City break. Zwiedzamy Barcelonę​

City break. Zwiedzamy Barcelonę

City break. Zwiedzamy Barcelonę
Foto: Aleksandar Pasaric / pexels.com

Barcelona to wyjątkowo atrakcyjne miasto, zarówno pod kątem geograficznym, architektonicznym i kulturowym, położone w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym.  Zatem sprawdź, co warto zobaczyć w legendarnym europejskim mieście.

Reklama

Zaplanuj długi weekend 

Do Barcelony polecimy bezpośrednio liniami Ryan Air, Wizz Air lub LOTem. Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast Hiszpanii, w zależności od upodobań, powinno zająć 3-4 dni, choć równie dobrze możesz przeznaczyć na podróż nawet dwudniowy weekend. Stolica Katalonii jest niewiele mniejsza od Warszawy i oczywiście doskonale skomunikowana, dlatego najlepiej poruszać się komunikacją miejską. W tym celu możesz oczywiście wykupić kilkudniowy bilet, który jest opcją ekonomiczną i będzie upoważniał do podróżowania wszelkimi miejskimi środkami transportu, w tym metrem.

Kolejną dobrą inwestycją jest wykupienie tzw. Barcelona City Pass, co jest niczym innym, jak jednym biletem otwierającym drzwi do kilku najpopularniejszych atrakcji turystycznych w mieście. Cena takiego karnetu rozpoczyna się od ok. 86 Euro dla dorosłych i 27 Euro dla dzieci, ale jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym niż zakup pojedynczych biletów. W ramach karnetu możemy odwiedzić Sagrada Familia i Park Guell, gdzie będzie nam towarzyszyć aplikacja audio, a także możemy zwiedzać miasto turystycznym busem. Uzyskamy również 10% zniżki na wejściówki do innych, najpopularniejszych atrakcji miasta, a w rozszerzonej opcji, otrzymamy darmowy transfer z lotniska oraz wejście na wieżę bazyliki Sagrada Familia.

Sagrada Família

Sagrada Família mieści się w dzielnicy Eixample i jest owocem pracy genialnego architekta, Antoniego Gaudiego. Już pięć pokoleń obserwuje postępy w budowie bazyliki w Barcelonie, ponieważ trwa ona od 140 lat. Budowla jest obecnie największym niedokończonym kościołem katolickim na świecie. 19 marca 1882 roku pod kierunkiem architekta Francisco de Paula del Villara rozpoczęto budowę Sagrada Família, ale rok później, kiedy Villar zrezygnował, Gaudí objął stanowisko głównego architekta, przekształcając projekt, łącząc gotyckie i krzywoliniowe formy secesyjne. 

Reklama

Gaudi poświęcił projektowi resztę swojego życia i został pochowany w krypcie kościoła. Do tej pory świątynia budowana jest dokładnie według jego projektu i od początku powstaje prawie wyłącznie z dotacji wiernych i sprzedaży biletów. Dzisiaj, wszyscy zadają pytanie, czy i kiedy budowa zostanie ukończona, a najśmielsze z planów zakładają rok 2026, czyli datę upamiętniającą 100 lat od śmierci Gaudiego.

Miejsce, w którym obecnie znajduje się Park Güell, było niegdyś znane jako Muntanya Pelada (Gołe Wzgórze), ze względu na jego jałowy charakter. Przez długi czas był to obszar rolniczy z winnicami, gajami oliwnymi i sadami owocowymi. W części parku położonej najbliżej wzgórza El Carmel nadal znajdują się działki i tarasy uprawne, które przypominają o tej rolniczej przeszłości. W 1969 roku wpisano park na listę narodowych dóbr kultury, a od 1984 roku obiekt znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Coś dla kibica

Camp Nou to miejsce nr 1 dla każdego kibica Dumy Katalonii, tym bardziej dla Polaków, ponieważ w 2022 r. grę w klubie rozpoczął nasz fenomenalny rodak, Robert Lewandowski. Jest to stadion piłkarski, na którym rozgrywane są mecze FC Barcelona, a jego trybuny mieszczą 99 354 osób, czyniąc go największym piłkarskim stadionem w Europie i jednym z największych na świecie. Stadion otwarto w 1957 roku, a w pierwszym meczu na tym stadionie FC Barcelona zmierzyła się z reprezentacją Warszawy, kiedy to Katalończycy wygrali 4:2, a bramki dla Polaków zdobywali Henryk Szymborski i Władysław Soporek.

Stadion był areną zmagań piłkarskich w trakcie mistrzostw Europy w 1964 roku, mistrzostw świata w 1982 roku, a także igrzysk olimpijskich w 1992 roku. 17 listopada 1982 papież Jan Paweł II odprawił na stadionie mszę dla 120 tys. osób. W 2022 roku FC Barcelona poinformowała o zakupie czasowych praw do nazwy stadionu przez Spotify i na podstawie tej umowy, obiekt od 1 lipca 2022 roku nosi nazwę Spotify Camp Nou.

Atrakcje na wyciągnięcie ręki

Dzieła Gaudiego bez dwóch zdań należą do największych atrakcji Barcelony. Prawie każdy odwiedzający Barcelonę wśród kamienic Eixample szuka Casa Batllo w rybie łuski, czy kamienną Casa Mila, które trudno pomylić z jakimikolwiek innymi budynkami. Z kolei starą część Barcelony trudno w ogóle opisać w kilku zdaniach. Na Stare Miasto składa się bowiem wiele różnych dzielnic, od Barri Gotic, aż po El Raval, zwaną niegdyś chińską strefą. W Barri Gotic urzędowali niegdyś królowie, a dziś w Pałacu Rządowym siedzibę mają władze Katalonii. Głównym punktem królewskiej Dzielnicy Gotyckiej jest plac i katedra św. Eulalii. To tutaj u podnóży monumentalnej świątyni z XIII wieku rozpoczynają się wycieczki miejskie. 

Reklama

FotoL Manuel Torres Garcia / unsplash.com

Z kolei na spacery warto poświęcić cały dzień w okolicach wzgórza Montjuic, gdzie oprócz licznych parków i ogrodów znajdują się Pałac Narodowy, Stadion Narodowy i Zamek Montjuic, który podczas hiszpańskiej wojny domowej służył za więzienie. Przy wzgórzu Montjuic znajdują się też słynne tańczące fontanny, które są głównym punktem widowisk typu światło i dźwięk. Barcelona to tak naprawdę dziesiątki przepięknych miejsc i budynków, przeplatanych klimatycznymi knajpkami, serwującymi miejscową kuchnię, które po prostu musisz odwiedzić.

 

źródło: X, tematem.pl

autor: KZ | aktualizacja 23.02.2024, 16:40

tagi: PodróżeStyl życia

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama