Z misją transformacji opieki paliatywnej
Grecki badacz, dr Pantelis Natsiavas, ma misję wykorzystania technologii do ponownego zdefiniowania znaczenia opieki paliatywnej dla osób dotkniętych chorobą nowotworową, przy pomocy funduszy UE i 16 partnerów z branży opieki zdrowotnej z całej Europy.
Celem opieka medyczna na wysokim poziomie
Wraz ze swoimi kolegami z Centrum Badań i Technologii Hellas w Salonikach Natsiavas koordynował pionierską inicjatywę (projekt MyPal), która może na zawsze zmienić relację lekarz–pacjent – poprzez wykorzystanie platform cyfrowych do poprawy jakości opieki, a tym samym jakość życia osób dotkniętych chorobą nowotworową.
Świadczenie wysokiej jakości opieki medycznej to nie tylko przepisywanie leków. Wiedza, jak mówią, to potęga; oraz sposób, w jaki pacjent może komunikować się z lekarzem, wpływa na jego samopoczucie, a z kolei na zdolność lekarzy do zapewnienia lepszej opieki. Każdy zasługuje na długie i zdrowe życie, a pacjenci i opiekunowie zasługują na wsparcie.
Wykorzystanie technologii cyfrowej w zdrowiu
Ponad 200 dorosłych i młodzieży chorych na nowotwory w pięciu krajach UE (Czechy, Niemcy, Grecja, Włochy i Szwecja) wzięło udział w badaniach klinicznych trwających nieco ponad dwa lata, korzystając z aplikacji o nazwie MyPal – cyfrowego narzędzia umożliwiającego pacjentom: komunikację zdalną ze swoimi lekarzami, zdobywanie wiedzy na temat swojej choroby, zgłaszanie aktualnych informacji na temat stanu zdrowia i wypełnianie kwestionariuszy. Co najważniejsze, system daje lekarzowi pełniejszy wgląd w stan zdrowia pacjenta, zanim uda się do niego osobiście, co zapewnia bardziej spersonalizowaną i ukierunkowaną opiekę.
Reklama
„To wspaniała szansa” – zachwyca się Natsiavas. „Nadal jesteśmy w powijakach, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii cyfrowej w zdrowiu, ale podejście to można zastosować w przypadku wielu chorób przewlekłych, nie tylko raka. Musimy przeprowadzić dalsze badania kliniczne, aby mieć niezbite dowody do przedstawienia rządom, aby zintegrowały je z systemami opieki zdrowotnej”.
Uzupełnienie zwykłego leczenia
Doktor Thomas Chatzikonstantinou na własne oczy przekonał się o korzyściach płynących ze stosowania tej technologii – leczy pacjentów chorych na raka w Szpitalu Ogólnym im. G. Papanikolaou w Salonikach, jednym z dwóch szpitali w Grecji, w których odbywały się badania kliniczne. Uważa, że kluczową cechą aplikacji był sposób, w jaki umożliwiała ona lekarzom wykrywanie problemów u pacjentów przed bezpośrednią konsultacją.
„Jest to uzupełnienie zwykłej pielęgnacji, ale jej nie zastępuje” – wyjaśnia Chatzikonstantinou. „Zwykle przyjmujemy pacjentów co trzy miesiące, a potem tylko na 10 minut. Ale dzięki aplikacji mogłem natychmiast uzyskać dostęp do informacji i wykorzystać je do prowadzenia rozmów z moimi pacjentami”.
Obsługa pacjentów w odległych lokalizacjach
Będąc repozytorium informacji medycznych, aplikacja gromadzi dane o każdym pacjencie i pełni funkcję banku pamięci, umożliwiając identyfikację istotnych wzorców za pomocą wbudowanych funkcji statystycznych i analitycznych oraz oferując szybki i kompleksowy przegląd stanu zdrowia pacjenta. Nie jest to więc tylko narzędzie komunikacji. Eliminuje także brak równowagi geograficznej, zapewniając natychmiastowe rozwiązania w zakresie opieki zdrowotnej pacjentom mieszkającym w odległych lokalizacjach.
„Wielu pacjentów stwierdziło, że dzięki badaniu poprawiła się komunikacja z lekarzami” – mówi Chatzikonstantinou. „Z mojego punktu widzenia specjalistyczna aplikacja jest kluczowa, ponieważ daje pełny obraz sytuacji i wszystkie informacje w jednym miejscu. Zamiast dodawać więcej pracy, w rzeczywistości oszczędza to czas, ponieważ większość oceny przeprowadzana jest przed wizytą u pacjenta”.
Reklama
Z misją transformacji opieki paliatywnej
W badaniach starano się także przedstawić szersze znaczenie samej opieki paliatywnej, którą ludzie często interpretują wąsko, jako opiekę otrzymywaną na krótko przed śmiercią, ale która w rzeczywistości obejmuje wiele podejść do optymalizacji wsparcia i jakości życia osób z poważnymi chorobami.
Natsiavas i jego współpracownicy w Salonikach już planują kolejne kroki ze swoimi europejskimi partnerami. „Udowodniliśmy, że narzędzia te mają zastosowanie w świecie rzeczywistym” – mówi. „Teraz chcemy rozszerzyć to podejście”.
źródło: https://ec.europa.eu/
autor: KZ | 24.11.2023, 14:59
tagi: Zdrowie, Styl życia, Technologie