Polacy pójdą w kamasze. Ćwiczenia wojskowe rezerwy

Polacy pójdą w kamasze. Ćwiczenia wojskowe rezerwy

Już w 2023 r. Polska przeprowadzi obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla 200 tyś. rezerwistów. Wezwania nie powędrują jednak do wszystkich grup zawodowych, bowiem ustawa o obronie ojczyzny przewiduje dwa wyjątki, czyli polityków oraz duchownych.

Polacy pójdą w kamasze. Ćwiczenia wojskowe rezerwy
Foto: Pixabay / pexels.com

Reklama

Ilu Polaków zasili wojsko w 2023

Kancelaria Sejmu opublikowała 6 grudnia projekt rozporządzenia, zgodnie z którym w przyszłym roku wojsko może powołać do 200 tys. żołnierzy rezerwy, 10 tys. aktywnej rezerwy, 17 tys. osób do zawodowej służby wojskowej, 28,5 tys. osób do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i 38 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Projekt rozporządzenia ma być przyjęty do końca tego roku.

 

Politycy nie pójdą w kamasze

W przyszłorocznych ćwiczeniach udziału nie wezmą politycy, do których zaliczają się m.in. senatorowie, posłowie, samorządowcy, a nawet kandydaci w wyborach. Art. 248 pkt 5. ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, który określa zasady pełnienia służby przez żołnierzy pasywnej rezerwy mówi, że: „Na ćwiczenia wojskowe żołnierzy PR nie powołuje się osób, które są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub:

1) prowadzą własną kampanię wyborczą w przypadku kandydowania do Sejmu RP, Senatu RP, Parlamentu Europejskiego lub organów samorządu terytorialnego – w czasie jej trwania;

2) zostały wybrane na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, albo senatora – w czasie trwania kadencji;

3) pełnią funkcję organów jednostek samorządu terytorialnego albo sprawują mandat radnego;

4) zajmują kierownicze stanowiska w urzędach administracji rządowej;

5) zostały przeznaczone do odbycia służby zastępczej lub odbyły tę służbę.

Reklama

Duchowni również poza poborem

Kolejna grupą zawodową, która na podstawie art. 253 ustawy o obronie Ojczyzny nie musi obawiać się wezwania na ćwiczenia, są duchowni. Według zapisów artykułu o powoływaniu duchownych oraz członków zakonów do odbywania ćwiczeń wojskowych: „Duchowni, z wyjątkiem wybieranych na określoną kadencję, oraz członkowie zakonów mogą być powoływani do odbywania ćwiczeń wojskowych tylko w celu przeszkolenia do pełnienia funkcji kapelana wojskowego, za zgodą właściwego przełożonego kościelnego”.

 

Jak będą wyglądały ćwiczenia wojskowe rezerwy

Ćwiczenia będą polegać m.in. na symulowaniu akcji poszukiwawczych, czy na zwalczaniu skutków katastrof żywiołowych. Czy zwykły Kowalski może otrzymać wezwanie do odbycia szkolenia wojskowego? Według Podpułkownik Justyny Balik, rzeczniczki prasowej Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji: „Tak. Na ćwiczenia wojskowe powoływani są również żołnierze tzw. rezerwy pasywnej. Są to osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień oficerski i podoficerski 63. roku życia. (…) W praktyce każdy, kto przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa, przechodzi do rezerwy pasywnej”. Rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia jednodniowe, krótkotrwałe do 30 dni bez przerwy i długotrwałe do 90 dni bez przerwy oraz rotacyjne. Kobiety, które zgłosiły się na ochotnika do wojska i przeszły do rezerwy pasywnej, również będą mogły dostać wezwanie na ćwiczenia.

Natomiast, rezerwę aktywną stanowią te osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, także do 55 lub 63 roku życia. Rezerwiści zobowiązani są do pełnienia służby wojskowej raz na kwartał przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez co najmniej 14 dni raz na 3 lata.

źródło: rcl.gov.pl, sejm.gov.pl, polskieradio24.pl

autor: KZ | 10.12.2022

tagi: Aktualności, Styl życia

Reklama

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama