Matura pisemna w czwartek 16 maja. Poziom rozszerzony z chemii i historii muzyki
W czwartek 16 maja wypada ósmy dzień części pisemnej egzaminu maturalnego. Tym razem uczniowie zdają pisemne egzaminy na poziomie rozszerzonym z chemii i historii muzyki.
Sprawdź szczegółowy harmonogram egzaminów maturalnych 2024 r. W jakich dniach i o której godzinie odbędą się egzaminy główne i poprawkowe oraz, które przedmioty są obowiązkowe. W tym artykule znajdziesz również arkusze z chemii rozszerzonej z poprzednich lat oraz dowiesz się, co daje zdany egzamin maturalny.
Reklama
16 maja egzamin z chemii i historii muzyki
Pisemna matura z chemii na poziomie rozszerzonym rozpocznie się 16 maja 2024 r. o godzinie 9:00, natomiast egzamin na poziomie rozszerzonym z historii muzyki o godzinie 14:00. Egzamin maturalny z chemii na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut, a egzamin na poziomie rozszerzonym z historii muzyki również będzie trwał 180 minut.
Ile punktów na maturze z chemii na poziomie rozszerzonym
Na egzaminie maturalnym z chemii uzyskać można 60 pkt. W zależności od typu zadań, poprawności odpowiedzi i zaawansowania rozwiązania uzyskać można za każde z nich od 0 do 1, 2, 3 lub 4 punktów. Wynik nie wpływa na zdanie matury, jest jedynie odnotowywany na świadectwie maturalnym.
Ile punktów na maturze z historii muzyki na poziomie rozszerzonym
Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań, jest równa 60.
Arkusze z chemii na poziomie rozszerzonym
Arkusze maturalne i dodatkowe materiały dla maturzystów można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (cke.gov.pl). W trakcie ostatnich powtórek warto m.in. sprawdzić zasady punktacji, przejrzeć arkusze diagnostyczne i porady ekspertów zawarte w omówieniu wyników matur próbnych z grudnia 2023.
Arkusze egzaminacyjne 2023
Chemia poziom rozszerzony
Zasady oceniania rozwiązań zadań
Historia muzyki poziom rozszerzony
W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 17 do 23 zadań.
Jaki termin egzaminu maturalnego 2024
Termin główny – od 7 do 24 maja 2024 r.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 11 do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 7 do 24 maja.
Termin dodatkowy – od 3 do 17 czerwca 2024 r.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 10 do 12 czerwca.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 3 do 17 czerwca.
Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.
Termin poprawkowy – 20–21 sierpnia 2024 r.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 20 sierpnia.
- Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej. Szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE.
Reklama
🧑🎓 16 maja 8. dzień matur pisemnych! Maturzyści zasiądą do egzaminów na poz. rozszerzonym - o 9:00 z chemii, a o 14:00 z historii muzyki. Oto arkusze z poprzednich lat 🖊️ #matura #MATURA2024 #chemia #historiamuzyki #egzaminmaturalny 👇 (kliknij w zdjęcie)https://t.co/OF99pEpRE2
— tematem.pl (@tematemPL) May 15, 2024
Harmonogram egzaminu maturalnego
Część ustna egzaminu maturalnego
Część pisemna egzaminu maturalnego
Które egzaminy w 2024 są obowiązkowe
W 2024 r. absolwent obowiązkowo przystępuje:
w części ustnej:
- język polski – bez określania poziomu,
- język obcy nowożytny – bez określania poziomu,
- język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej)
w części pisemnej:
- język polski – na poziomie podstawowym,
- matematyka – na poziomie podstawowym,
- język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym,
- język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej).
W 2024 r. każdy absolwent ma obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Absolwent może również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.
Dwie formuły egzaminu maturalnego w 2024
W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.
Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 przystąpi zdecydowana większość maturzystów, w tym m.in.:
- absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego (po raz pierwszy lub kolejny),
- absolwenci 5-letniego technikum (po raz pierwszy),
- absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej (po raz pierwszy),
- osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych (po raz pierwszy),
- absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami; po raz pierwszy lub kolejny) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB (po raz pierwszy).
Do egzaminu maturalnego w Formule 2015 przystąpią m.in.:
- absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego,
- absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum (po raz pierwszy lub kolejny),
- osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.
Reklama
Co daje zdany egzamin maturalny
Matura pełni trzy zasadnicze funkcje:
- wyznacza poziom spełniania przez zdających wymagań egzaminacyjnych w zakresie przedmiotów, z których przystępują w 2024 r.
- stanowi poświadczenie osiągnięcia przez zdającego wymaganego prawem poziomu wiadomości i umiejętności w zakresie języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego – w przypadku zdania wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ustnej (bez określania poziomu) i w części pisemnej (na poziomie podstawowym)
- zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów – przede wszystkim na poziomie rozszerzonym – jako kryteria w procesie rekrutacji.
Wszystkie zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzają, w jakim stopniu zdający spełnia wymagania egzaminacyjne określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 10 czerwca 2022 r. (Dz.U. poz. 1246) i wymienione dla każdego przedmiotu. Jest to dokument, który określa zakres wiadomości i umiejętności, które z jednej strony muszą zostać uwzględnione w procesie kształcenia, z drugiej zaś są sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych w 2024 r.
Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.
źródło: cke.gov.pl
autor: KZ | 15.05.2024 | 20:17
tagi: Styl życia, Aktualności, Nauka