Czeka nas rewolucja w urlopach od 2023

Czeka nas rewolucja w urlopach od 2023

Już w pierwszej połowie 2023 r. mają wejść zmiany w Kodeksie pracy, które m.in. wydłużą urlop nawet do 35 dni. Przeczytaj, kto zyska na planowanej reformie i czego jeszcze będzie dotyczyć.

Czeka nas rewolucja w urlopach
źródło: ozzpt.org.pl

Reklama

Dotychczasowe przepisy dot. urlopu wypoczynkowego

Obecnie urlop wypoczynkowy na pełnym etacie w skali roku wynosi od 20 do 26 dni, w zależności od przepracowanych lat. Pracownikowi zatrudnionemu krócej niż 10 lat przysługuje 20 dni, zaś jeżeli pracownik ma na koncie co najmniej 10 lat pracy – 26 dni.

Dyrektywa work-life balance

Do 2 sierpnia 2022 roku Polska była zobowiązana wdrożyć dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym rodziców i opiekunów tzw. work-life balance. Niemniej, dopiero w 2023 roku Polska rozpocznie proces wdrażania unijnej dyrektywy w tym zakresie.

Co się zmieni w przepisach

Urlop z tytułu siły wyższej, urlop opiekuńczy i zmiany w urlopach rodzicielskich, to planowane zmiany w Kodeksie pracy dot. urlopów pracowniczych, których można się spodziewać w 2023 r. Każdy pracownik zyska prawo do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego i dwóch dodatkowych dni wolnych na załatwienie pilnych spraw rodzinnych. W sumie pracownik zatrudniony na umowę o pracę będzie mógł mieć nawet 35 wolnych dni w skali roku kalendarzowego.

Będzie nawet 35 dni urlopu

W związku z dostosowaniem polskiego prawa do wymogów unijnych i dyrektywy work-life balance, w Kodeksie pracy mają pojawić się nowe dni wolne, co da w sumie 35 dni wolnego w ciągu roku. To świetna wiadomość, ale być może tylko pozornie, ponieważ nie wszystkie dni będą płatne.

Reklama

Dodatkowy urlop opiekuńczy

Urlop opiekuńczy będzie przysługiwał na sprawowanie opieki nad członkiem rodziny lub nad osobą zamieszkującą w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Urlop opiekuńczy będzie obejmował współmałżonka, dzieci oraz rodziców. Jednak urlop ten będzie bezpłatny i nie będzie wliczał się do puli urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi. Czas przebywania w domu pracownik nie otrzyma wynagrodzenia, a dni wolne wliczą się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Wniosek o udzielenie takiego urlopu, pracownik będzie musiał złożyć na 3 dni przed jego rozpoczęciem.

Urlop z tytułu siły wyższej

Dodatkowy urlop będzie przysługiwał również z tytułu tzw. siły wyższej, czyli zdarzenia losowego i w pilnych sprawach rodzinnych, jak np. choroba, wypadek, czy zalanie mieszkania. Taki urlop będzie można wykorzystać również w razie śnieżycy, huraganu, czyli sytuacji niezależnych od nas, wywołanych przez pogodę. Będą to dwa dodatkowe dni wolne lub 16 godzin w ciągu całego roku kalendarzowego. Za czas zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej pracownik zachowa prawo tylko do połowy wynagrodzenia obliczanego jak pensja za czas urlopu wypoczynkowego.

2 dni w ramach opieki na dziecko

Tu nic się nie zmieni w 2023 r. Na podstawie art. 188 Kodeksu pracy, pracujący rodzice mogą skorzystać z 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem. Opieka ta przysługuje do dnia 14 urodzin. Dwa dni opieki rodzicom przysługują łącznie na wszystkie posiadane dzieci.

Reklama

Od kiedy czekają nas zmiany

Ustawa dostosowująca Kodeks pracy do dyrektywy unijnej w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu. Jednak, pierwszym etapem zmian jest wprowadzenie do Kodeksu pracy zdalnej i badania trzeźwości pracowników oraz wdrożenie dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. Dopiero w dalszej kolejności wdrożone zostaną zapisy dyrektywy work-life balance.

autor: KZ | 08.12.2023

źródło: media, gov.pl

tagi: Aktualności, Biznes, Styl życia

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama

W tematem.pl

Reklama