Jak zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą
Zawieszenie działalności, tak samo jak jej założenie, czy zamknięcie, odbywa się w urzędzie lub za pomocą wniosku CEIDG- 1, który realizowany jest za pośrednictwem platformy rządowej biznes.gov.pl. Po jego skutecznym złożeniu urząd miasta przesyła informację do urzędu skarbowego oraz do ZUS, który sporządza odpowiednie dokumenty i dokonuje wyrejestrowania.
Zanim zawiesisz działalność
Pamiętaj:
Możesz zawiesić działalność pod warunkiem, że nie zatrudniasz pracowników. ZUS nie wyrejestruje płatnika, jeśli będzie on nadal zatrudniał osoby i będzie zobowiązany przekazywać za nie dokumenty rozliczeniowe. Okres zawieszenia zależy od ciebie, ale nie może być krótszy niż 30 dni. Załatwiając sprawę on-line musisz zalogować się przez Login.gov.pl, wykorzystując profil zaufany lub e-dowód.
Jakie dokumenty musisz złożyć
Jedynie, co musisz zrobić, to odwiedzić urząd miasta lub gminy (dzielnicy), lub wypełnić odpowiednio wniosek CEIDG-1 poprzez platformę biznes.gov.pl, wskazując w nim od kiedy nastąpiło zawieszenie wykonywania działalności. Podpisując wniosek w urzędzie możesz go uprzednio wydrukować i wypełnić lub urzędnik przedłoży Ci odpowiedni druk. Wypełniony wniosek możesz wysłać także listem poleconym. W takim przypadku powinien być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, potwierdzonym przez notariusza. Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w CEIDG jest bezpłatne.
W przypadku spółki cywilnej
Jeżeli działalność gospodarcza wykonywana jest w formie spółki cywilnej, zawieszenie będzie skuteczne wtedy, gdy działalność zawieszą wszyscy wspólnicy. Zawieszenie trzeba zgłosić do GUS (rejestr REGON), urzędu skarbowego i CEIDG (z załącznikiem CEIDG-SC – jako wspólnik spółki cywilnej).
Gdzie trafi twój wniosek
Zmiana w twoim wpisie pojawi się w CEIDG w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia wniosku. Wszystkie niezbędne dokumenty są generowanie automatycznie po wypełnieniu przez przedsiębiorcę wniosku. Informacja o zawieszeniu trafi automatycznie do właściwego urzędu skarbowego oraz do ZUS. Następnie, ZUS powiadomi płatnika składek odrębnym pismem o wszystkich sporządzonych dokumentach w związku z zawieszeniem działalności.
Czy można zawiesić działalność z datą wsteczną
Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku, ale możesz też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku. Jeśli we wniosku o zawieszenie wskażesz datę wznowienia działalności, działalność zostanie wznowiona w wybranym dniu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku w tym zakresie. Jeśli nie podasz daty wznowienia, działalność będzie zawieszona bezterminowo, dopóki jej nie wznowisz odpowiednim wnioskiem albo nie wykreślisz.
Wyrejestrowanie ze składek ZUS
Wyrejestrowanie ze składek ZUS, oznacza, iż przedsiębiorca nie ma już obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Zawieszenie działalności skutkuje również brakiem obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczeniu nie podlega od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej aż do dnia poprzedzającego dzień, w którym działalność zostanie wznowiona. Przez cały okres zawieszenia prowadzenia firmy, przedsiębiorca nie ma także obowiązku składania do ZUS dokumentów rozliczeniowych.
Reklama
Zawieszenie działalności w środku miesiąca
W przypadku, gdy zawieszenie działalności ma miejsce w trakcie miesiąca kalendarzowego, składki na ubezpieczenia społeczne należy obliczyć od podstawy wymiaru proporcjonalnie do dni prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, iż składki będą odprowadzane wyłącznie od okresu, w którym działalność była wykonywana. Należy jednak pamiętać, iż proporcjonalnego zmniejszenia nie stosuje się w przypadku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składka ta jest bowiem miesięczna i nie można jej podzielić. Przedsiębiorca zobowiązany jest również do złożenia do ZUS odpowiednich deklaracji, w których przedstawi rozliczone proporcjonalnie składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotne.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Przedsiębiorca, który skutecznie zgłosił zawieszenie działalności gospodarczej i okres tego zawieszenia jeszcze nie upłynął, może zarejestrować się w PUP jako osoba bezrobotna. Osobie zarejestrowanej jako bezrobotna w trakcie zawieszenia działalności, zasiłek przysługuje po okresie 90 dni od dnia rejestracji w PUP. Mając status osoby bezrobotnej przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli:
- w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień rejestracji w PUP, łącznie przez co najmniej 365 dni, osoba opłacała składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
- brak jest dla tej osoby propozycji odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych bądź robót publicznych.
Ta zasada odnosi się również do osób fizycznych będących wspólnikami spółek osobowych.
Reklama
Zawieszenie działalności a dobrowolne opłacanie składek ZUS
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej można przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Przedsiębiorca nie może jednak opłacać składek na ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe. Do ubezpieczeń można przystąpić w dowolnym momencie zawieszenia działalności. Zgłoszenia dokonać należy na formularzu ZUS ZUA. Przedsiębiorca zostanie objęty ubezpieczeniem od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony. Podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne i rentowe ustala się tak samo, jak przed zawieszeniem działalności. Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po okresie 30 dni od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczeniowego.
Ubezpieczenie zdrowotne w trakcie zawieszenia działalności
Przedsiębiorca w okresie zawieszenia może skorzystać z kilku możliwości w tym zakresie:
- zarejestrowanie się w urzędzie pracy i podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu jako osoba bezrobotna. Wtedy składkę opłaca PUP, a jeśli osoba pobiera zasiłek dla bezrobotnych, będzie ona potrącana z jego dochodu,
- zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny np. z ubezpieczenia małżonka,
- przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie pisemnego wniosku złożonego w NFZ. Składkę opłaca się od zdeklarowanej kwoty, która nie może być niższa niż kwota przeciętnego wynagrodzenia.
Reklama
Co możesz robić w trakcie zawieszenia
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej:
- możesz przyjmować należności i musisz regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
- możesz wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów – np. wynajmować lokal do prowadzenia działalności,
- możesz zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
- możesz zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców,
- masz prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności,
- możesz powołać albo odwołać zarządcę sukcesyjnego.
Czy musisz odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie musisz wyliczać i uiszczać zaliczek na podatek dochodowy.
Czy musisz składać deklaracje VAT
W okresie zawieszenia nie musisz składać deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Jednak zwolnienie z obowiązku składania deklaracji nie obejmuje szczególnych przypadków:
- podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
- podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary – w zakresie których są podatnikiem,
- okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego,
- okresów rozliczeniowych, w ramach których podatnik musi rozliczyć podatek z tytułu wykonywania czynności, podlegających opodatkowaniu oraz w ramach których musi dokonać korekty podatku naliczonego.
źródło: biznes.gov.pl
autor: KZ | 02.01.2023
tagi: Aktualności, Biznes, Styl życia