81. rocznica powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 2024 roku przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim – pierwszego powstania wielkomiejskiego w okupowanej przez niemieckich nazistów Europie i największego zbrojnego zrywu ludności żydowskiej podczas II wojny światowej.
Obejrzyj krótkometrażowy film udostępniony przez Muzeum Getta Warszawskiego, upamiętniający żydowskich mieszkańców Warszawy.
Reklama
Muzeum Getta Warszawskiego
Upamiętnienie żydowskich mieszkańców Warszawy – ich życia, walki oraz tragicznych losów – jest kluczowym elementem misji Muzeum Getta Warszawskiego. Teraz, kiedy uczestników i świadków tych wydarzeń zostaje coraz mniej, szczególnie ważne jest przekazywanie wiedzy na temat getta warszawskiego, jego funkcjonowania i zagłady kolejnym pokoleniom.
Muzeum Getta Warszawskiego to muzeum historyczne w Warszawie znajdujące się w organizacji. Siedzibą muzeum będzie kompleks dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów przy ul. Śliskiej 51/ul. Siennej 60. Otwarcie placówki zaplanowano na IV kwartał 2025 roku. Dyrektorem Muzeum od 2018 jest Albert Stankowski.
Krótkometrażowy film dokumentalny
Warszawskie studio FixaFilm specjalnie na zlecenie Działu Edukacji MGW przygotowało krótkometrażowy film dokumentalny, w przystępny sposób opowiadający o powstaniu i funkcjonowaniu największego getta w okupowanej Europie. W filmie wykorzystane zostały archiwalne fotografie i nagrania (m.in. z archiwum United States Holocaust Memorial Archiwum i Yad Vashem), fragmenty tekstów literackich oraz relacja ocalałej Barbary Marlow. Zastosowane techniki wizualne, takie jak graficzne animacje czy koloryzacja materiałów archiwalnych czynią ten film angażującym uczniów i dopasowanym do ich potrzeb.
Powstanie w getcie warszawskim
O świcie 19 kwietnia 1943 r. Niemcy przystąpili do akcji na terenie getta. Na czele niemieckich oddziałów wojskowych (Wehrmacht), SS i policyjnych oraz pomocniczych formacji ukraińskich i łotewskich stanął Oberführer Ferdinand von Sammern-Frankenegg dowódca SS i policji na dystrykt warszawski. Uzbrojeni w karabiny, pistolety automatyczne, lekkie i ciężkie karabiny maszynowe, miotacze, a nawet czołgi przystąpili do likwidacji getta. Wkroczyli na teren tzw. dzielnicy żydowskiej: od południa Nalewkami, a także od skrzyżowania ul. Gęsiej (dzisiejsza Anielewicza) z Zamenhofa. Skoncentrowali znaczne siły i uzbrojenie choć zakładali, że akcja potrwa nie dłużej niż trzy dni. Natrafili jednak na silny opór żydowskich bojowców. Rozpoczął się największy bunt zbrojny ludności żydowskiej podczas II wojny światowej i pierwsze w tamtym czasie powstanie wielkomiejskie.
Reklama
Schyłek powstania
Niemcy uznali, że powstanie zakończyło się 16 maja 1943 r. — tego dnia Stroopowi udało się, po kilku próbach, wysadzić Wielką Synagogę przy ul. Tłomackiej, ale do zbrojnych potyczek dochodziło jeszcze w następnych tygodniach. Większość zabudowy getta wysadzono w powietrze lub spalono, a cały teren zrównano z ziemią. Zgodnie z raportem Stroopa, pod tytułem „Es gibt keinen jüdischen Wohnbezirk in Warschau mehr!” (Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!), w getcie warszawskim podczas powstania przebywało 56 tys. Żydów. Blisko 7 tys. z nich Niemcy zamordowali na miejscu, a 7 tys. wywieziono do obozu w Treblince. Z kolei ok 6 tys. Żydów zginęło w trakcie walk. Niemal 36 tys. pozostałych wywieziono do obozów pracy i koncentracyjnych na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.
źródło: Muzeum Getta Warszawskiego
autor: KZ | aktualizacja: 19.04.2024 | 16:21
tagi: Aktualności, Kultura