciałach ketonowych, czyli rodzaju paliwa, które wątroba wytwarza z przechowywanego tłuszczu. Kiedy nie jemy węglowodanów, wątroba rozbija zapasy tłuszczu, aby wyprodukować energię. Energia ta jest w postaci cząsteczek zwanych ketonami. Wymaga to spożywania mniej niż 20 do 50 gramów węglowodanów dziennie, a osiągnięcie stanu ketozy zajmuje zazwyczaj kilka dni.
Co można jeść
Pokarmy, które są ogólnie dozwolone to wysokotłuszczowe mięsa, ryby, oleje, orzechy, wysokotłuszczowy nabiał oraz warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Obniżenie poziomu węglowodanów oznacza rezygnację z chleba, wypieków, makaronu i ryżu. Jednak osiągnięcie tak niskiego poziomu węglowodanów oznacza również pominięcie roślin strączkowych, warzyw korzeniowych, większości owoców i warzyw skrobiowych, takich jak ziemniaki.
Dozwolone są niektóre zdrowe tłuszcze nienasycone, takie jak migdały, orzechy włoskie, nasiona, awokado, tofu i oliwa z oliwek. Z kolei tłuszcze nasycone z olejów (palmowy, kokosowy), smalec, masło i masło kakaowe zalecane są w dużych ilościach.
Wszystkie owoce są bogate w węglowodany, ale można jeść np. jagody w małych ilościach. Warzywa są ograniczone do zielonych liści takich jak jarmuż, szpinak, brukselka, ale można też spożywać brokuły, szparagi, papryka, cebula, czosnek, ogórek i seler.
Reklama
Ryzyko związane z dietą keto
Spożywanie pokarmów wysokotłuszczowych prawdopodobnie zwiększy spożycie tłuszczów nasyconych, które według aktualnych wytycznych rządu brytyjskiego należy ograniczyć do 30 g dla mężczyzn i 20 g dla kobiet. Zaleca się, aby utrzymać tłuszcze nasycone do nie więcej niż 7% dziennych kalorii ze względu na zły cholesterol i jego związek z chorobami serca. Przy tak dużej ilości tłuszczu, który musi być metabolizowany, dieta może pogorszyć wszelkie istniejące schorzenia wątroby.
Z kolei wysoki poziom białka może stanowić problem dla osób z dolegliwościami nerek. Obecne zalecane spożycie białka wynosi średnio 46 gramów dziennie dla kobiet i 56 gramów dla mężczyzn. Groźny jest również potencjalny niedobór składników odżywczych. Jeśli nie jesz warzyw, owoców i ziaren, możesz być narażony na niedobory mikroelementów, w tym selenu, magnezu, fosforu oraz witamin B i C. Dieta keto jest uboga w włókniste pokarmy, takie jak ziarna i rośliny strączkowe, dlatego może prowadzić również do zaparć.
Reklama
Czy dieta ketogeniczna jest skuteczna?
Diety ketogeniczne zazwyczaj powodują utratę wagi i mogą poprawić wrażliwość na insulinę u pacjentów z cukrzycą. W rzeczywistości, w porównaniu z dietą niskotłuszczową, dieta ketogeniczna wydaje się osiągać większą długoterminową redukcję masy ciała. Jednak sukces długoterminowy zależy od zdolności do dostosowania swoich nawyków żywieniowych oraz zrównoważonego i zdrowego podejście do jedzenia.
autor: KZ | 02.11.2023 | g. 16:04
tagi: Kulinaria, Dieta, Zdrowie, Styl Życia
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.