Rekordowy poziom globalnej emisji CO2. Sprawdzanie wytrzymałości planety i zmiana strategii

Rekordowy poziom globalnej emisji CO2. Sprawdzanie wytrzymałości planety i zmiana strategii

Rekordowy poziom globalnej emisji CO2. Sprawdzanie wytrzymałości planety i zmiana strategii
Foto: Chris LeBoutillier / pexels.com

W roku 2023 światowa emisja dwutlenku węgla (CO2) związana z produkcją energii osiągnęła rekordowy poziom, informuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). Wzrost ten jest częściowo efektem zwiększonego zużycia paliw kopalnych w krajach doświadczających susze, co utrudnia produkcję energii wodnej.

Reklama

Raport agencji – Zagrożenia i liczby

IEA alarmuje, że bez radykalnego ograniczenia emisji CO2, trudno będzie osiągnąć globalne cele klimatyczne określone w Porozumieniu Paryskim. W raporcie IEA podkreślono, że emisje CO2 osiągnęły nowy rekord pomimo wysiłków na rzecz czystych technologii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, które pomogły ograniczyć wzrost emisji o 1,3% w 2022 roku.

Analiza IEA pokazuje, że światowa emisja energii wzrosła o 1,1% do 37,4 mln ton w 2023 r. Ożywienie gospodarcze w Chinach, zwiększone zużycie paliw kopalnych w regionach z niskim udziałem energii wodnej oraz wzrost ruchu lotniczego przyczyniły się do tego wzrostu.

Działania mające zastąpić utraconą produkcję energii wodnej, wynikającą z ekstremalnych susz, odpowiadały za około 40% wzrostu emisji, czyli 170 milionów ton CO2. Bez tego efektu emisje z sektora energii elektrycznej spadłyby.

Reklama

Dwutlenek węgla w czołowych gospodarkach

W raporcie odnotowano, że emisje energii w USA zmniejszyły się o 4,1%, głównie dzięki wzrostowi produkcji energii odnawialnej. Emisje energii w UE spadły o prawie 9% z powodu wzrostu energii odnawialnej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Chociaż emisje energii w Chinach wzrosły o 5,2% w wyniku ożywienia gospodarki, kraj ten przyczynił się do 60% światowego wzrostu liczby pojazdów elektrycznych, słonecznych i wiatrowych do 2023 r. Pojazdy elektryczne stanowiły jedną piątą nowych rejestracji samochodów na świecie w 2023 r., osiągając 14 milionów sztuk, co oznacza wzrost o 35% w porównaniu z rokiem 2022.­­

 

źródło: IEA

autor: KZ | 01.03.2024, 9:58

tagi: Aktualności, Biznes, Technologie

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama