Trudności kredytowe przedsiębiorstw i słabnący rynek pożyczek w Europie

Trudności kredytowe przedsiębiorstw i słabnący rynek pożyczek w Europie

Trudności kredytowe przedsiębiorstw i słabnący rynek kredytów w Europie
Foto: Gabrielle Henderson / unsplash.com

Nowym sygnałem, że agresywne podwyżki stóp procentowych mogą powodować problemy z finansowaniem i zaostrzać trudności gospodarcze, jest spadek liczby pożyczek bezpośrednich. Te kluczowe, ale kosztowne źródło kredytów przeznaczone jest dla bardziej ryzykownych przedsiębiorstw europejskich, którego banki często unikają.

Reklama

Spadek transakcji kredytowych

Według najnowszych danych, na które powołuje się Reuters, prywatne fundusze dłużne w Europie odnotowały gwałtowny spadek liczby zawieranych transakcji i pozyskiwania funduszy. Dostawca danych Preqin informuje, że europejski rynek kredytów prywatnych zebrał dotychczas w 2023 r. 26,1 miliarda euro (28,02 miliarda dolarów) w postaci nowych inwestycji o wartości 26,1 miliarda euro (28,02 miliarda dolarów). Rynek ten rozkwitł po kryzysie finansowym w 2008 r., kiedy banki o ograniczonym kapitale ograniczyły akcję kredytową. Obecny spadek, następuje po rekordowym roku pod względem kapitału pozyskanego przez branżę w 2022 r., Spadek o 34% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego to poważny sygnał dla rynku.

Sytuacja na Starym Kontynencie

W miarę ograniczania akcji kredytowej przez banki strefy euro i spowolnienia aktywności gospodarczej, spada także liczba kredytów prywatnych. Szeroka miara M3 podaży pieniądza dla strefy euro spadła w lipcu po raz pierwszy od 2010 roku. Spadek finansowania kredytów pozabankowych niepokoi Bank Anglii. Francesco Sandrini, szef strategii wielu aktywów w Amundi, największej w Europie firmie zarządzającej aktywami, przewidział znaczne pogorszenie warunków finansowych w ciągu kolejnych dwóch kwartałów. Ten cykl gospodarczy został zaostrzony przez BoE o ponad 500 punktów bazowych, a Europejski Bank Centralny o 425 punktów bazowych.

Reklama

Nadzieja na ożywienie

Działania te zaczynają już przynosić owoce. Według nowych danych Deloitte w drugim kwartale 2023 r. bezpośredni pożyczkodawcy sfinalizowali jedynie 111 transakcji, co oznacza spadek o 48% w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. Pożyczkodawcy bezpośredni są przede wszystkim odpowiedzialni za finansowanie spółek private equity i średniej wielkości spółek. najniższy od III kwartału 2020 r.

Reklama

Stopy procentowe są najwyższe od 23 i 15 lat odpowiednio w strefie euro i Wielkiej Brytanii. Zdaniem analityków wysokie stopy procentowe zmniejszyły atrakcyjność pożyczek prywatnych dla inwestorów instytucjonalnych.

źródło: Reuters 

autor: KZ | 07.09.2023, 10:25

tagi: Aktualności, Biznes

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama