Orszak Trzech Króli 2024 w największych miastach w Polsce
6 stycznia, jak co roku, obchodzimy święto Trzech Króli, jednak dopiero w 2010 r. uroczystość ta została przywrócona jako dzień wolny od pracy. Przeczytaj, w jakich miastach przejdzie w tym roku orszak Trzech Króli oraz jaka jest geneza tego święta.
Objawienie Pańskie, czyli święto Trzech Króli
Objawienie Pańskie, inaczej zwane Epifanią i Teofanią, lub potocznie świętem Trzech Króli obchodzone jest w katolicyzmie, prawosławiu i części wyznań protestanckich. Jest to chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi obecność oraz zdolność człowieka do poznania Boga. Święto nawiązuje do historii opisanej w Ewangelii Św. Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby pokłonić się Jezusowi. W Kościele rzymskokatolickim Objawienie Pańskie jest świętem nakazanym.
Gdzie w tym roku przejdzie orszak
Orszak Trzech Króli został po raz pierwszy zorganizowany w Polsce w 2009 r., a już jutro, czyli 6 stycznia orszaki przejdą ulicami największych polskich miast. W tym roku uroczystości odbędą się pod hasłem „W jasełkach leży!”. Świąteczny przemarsz wywodzi się z tradycji jasełkowej. Podobnie jak w Polsce, parady co roku przechodzą ulicami Meksyku, Hiszpanii, a nawet we Włoszech, Niemczech, czy USA.
Przeczytaj, jak zostały zorganizowane tegoroczne pochody w największych miastach w Polsce.
Reklama
Orszak Trzech Króli w Warszawie
Przed rozpoczęciem głównego Orszaku, spod Pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, w drogę do Stajenki wyruszy Święty Józef i Maryja Brzemienna z Jezusem pod sercem. Będzie im towarzyszył osiołek.
Pod pomnikiem nastąpi powitanie Monarchów z Azji, Afryki i Europy, musztra rycerzy i wojowników, a także próba orszakowych okrzyków. Do drogi oprócz dwórek i rycerzy, będą się szykowały dwa azjatyckie smoki, pluszowe wielbłądy, kolędnicy i pastuszkowie. Zostaną oni zaatakowani przez diabelskie ordy pragnące zwieść wędrujących z drogi do Betlejem.
O godz. 12:00 na Krakowskim Przedmieściu zostanie odmówiona modlitwa Anioł Pański. W tym samym czasie modlitwę Anioł Pański poprowadzi Kardynał Kazimierz Nycz ze sceny na Placu Zamkowym, gdzie liczne rzesze Aniołów będą przygotowywały szopkę na narodzenie Jezusa. Do tej właśnie Szopki o g.12.20 dotrze Maryja Brzemienna z Józefem i wkrótce potem ujrzymy na scenie na Placu Zamkowym Świętą Rodzinę z Nowonarodzonym Dzieciątkiem.
Orszak wyruszy spod Pomnika Kopernika
O godz. 12.00 Orszak Trzech Króli wyruszy spod Pomnika Kopernika w drogę do warszawskiego Betlejem, na Plac Zamkowy. Na czele orszaku będzie szedł Gwiazdor z Gwiazdą, za nim Kolędnicy z wesołym Turoniem, następnie mali Pastuszkowie i Aniołki. Trzy orszaki Królów Azji, Europy i Afryki będą ubrane odpowiednio w trzech kolorach zielonym, czerwonym i niebieskim. Orszakowi azjatyckiemu towarzyszyć będą dwa Smoki wędrujące tanecznym krokiem. Wraz z orszakiem europejskim maszerować będzie Legion Rzymski, z kolei przed orszakiem afrykańskim ujrzymy karawanę pluszowych wielbłądów. Za dworzanami, rycerzami i wojownikami będzie jechał pojazd królewski z Kacprem XVI, królem Europy, Melchiorem XVI, królem Azji i Baltazarem XVI, królem Afryki.
Reklama
W sobotę, 6 stycznia, odbędzie się tradycyjny Orszak Trzech Króli. Uczestnicy przejdą Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, które w najbliższy weekend ponownie staną się deptakiem. https://t.co/biW8dxqL4G pic.twitter.com/A3LSJighXO
— Warszawa (@warszawa) January 5, 2024
Dla uczestników przygotowano 80 000 koron i 30 000 śpiewników, które będą darmowo rozdawane na Krakowskim Przedmieściu.
Orszak Trzech Króli w Krakowie
Jak co roku, trzy orszaki wyruszą z trzech punktów miasta, aby spotkać się na Rynku Głównym i razem oddać pokłon dzieciątku. Podczas wydarzenia będą zbierane fundusze na pomoc osobom bezdomnym.
Orszak przejdzie trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego parku Wioski Świata oraz z placu Matejki.
Orszak niebieski (afrykański)
wyruszy ok. godz. 11.00 z placu Matejki i uda się pod Barbakan, przejdzie ulicą Floriańską, przed kościołem Mariackim skręci w lewo na plac Mariacki, dalej na Mały Rynek, a następnie ul. Sienną dojdzie do Rynku Głównego, gdzie obejdzie Sukiennice i dojdzie do sceny przed wieżą ratuszowąOrszak zielony (azjatycki)
w tym roku przejdzie zmienioną trasą z powodu remontów na krakowskich ulicach. Wyruszy przed godz. 10.00 z salezjańskiego parku Wioski Świata na ul. Tynieckiej do kościoła pw. św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej, gdzie o godz. 10.00 zostanie odprawiona msza. Następnie ok. godz. 11.00 orszak ruszy w stronę ronda Grunwaldzkiego, przejdzie mostem Grunwaldzkim i skręci na bulwar Czerwieński. Potem skieruje się Plantami do ul. Wiślnej i dalej do Rynku GłównegoOrszak czerwony (europejski)
uformuje się na Wawelu po mszy, która rozpocznie się w katedrze o godz. 10.00. Po odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla przed katedrą (ok. godz. 11.00) przejdzie na Rynek Główny ulicami: Droga do Zamku i Grodzką.
Wszystkie trzy orszaki spotkają się na Rynku Głównym. Na scenie wystąpią: Lidia Jazgar, Anna Sokołowska, Jacek Wójcicki, Jan Wojdak, Dariusz Kordek i Łukasz Lech.
Reklama
Orszak Trzech Króli we Wrocławiu
To będzie już 13 lat, odkąd wrocławianie uczestniczą w Orszaku Trzech Króli. Każdego roku, dokładnie 6 stycznia, bierze w nim udział niemal 200 aktorów, którzy przebierają się za różne postaci – od aniołów i pastuszków, poprzez rycerzy czy giermków niosących dary po patronów tego dnia – Trzech Króli. Orszak Trzech Króli przejdzie w sobotę, 6 stycznia, z Ostrowa Tumskiego do Rynku. Organizatorzy zakładają, że w obchodach święta Objawienia Pańskiego weźmie udział kilka tysięcy osób. Możliwe są utrudnienia w ruchu.
Kolorowy pochód przejdzie przez centrum Wrocławia w godzinach 11.30 -14.00. Planowana trasa:
- plac Katedralny
- Katedralna
- most Tumski
- św. Jadwigi
- most Piaskowy
- Piaskowa
- Nowy Targ
- św. Katarzyny
- Wita Stwosza
- Rynek, pl. Gołębi
Orszak Trzech Króli w Poznaniu
W tym roku nie ma Orszaku Miejskiego w Poznaniu, ale władze miasta zapraszają na orszaki lokalne i parafialne.
Reklama
Orszak Trzech Króli w Gdańsku
Orszak zacznie się zbierać o godz. 11:30 na ulicy Piwnej, przed wejściem do Bazyliki Mariackiej. Tam jego uczestnicy otrzymają papierowe korony oraz śpiewniki ze słowami kolęd.
Punktualnie w południe rozpocznie się modlitwa Anioł Pański a po niej Orszak ruszy w stronę Wielkiej Zbrojowni. Orszak tradycyjnie poprowadzi Gwiazda (w tej roli Dariusz Chełmiński, nauczyciel w Szkole Fregata) oraz mali rycerze, uczniowie szkół podstawowych, przebrani w stroje z epoki. Za nimi, wśród werblistów, dam dworu i dworzan z darami – przejdą Trzej Mędrcy ze Wschodu. Pod Zbrojownią Mędrcy spotkają Heroda, który za wszelką cenę będzie próbował zawrócić pielgrzymów z raz obranej drogi: zatrzymać ich na swoim dworze, lub przynajmniej skłonić by w drodze powrotnej opowiedzieli mu, gdzie leży Dziecię.
Następnie orszak skręci w lewo, w ul. Tkacką a później w ul. Długą. Tam jego uczestnicy będą świadkami walki dobra ze złem. Stajenka będzie w tym roku umieszczona na przedprożach Dworu Artusa, gdzie czekać będzie na wszystkich Święta Rodzina.
autor: KZ | 05.01.2024
źródło: orszak.org, krakow.pl, wroclaw.pl, orszakpoznan.pl, gdansk.pl
tagi: Aktualności, Styl życia, Kultura