Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole

Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole

Wigilia już w sobotę, a zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole powinno się znaleźć dwanaście potraw świątecznych. Oczywiście, jest to umowna ilość dań i nie stanowi to o ważności tego święta, ale być może warto zainspirować się i przemycić na swój stół którąś z poniższych, tradycyjnych potraw, która być może pojawi się w twoim menu po raz pierwszy, ale nie ostatni.

Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole
Foto: Mike Little / pexels.com

Barszcz czerwony z uszkami

Barszcz czerwony z uszkami to świąteczny klasyk i wielu osobom trudno wyobrazić sobie bez niego Wigilię. Powinien być ugotowany na postnym wywarze warzywnym i zakwasie z buraków, choć na świeżych burakach również będzie wyborny. Podawany jest zazwyczaj z postnymi uszkami, nadziewanymi grzybami i kapustą kiszoną.

Karp w galarecie

To tradycyjne wigilijne danie, które raz do roku pojawia się na świątecznym stole i przyrządzane jest na zimno. Przygotowanie polega na gotowaniu kawałków sprawionego karpia w wywarze, a następnie utopienie ich w galarecie. Jeśli jesteś zatem fanem ryb w każdym wydaniu, na pewno zachwycisz się tą propozycją.

Reklama

Kompot z suszu

Kompot z suszu to kolejny, nieodzowny element wigilijnego stołu. Zapach przygotowywanego napoju oznajmia nam co roku, że trzeba zasiadać do wieczerzy. Znajdują się w nim suszone śliwki, gruszki i jabłka. Bez względu na to, czy jesteś fanem tradycyjnego kompotu, jego pozycja w te święta jest niepodważalna.

Zupa grzybowa

Wigilijna zupa grzybowa to jedna z pyszniejszych zup, jakie można ugotować w te święta. Jest delikatniejsza choćby od żuru, więc może przypaść do gustu również dzieciom. Bazą mogą być zarówno grzyby suszone, najlepiej prawdziwki, jak również grzyby mrożone. Można podawać ją np. z łazankami lub innym makaronem.

Reklama

Pierogi z kapustą i grzybami

Jest to postna wariacja na temat pierogów, inaczej nazywana pierogami wigilijnymi. Pierogi z kiszoną kapustą i aromatycznymi grzybami mogą być samodzielną potrawą lub dodatkiem do czerwonego barszczu wigilijnego. Tej potrawy nie może zabraknąć na wigilijnym stole, ponieważ uwielbiają ją prawie wszyscy.

Kutia

Jest to tradycyjna potrawa kuchni kresowej. Obecnie przyrządzana jest głównie na wschodzie Polski, a także przez Kresowian i ich potomków w różnych częściach Polski. To słodkie wigilijne danie składa się z gotowanej pszenicy z makiem i bakalii np. rodzynek, orzechów włoskich i migdałów. Całość zazwyczaj dosładzana jest miodem.

Ryba po grecku

Są takie potrawy, które wyjątkowo smakują w święta. Z pewnością należy do nich wigilijna ryba po grecku. Danie to składa się z duszonych warzyw, w których zanurzona jest, uprzednio usmażona w panierce, ryba np. dorsz. Ta potrawa zdecydowanie zyskuje na smaku po kilkudniowym leżakowaniu.

Makowiec

Makowiec to obowiązkowe ciasto na Wigilię i święta Bożego Narodzenia. Jest to przy okazji ulubione ciasto większości Polaków. Może być z dodatkiem orzechów, rodzynek i np. nutą pomarańczy. Doskonale smakuje też oblany lukrem, ale każda gospodyni ma swoje upodobania i sekretny przepis na ulubioną opcję tego ciasta dla swojej rodziny.

Reklama

Śledzie

Śledzie na Wigilię najczęściej przyrządzane są w oleju roślinnym i z posiekaną, świeżą cebulą. W zasadzie śledzie w rozmaitych odsłonach to najszybszy i najprostszy sposób na potrawę wigilijną. Nawet jeśli ktoś o kuchni i gotowaniu wie niewiele, nie powinno sprawić mu kłopotu przyrządzenie tej prostej potrawy.

Kapusta z grochem

Dla wielu osób, to najlepsza potrawa wigilijna i kwintesencja Wigilii, która przyrządzana jest w wielu regionach Polski. Kapusta z grochem to stare i tradycyjne danie, które gotuje się zazwyczaj właśnie na tę okoliczność. Do garnka z ugotowaną kiszoną kapustą dodaje się ugotowany groch, ale też podsmażoną cebulkę z olejem. Z pozornie prostych składników otrzymujemy pyszne danie.

Kluski z makiem

Kluski z makiem to kolejny bardzo popularny deser, który podajemy na Wigilię. Potrawę można zrobić z łatwo dostępnych składników, jak sama nazwa wskazuje – klusek i maku, ale także bakalii i miodu. Przepis jest prosty i poleca się samodzielnie przygotować domowe kluski i samodzielnie zmielić mak, a smak dania na pewno będzie wyjątkowy.

Reklama

Gołąbki z kaszą i grzybami

To wyjątkowo smaczne i zdrowie danie pochodzi z terenów Lubelszczyzny. Gołąbki postne to danie, którego nie mogło zabraknąć na wigilijnym stole. Dla wielu osób, to najsmaczniejsze wspomnienie świąteczne z dzieciństwa i doskonała alternatywa dla bardziej popularnych gołąbków z ryżem i mięsem.

 

autor: KZ | 23.12.2022

tagi: Aktualności, Kulinaria

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama

Reklama