Ograniczona podaż przekłada się na światowe ceny ropy

Ograniczona podaż przekłada się na światowe ceny ropy

Ograniczona podaż przekłada się na światowe ceny ropy
Foto: Connor Forsyth / pexels.com

Reklama

Po raz pierwszy od kwietnia ceny ropy odnotowały w piątek tygodniowy wzrost z powodu zakłóceń w dostawach w Nigerii i Libii, a także oczekiwań, że popyt wzrośnie wraz ze spadkiem inflacji w USA. Był to już trzeci z rzędu tygodniowy wzrost cen dotyczący tego surowca.

Piątkowe ceny

Jak podaje Reuters, do 0242 GMT kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 5 centów, czyli 01%, do 81,41 USD za baryłkę. Kontrakty terminowe na ropę US WTI (West Texas Intermediate) wzrosły o 9 centów do 76,98 USD. Oczekuje się, że oba wskaźniki, które zyskały w tym miesiącu około 9 procent, pozostaną wyższe przez czwartą sesję z rzędu.

Największy wpływ na koszty

Na obecną cenę surowca wpływ ma przede wszystkim pogarszająca się sytuacja polityczna w Libii, a także awaria terminalu Shell w Nigerii. Według ANZ Research protesty w samej Libii mogą każdego dnia usunąć z rynku ponad 250 000 baryłek ropy. Podczas gdy Libia i Nigeria zmagają się z zakłóceniami, a rosyjski eksport ropy ostatecznie spada, „ceny ropy rosną w oczekiwaniu, że rynek ropy będzie bardzo napięty” – twierdzi Edward Moya, analityk OANDA.

Dwaj najwięksi światowi eksporterzy ropy, Arabia Saudyjska i Rosja, zdecydowali w tym miesiącu o dalszym obniżeniu cen ropy, które weszło w życie w listopadzie, jeszcze bardziej wspierając ceny ropy.

Reklama

Prognozy dotyczące surowca

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zaktualizowała w czwartek swoje szacunki światowego zapotrzebowania na ropę na 2023 rok, dodając, że przewiduje się wzrost o 2,2 procent w 2024 roku.

Reklama

Narodowy Bank Australii stwierdził w piątek w notatce badawczej, że przewiduje, że jeśli prognoza dotycząca światowej organizacji OPEC zostanie zrealizowana, „dostarczy ceny ropy znacznie powyżej 100 USD za baryłkę”, dodając, że rosnące koszty surowców są nadal napędzane przez spadającą wartość dolara amerykańskiego. To najlepiej pokazuje niestabilność rynku kształtowanego obecnie przez tak wiele czynników w tym tych kryzysowych, które podzieliły świat na kilka obozów decyzyjnych po pandemii, a także, a może nawet przede wszystkim, inwazji Rosji na Ukrainę.

Inflacja, a ropa

Wpływ inflacji na ceny ropy w Stanach Zjednoczonych jest równocześnie kształtowany przez inne czynniki. Podczas gdy inflacja spadała, ceny konsumpcyjne w USA delikatnie wzrosły w czerwcu, osiągając najniższy roczny wzrost od ponad dwóch lat. Te dane dają rynkom nadzieję na możliwe zakończenie najbardziej zdecydowanego programu zacieśniania polityki monetarnej przez amerykańską Rezerwę Federalną od ponad 40 lat. Oznacza to, że zmniejszenie nacisku na politykę monetarną może wpłynąć na ceny ropy, choć inne czynniki, takie jak popyt i podaż, nadal odgrywają ważną rolę w jej kształtowaniu.

źródło: Reuters

autor: KZ | 14.07.2023, 9:10

tagi: Aktualności, Biznes

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama