Kontrola zakładu Gucci w Mediolanie przez organy KE

Kontrola zakładu Gucci w Mediolanie przez organy KE

Kontrola zakładu Gucci w Mediolanie przez organy KE
Foto: Julien Tondu / unsplash.com

Jak donosi Reuters, organy antymonopolowe Unii Europejskiej (UE) wszczęły dochodzenie w sprawie luksusowej firmy Gucci w ramach unijnego międzynarodowego śledztwa. W środę te informacje potwierdził Reuterowi francuski właściciel firmy, Kering.

Reklama

„Grupa w pełni współpracuje z Komisją (Europejską) w związku z tym dochodzeniem” – powiedział właściciel firmy w oświadczeniu. Włoska policja podatkowa i agenci Komisji Europejskiej przeprowadzili we wtorek dochodzenie w filii Gucci w Mediolanie w sprawie produkcji artykułów podróżnych, torebek i innych wyrobów skórzanych, jak poinformowały Reutera dwa źródła.

Kontrola firm z sektora modowego

Gucci i Komisja Europejska odmówiły komentarza w środę. Inne firmy modowe spoza grupy Kering podlegają podobnym kontrolom, jak podają źródła.

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że władze w kilku krajach UE dokonały nalotów na firmy z sektora modowego. Komisja, która służy jako organ ścigania w 27 krajach UE, z zasady nie wymienia firm ani krajów. Wysłaliśmy również prośby o informacje do firm działających w tym samym sektorze.

Firmy uznane za winne naruszenia przepisów UE podlegają karze grzywny w wysokości do 10% ich światowego obrotu.

Komisja oświadcza

Komisja stwierdziła we wtorek, że jej ostatnia akcja nie miała związku z innymi nalotami na branżę modową w ciągu ostatnich dwóch lat. Na tę chwilę brak nowych informacji  w sprawie.

Reklama

Przypomnijmy, unijne organy antymonopolowe stwierdziły w styczniu 2022 r., że umowy licencyjne i dystrybucyjne między francuskim domem mody Pierre Cardin a niemieckim producentem odzieży Ahlers mogą naruszać unijne przepisy dotyczące sprzedaży internetowej i transgranicznej.

Organ antymonopolowy Komisji Europejskiej

Egzekwowaniem przepisów antymonopolowych w EU zajmuje się Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji (ang. Directorate-General for Competition). Jej głównym zadaniem jest zapobieganie nadużyciom monopolistycznym i ochrona wolnej konkurencji na rynkach UE.

Reklama

Dyrekcja powstała w 1957 roku, wraz z utworzeniem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), która jest poprzedniczką obecnej Unii Europejskiej. Od tego czasu organ antymonopolowy EU wprowadzał i egzekwował wiele przepisów i regulacji, które miały na celu zapobieganie monopolizacji rynków i ochronę interesów konsumentów.

Zadania organu

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji jest jednym z najważniejszych organów UE zajmujących się kwestiami gospodarczymi i ma szeroki zakres kompetencji w zakresie ochrony konkurencji na rynkach UE. Do zadań Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji należą między innymi:

  • kontrola fuzji i przejęć firm, w celu uniknięcia nadmiernego skupienia władzy na rynku;
  • monitorowanie i zwalczanie praktyk monopolistycznych, takich jak dumping cenowy, nadużycia pozycji dominującej na rynku, niedozwolone porozumienia między przedsiębiorstwami;
  • egzekwowanie przepisów dotyczących pomocy publicznej, aby zapobiegać nieuzasadnionym korzyściom konkurencyjnym uzyskiwanym przez niektóre przedsiębiorstwa kosztem innych.

źródło: Reuters

autor: KZ | 20.04.2023, 12:08

tagi: Aktualności, Biznes

Reklama

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama