Tematem.pl poleca: Kos z Jackiem Braciakiem. Film o Tadeuszu Kościuszce
Film w sposób dosadny pokazuje, jak złe były relacje między szlachtą a chłopami w porozbiorowej Polsce pod koniec XVIII wieku. Jest to świetnie zrealizowane historyczne kino akcji. Mimo że ten film osadzony jest w polskich realiach, to dotyka wielu ważnych, uniwersalnych kwestii, jak podziały społeczne. Budżet filmu wyniósł 22 mln zł.
Reklama
Fabuła filmu Kos
Akcja filmu rozpoczyna się tuż przed wybuchem powstania 1794 r. Do kraju powraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak) z planem powstania przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża rosyjski rotmistrz, Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.
W tym samym czasie młody chłop, Ignac (Bartosz Bielenia), szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego (Andrzej Seweryn), który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem, Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.
Twórcy filmu Kos
Reżyseria: Paweł Maślona
Scenariusz: Michał A. Zieliński
Gatunek: Historyczny, Akcja
Produkcja: Polska
Obsada: Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Jason Mitchell, Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Piotr Pacek, Andrzej Seweryn, Łukasz Simlat, Matylda Giegżno.
Reklama
Tematem .pl poleca: Kos z Jackiem Braciakiem. Opowieść o Tadeuszu Kościuszce 📽️🎞️#kino #weekend #JacekBraciak #Kos #Kościuszko #historia (kliknij w zdjęcie)https://t.co/62Vc7xTLmw
— tematem.pl (@tematemPL) February 18, 2024
Gdzie kręcono film o Tadeuszu Kościuszce
Zdjęcia do filmu były kręcone w Wilczej Woli, Kolbuszowej, Bulowicach, Włocławku, Dziektarzewie, Zaborowie i nad jeziorem Wapienniki pod Sulejowem. Okres zdjęciowy trwał od 4 maja do 31 lipca 2022 roku.
Kos na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Film Pawła Maślony zrobił furorę na zeszłorocznym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Złote Lwy 2023 zostały przyznane w następujących kategoriach:
Reklama
- Najlepszy film dla Anety Hickinbotham, Leszka Bodzaka i Pawła Maślony,
- Najlepsza drugoplanowa rola męska dla Roberta Więckiewicza,
- Nagroda za reżyserię obsady filmu pełnometrażowego dla Pawła Maślony i Nadii Lebik,
- Najlepsza charakteryzacja dla Anety Brzozowskiej,
- Najlepszy montaż dla Piotra Kmiecika.
- Nagroda Specjalna – Nagroda Dziennikarzy dla Pawła Maślony,
- Nagroda Specjalna – Nagroda Jury Młodzieżowego dla Pawła Maślony,
- Nagroda Specjalna – Nagroda Organizatorów Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą dla Pawła Maślony,
- Nagroda Specjalna – Nagroda Sieci Kin Studyjnych dla Pawła Maślony.
Kos w kinach w całej Polsce
Światowa premiera filmu miała miejsce 18 września 2023. Film grany jest w kinach w całej Polsce od 26 stycznia 2024 r.
źródło: tematem.pl, X
autor: KZ | 18.02.2024
tagi: Styl życia, Kultura, Muzyka