Neuralink dostał zielone światło do badania implantów mózgowych

Neuralink dostał zielone światło do badania implantów mózgowych

Neuralink Elona Muska twierdzi, że ma aprobatę FDA do badania implantów mózgowych u ludzi.

Neuralink dostał zielone światło do badania implantów mózgowych
Foto: Steve Jurvetson / źródło: flickr

Reklama

Kamień milowy?

Przedstawiciele firmy Elona Muska poinformowali w czwartek, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dała zielone światło dla pierwszego badania klinicznego na ludziach, co jest kamieniem milowym po wcześniejszych zmaganiach o uzyskanie zgody.

Decyzja „stanowi ważny pierwszy krok, który pewnego dnia pozwoli technologii pomóc wielu ludziom”, oznajmił Neuralink w tweecie. Firma nie omówiła szczegółowo celów badania, mówiąc jedynie, że nie prowadzi jeszcze rekrutacji, a więcej szczegółów będzie dostępnych wkrótce.

Jaki jest cel badań

Musk przewiduje, że implanty mózgowe mogą leczyć szereg schorzeń, w tym otyłość, autyzm, depresję i schizofrenię, a także umożliwiają przeglądanie stron internetowych i telepatię. Pod koniec zeszłego roku trafił na pierwsze strony gazet, kiedy powiedział, że jest tak pewny bezpieczeństwa urządzeń, że byłby skłonny wszczepić je swoim dzieciom.

FDA odrzuciło pierwszy wniosek

Co najmniej cztery razy od 2019 roku Musk zapowiadał, że Neuralink rozpocznie testy na ludziach. Ale firma zwróciła się o zgodę FDA dopiero na początku 2022 r., ale agencja odrzuciła wtedy wniosek. Zdaniem pracowników, FDA zwróciła uwagę Neuralink na kilka problemów, którymi należy się zająć przed sankcjonowaniem prób na ludziach. Główne problemy dotyczyły baterii litowej urządzenia, możliwości migracji drutów implantu w mózgu oraz bezpiecznego wyjęcia urządzenia bez uszkodzenia tkanki mózgowej.

Reklama

Neuralink przedmiotem federalnych kontroli

W maju 2023 r. amerykańscy prawodawcy wezwali organy regulacyjne do zbadania , czy skład panelu nadzorującego testy na zwierzętach w Neuralink przyczynił się do nieudanych i pośpiesznych eksperymentów. Z kolei, Departament Transportu osobno bada , czy Neuralink nielegalnie transportował niebezpieczne patogeny na chipach usuniętych z mózgów małp bez odpowiednich środków zabezpieczających.

Neuralink jest również przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Biuro Generalnego Inspektora Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych pod kątem potencjalnych naruszeń dobrostanu zwierząt.

Reklama

Czym jest FDA

FDA to skrót od anglojęzycznego terminu „Food and Drug Administration”, co w języku polskim oznacza „Agencję Żywności i Leków”. FDA to federalna agencja rządu Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialna za regulację i nadzór nad żywnością, suplementami diety, lekami, produktami medycznymi, kosmetykami i wyrobami tytoniowymi. Jej głównym celem jest ochrona zdrowia publicznego poprzez zapewnienie bezpieczeństwa, skuteczności i jakości tych produktów. FDA reguluje procesy związane z ich zatwierdzaniem, produkcją, etykietowaniem i reklamą, a także monitoruje działania przedsiębiorstw farmaceutycznych i producentów żywności w celu zapewnienia zgodności z przepisami i standardami bezpieczeństwa.

Historia Neuralink

Neuralink to prywatna amerykańska firma założona w 2016 roku przez Elona Muska, znanego przedsiębiorcę technologicznego. Głównym celem firmy jest rozwijanie zaawansowanej technologii interfejsów mózg-komputer, która ma potencjał rewolucjonizować interakcję człowieka z technologią. Firma skupia się na tworzeniu ultra cienkich elektrod implantowanych bezpośrednio w mózgu, które mają umożliwiać dwukierunkową komunikację między mózgiem a komputerami. Mają pomóc w leczeniu różnych zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, epilepsja czy paraliż. Firma planuje także opracowanie rozwiązań umożliwiających poprawę umiejętności poznawczych i interakcji człowieka z technologią, takich jak szybsze przekazywanie informacji lub kontrola urządzeń za pomocą myśli. Jednakże, ważne jest, że rozwój tej technologii jest wciąż we wczesnej fazie, a jej skutki i implikacje wymagają dalszych badań i oceny z punktu widzenia etyki i bezpieczeństwa.

źródło: Reuters

autor: KZ | aktualizacja: 26.05.2023 | 10:51

tagi: Biznes, Technologie, Aktualności, Nauka

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama