Barbórka, czyli komu składamy dzisiaj życzenia imieninowe. Dzień Górnika 04 grudnia
04 grudnia obchodzimy w Polsce Dzień Górnika, inaczej zwany Barbórką, ze względu na przypadające na ten dzień imieniny Barbary – patronki górników.
Patronka Górników
Barbórka, czyli Dzień Górnika, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce w dniu św. Barbary z Nikomedii, czyli 04 grudnia. Św. Barbara jest patronką trudnej pracy i dobrej śmierci. W tradycji górniczej, Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie, orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny, tzw. familokach, oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się liczne uroczystości, spotkania czy akademie. Z okazji tego dnia organizowane są również bale, koncerty, zabawy oraz występy artystyczne, w których uczestniczą całe rodziny górników. Jest to prawdziwe górnicze święto.
Reklama
Barbórka od św. Barbary
Z postacią św. Barbary wiąże się wiele legend. W Polsce powszechnie była i jest czczona jako patronka górników, ale również architektów, artylerzystów, flisaków, marynarzy, kowali, kamieniarzy, dzwonników, kucharzy, a nawet więźniów. Barbara z Nikomedii pochodziła z pogańskiej rodziny z Heliopolis, obecnego miasta w Libanie, i żyła w ok. III-IV w. ne. Ojciec Dioskuros wysłał ją na naukę do Nikomedii, gdzie ta zetknęła się z chrześcijaństwem, a gdy dowiedział się, że została chrześcijanką, chciał ją zmusić do wyrzeczenia się wiary. Kiedy to nie poskutkowało, doniósł na nią do władz prześladujących wówczas chrześcijan. Ona jednak pozostała nieugięta, za co uwięziono ją w wieży, a następnie ścięto mieczem podczas prześladowań za panowania cesarza Galeriusza (305–311).
Według legendy, tuż przed śmiercią anioł przyniósł jej Komunię Świętą. Za patronkę św. Barbarę obrali sobie górnicy, ponieważ według legendy, gdy uciekała przed ojcem, rozstąpiła się przed nią skała i udało się jej przecisnąć przez szczelinę.
Karczmy piwne
W dniach poprzedzających Barbórkę organizowane są tzw. karczmy piwne, w których, oprócz czynnych górników, udział biorą także emerytowani górnicy, pracownicy firm współpracujących, naukowcy z wydziałów górniczych oraz studenci. Karczmy piwne organizowane są przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG).
Reklama
Karczmy piwne, wbrew powszechnej opinii, nie mają długiej tradycji i pojawiły się na stałe w latach 80. ubiegłego wieku. Do tego okresu Barbórka była uroczystością religijno-rodzinną, bez zakrapianych spotkań dla górników. Karczma piwna odbywa się według rytuału. Uczestnicy zasiadają przy dwóch długich stołach. Starsi, nazywani starymi strzechami oraz młodsi – młode strzechy, dzielą się na tzw. tablice lewą i prawą, a następnie, współzawodniczą ze sobą na punkty. Spotkanie rozpoczyna się odśpiewaniem hymnu górniczego, a podczas biesiady śpiewane są pieśni górnicze, opowiada się dowcipy, a zasłużonych nagradza się szpadami górniczymi.
Nowi adepci w braci górniczej
Wręcza się również prezenty nawiązujące do śmiesznych wydarzeń mających miejsce od ostatniej biesiady. Górnicy podczas karczmy piwnej są obowiązkowo ubrani w mundur. Nowi adepci przyjmowani są uroczyście do braci górniczej. Najpierw odbywa się ślubowanie, następnie ma miejsce symboliczny skok przez skórę, którą trzyma dwóch seniorów stanu górniczego oraz uderzenie szpadą po ramieniu adepta przez Lisa major, który przypasowuje górnikowi skórę. Ta tradycja wywodzi się z uczelni górniczej w Leoben, skąd polscy studenci przywieźli ją do Galicji.
Rajd Barbórka 2023
W tym roku, w dniach 1-2 grudnia odbył się już 61. Rajd Barbórka 2023. Jest to coroczny rajd samochodowy rozgrywany na początku grudnia w Warszawie, między innymi na Żeraniu, czy Bemowie, a finalny odcinek – Karowa – ma miejsce w centrum miasta, na ulicy Karowej. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 roku. Rajd nie jest zaliczany do żadnej sezonowej klasyfikacji. Jest to krótki rajd, który składa się z kilku odcinków specjalnych i kilkunastu kilometrów okresowych. Do tej pory, najwięcej zwycięstw w Barbórce odniósł Kajetan Kajetanowicz, który wygrywał aż siedmiokrotnie. Tegoroczny rajd mamy już za sobą i tak samo, jak w ubiegłym roku, wygrał go Miko Marczyk, kierujący Skodą Fabia Rally2 Evo.
Reklama
Przysłowia związane ze św. Barbarą
- Gdy w św. Barbarę ostre mrozy, to na zimę gotuj wozy; a gdy roztajanie, każ opatrzyć sanie.
- Św. Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie.
- Św. Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie.
- Kiedy na św. Barbarę błoto, będzie zima jak złoto.
Jakie życzenia imieninowe dla Barbary
Niech smutek zniknie w górskim potoku, by radość kwitła jak róża – co roku, by na Twej twarzy promyczek słońca, nigdy nie zniknął i trwał do końca, niech Cię nie trapią żadne zmartwienia, i niech się spełnią wszystkie marzenia.
Z nadchodzącym dniem radości, Które twym imieniem słynie, Życzę niech ci w obfitości, Sto lat życia szczęściem płynie. W każdej chwili, zawsze, wszędzie, Niech ci w życiu dobrze będzie, Niech cię dalszy los obdarzy, Tym wszystkim, o czym serce marzy.
W dniu tak pięknym i wspaniałym życzę Tobie sercem całym, zdrowia, szczęścia, pomyślności, sto lat życia i radości. Być może masz i inne życzenia, więc też życzę ich spełnienia.
źródło: wikipedia.org, mnwr.pl
autor: KZ | 04.12.2023
tagi: Aktualności, Styl życia, Kultura