Boeing chwilowo zatrzymał dostawy znanego modelu 737 MAX

Boeing chwilowo zatrzymał dostawy znanego modelu 737 MAX

Boeing chwilowo zatrzymał dostawy znanego modelu 737 MAX
Foto: Nel Botha / pixabay.com

Dostawy 737 MAX zostały wstrzymane, ponieważ firma zajmuje się potencjalnym, trwającym w 2019 roku problemem jakościowym u dostawców Spirit AeroSystems.

Reklama

Ogłoszenie informacji przez producentów

Jak podaje Reuters problem prawdopodobnie wpłynie na „znaczącą” liczbę samolotów 737 MAX, które nie zostały jeszcze dostarczone, zarówno w produkcji, jak i w magazynach i według producenta może zmniejszyć liczbę dostaw 737 MAX w najbliższej przyszłości. Po ogłoszeniu informacji, obydwie firmy tj. Boeing i Spirit AeroSystems odnotowały spadki na giełdzie odpowiednio o 5,3 procent i 11,8 procent. Problem nie dotyczy bezpieczeństwa lotów, ale może nadal dotyczyć samolotów, które są obecnie w eksploatacji. Dotyczy rodziny samolotów 737 MAX, w tym modeli MAX 7, MAX 8 i MAX 8200, a także samolotu P-8 Poseidon Maritime Surveillance opartego na 737 NG. Boeing wezwał do działania.

Obecna sytuacja, a bezpieczeństwo

W oświadczeniu Federalna Administracja Lotnictwa stwierdziła, że „potwierdziła” wniosek Boeinga, że nie ma bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa „na podstawie faktów i danych dostarczonych przez Boeinga” oraz że organizacja oceni wszystkie samoloty, których to dotyczy, przed dostawą.

Zainstalowano dwa elementy mocujące, które łączą rufę Spirita z jego pionowym usterzeniem, ale nie zostały one odpowiednio przymocowane do konstrukcji kadłuba przed wysłaniem go do Boeinga, co jest źródłem problemu. Niektóre modele samolotów, takie jak MAX 9, wykorzystują prawidłowo zainstalowane okucia pochodzące od różnych dostawców.

Reklama

Przypuszczenia i plany Boeinga

Chociaż Spirit oficjalnie poinformował Boeinga o problemie w środę, uważa się, że problem istniał już w 2019 roku, a Boeing powiedział, że nadal nie jest pewien, ile samolotów może to mieć wpływ. Ponieważ planuje dostarczyć co najmniej 400 MAXów w 2023 roku, Boeing odmówił komentarza, czy problem zmusi go do rezygnacji z planów zwiększenia produkcji 737 w tym roku. Do czerwca firma zamierzała zwiększyć miesięczną produkcję MAX z 31 do 38, po ogłoszeniu dostaw 111 MAX-ów w pierwszym kwartale.

Chcąc rozwiązać problem, Boeing powiedział: „Poinformowaliśmy o tym FAA i pracujemy nad sprawdzeniem i, jeśli to konieczne, wymianą niezgodnych łączników”. „Przepraszamy za niedogodności, jakie ten problem spowoduje dla klientów, których to dotyczy, i kontaktujemy się z nimi w celu omówienia harmonogramu dostaw”.

Inspekcje i naprawy

Znany przewoźnik United po rozmowach z Boeingiem, oświadczył w czwartek:

„W tej chwili nie spodziewamy się żadnego znaczącego wpływu na nasze plany dotyczące przepustowości na to lato lub resztę roku”.

Według Spirit opracowywany jest program kontroli i naprawy uszkodzonego kadłuba. Według urzędników, którzy przewidzieli, że FAA wyda dyrektywę zdatności do lotu, należy przeprowadzić inspekcję i naprawę. Od dwóch śmiertelnych wypadków lotniczych w 2018 i 2019 roku FAA ściśle monitoruje samoloty Boeinga. Przed wydaniem świadectwa zdatności do lotu i zatwierdzeniem dostawy FAA nadal sprawdza każdy samolot 737 MAX i 787.

Reklama

Urząd trzyma pieczę

Warto wspomnieć, że organ, który jest odpowiedzialny za monitorowanie sytuacji czyli Urząd Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) to agencja rządu Stanów Zjednoczonych. Agencja jest odpowiedzialna za regulowanie i nadzorowanie działalności lotniczej w kraju. FAA została utworzona w 1958 roku w ramach Departamentu Transportu USA.

Reklama

 Jej głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa lotniczego poprzez ustalanie i egzekwowanie standardów bezpieczeństwa dla samolotów, pilotów, personelu naziemnego i innych elementów systemu lotniczego. FAA odpowiada również za kontrolę ruchu lotniczego, nadzór nad działalnością lotnisk, certyfikację i nadzór nad produkcją samolotów oraz za nadzór nad szkoleniem pilotów. Ponadto FAA pełni również funkcje doradcze dla rządu i kieruje badaniami naukowymi mającymi na celu poprawę bezpieczeństwa i efektywności systemu lotniczego.

źródło: Reuters

autor: KZ | 14.04.2023

tagi: Aktualności, Biznes, Technologie

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama